осигуряване на естонски гражданин в България

Изх. № 24-35-29
Дата:04.09.2017 год.
Регламент (ЕО) №883/2004, чл. 11(3)(а);
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1.
ОТНОСНО: осигуряване на естонски гражданин в България

Във връзка с Ваше писмо с вх. №……………….. г.по описа нана(НАП), Ви уведомявам следното:
Според описаната от Вас фактическа обстановка в съдружие със съпругата Виот 26.08.2015 г. имате регистрирано търговско дружество в България – „…………“ ООД с ЕИК …………….. До настоящия момент дружеството не е извършвало дейност. Възнамерявате да започнете дейност и да се осигурявате в качеството си на управител на цитираното дружество. Дейността на дружеството ще бъде довършителни работи в строителството. В България пребивавате от 2016 г. До 11.02.2016 г. сте извършвал дейност и сте се осигурявал в Естония. Имате сключен брак със съпругата Ви ………….. от 18.10.2016 г. В България живеете под наем.
Във връзка с така изложената фактическа обстановка поставяте следния въпрос:
Имате ли право и задължение да се осигурявате (пенсионно и здравно) в България при започване на дейността на дружеството „………….“ ООД?
Предвид така изложената фактическа обстановка, изразявам следното становище:
За да се установи дали е налице основание за социално и здравно осигуряване в България спрямо едно лице, попадащо в обхвата на регламентите за координация на системите за социална сигурност, е необходимо първо да се определи кое е приложимото за него законодателство в областта на социалната сигурност.
Приложимото законодателство се определя според разпоредбите на Дял II от Регламент (ЕО) №883/2004 на Европейския Парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност (Регламент (ЕО) №883/2004).
За да попаднат в персоналния обхват на Регламент (ЕО) №883/2004 и да възникне ситуация, при която е налице необходимост от определяне на приложимо законодателство според правилата, въведени с Дял II от регламента, гражданите на държава-членка следва да отговарят кумулативно на следните изисквания:
– са (или са били) подчинени на законодателството на една или повече държави-членки;
– наличие спрямо тях на трансгранична ситуация.
Трансгранична ситуация е налице, когато има пресичане на граници между най-малко две държави-членки, които прилагат Регламент (ЕО) №883/2004, от лица, попадащи в персоналния му обхват.
Съгласно изложената фактическа обстановка, в конкретния случай е налице хипотеза на трансгранична ситуация, предопределена от факта, че преди да се установите в България сте пребивавал на територията на друга държава-членка (Естония). С оглед на това Вие попадате в персоналния обхват на Регламент (ЕО) №883/2004 и за Вас следва да бъде определено приложимото законодателство.
Вследствие от определяне на приложимото законодателство се определя държавата-членка, в която се дължат задължителните осигурителни вноски.
Основното правило при определяне на приложимото право е, че лицата са подчинени на законодателството на държавата–членка, на чиято територия полагат труда си.
Съгласно разпоредбата на чл. 11(3)(а) от Регламент 883/2004, спрямо лице, осъществяващо дейност като заето или като самостоятелно заето лице в една държава–членка, се прилага законодателството на тази държава-членка.
В конкретния случай, ако сте гражданин на държава-членка (Естония) и осъществявате дейност единствено на територията на България, за Вас е приложимо българското законодателство и подлежите на задължително социално и здравно осигуряване по реда на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
При условие че извършвате дейност единствено в качеството си на управител в българското дружество „………….“ ООД, за която имате определено и изплатено, начислено и неизплатено, или неначислено месечно възнаграждение, Вие подлежите на социално осигуряване на основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО за всички осигурени социални рискове.
Като управител на посоченото търговско дружество Вие попадате в обхвата на задължителното здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса и подлежите на здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:

Оценете статията

Вашият коментар