деклариране на получени доходи по извънтрудови правоотношения през 2009 г. за оказани консултантски услуги

3_363/03.02.2010 г.
ЗДДФЛ, чл. 48, ал. 1
ЗДДФЛ, чл. 48, ал. 3
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 1
Относно: деклариране на получени доходи по извънтрудови правоотношения през 2009 г. за оказани консултантски услуги
Запитването е по повод облагане на доходите на лицето Х.Н.Х., което е получило в началото на 2009 г. 14,44 лв. хонорар по извънтрудово правоотношение за оказана консултантска услуга. От приложените към запитването копия на 2 бр. служебни бележки, издадени при изплащането на сумите е видно, че е удържан данък и вноски за здравно осигуряване. При това положение са поставени следните въпроси:
1. Длъжно ли е лицето Г.Д. да подаде данъчна декларация като пълномощник на дядо си Х.Н.Х. за получените от него доходи през 2009 г. и следва ли да се довнася друга сума след като служебно са удържани данък и здравна осигуровка?
2. Има ли необлагаем минимален доход и какъв е размерът му?
3. Как трябва да се процедира в бъдеще, ако задълженото лице не поднови дейността си и престане да получава доходи? Следва ли същото да подава декларация всяка година?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр.99/2009 г.) изразяваме следното становище:
Редът за данъчното облагане на получените възнаграждения по извънтрудови правоотношения е регламентиран в чл. 29 и чл. 30 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 29, т. 2 от закона,в редакцията му през 2009 г., облагаемият доход от получени възнаграждения по извънтрудови правоотношения се получава като се приспаднат разходи за дейността в размер на 25 на сто.
Когато платец на възнагражденията е предприятие, какъвто е конкретния случай, авансовият данък се определя, удържа и внася от предприятието. Размерът на дължимия данък се определя, като разликата между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски се умножи по данъчна ставка 10 на сто (чл. 43 от ЗДДФЛ). За изплатените доходи и за авансово удържания данък предприятието издава и предоставя на лицето, придобило дохода „Сметка за изплатени суми“ и „Служебна бележка“ по утвърдените образци за 2009 г.
На основание чл. 50, ал. 1 от ЗДДФЛ, местните физически лица подават годишна данъчна декларация за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, в т.ч. възнаграждения по извънтрудови правоотношения. Годишната данъчна основа за възнагражденията без трудови правоотношения на лице, което не е самоосигуряващо се лице, се определя, като облагаемият доход, придобит през данъчната година, се намалява с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване (чл. 30 от ЗДДФЛ).
Съгласно чл. 48, ал. 1 от ЗДДФЛ размерът на данъка за годината се определя като общата годишна данъчна основа от всички източници на доход се умножи по данъчна ставка 10 на сто. От определения данък се приспада данъкът, авансово внесен или удържан през данъчната година (чл. 48, ал. 3 от ЗДДФЛ).
По отношение на наличието на необлагаем минимален доход уведомяваме, че с промените в ЗДДФЛ, публикувани в ДВ бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г. е въведен нов ред на данъчно облагане на доходите на физическите лица с т. нар. „плосък данък”. Въпреки, че такова понятие не е дефинирано в ЗДДФЛ или в друг нормативен акт по своята същност това е пропорционален данък с единна ставка – 10 на сто. Това го отличава от прогресивния данък, с който се облагаха доходите до края на 2007 г., при който ставката расте с нарастването на дохода и е предвиден нормативно минимален (месечен и годишен) размер на необлагаемия доход.
Следователно независимо от това, че размерът на полученото от лицето Х.Н.Х. възнаграждение е нисък (14,44 лв.) и при изплащането му са удържани авансово дължимите осигурителни вноски и данък, то в случая за него като задължено лице е налице задължение за деклариране на тези доходи, което може да бъде изпълнено от упълномощеното лице. Годишният доход от получени възнаграждения по извънтрудови правоотношения следва да се отрази в Приложение № 3, Таблица 7 „Доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения” към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Годишната данъчна декларация се подава до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода в териториалната дирекция на НАП по постоянния адрес на физическото лице (чл.53 и чл. 54 от ЗДДФЛ).
Следва да се има предвид, че задължението за подаване на годишна данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ е обвързано с получаването на облагаем доход от страна на физическото лице. Следователно в случай, че г-н Х.Н.Х. за в бъдеще не получава доходи от консултански услуги или други облагаеми доходи, същият няма да бъде задължен да подава ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар