ОТНОСНО: Деклариране на получени заеми с годишна данъчна
декларация по чл.50,ал.1 от ЗДДФЛ
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ ….. от 05.03.2010г. при Дирекция «ОУИ» ……………….., ви уведомяваме за следното:
От изложената фактическа обстановка в писмото става ясно, че през 2009год. сте придобила апартамент. Имате кредит с ипотека на апартамента в размер на 20 000лв. Срещу запис на заповед от физическо лице, обвързана с предварителен договор за покупко продажба на същия жилищен имот сте получила 25 000 евро с дата на падеж след 5 години и с условие, че ако не върнете сумата от 25 000евро ще загубите въпросното жилище.
Интересувате се следва ли да подавате годишна данъчна декларация и какви документи трябва да приложите към нея?
Изразяваме следното становище:
Съгласно чл.50,ал.1,т.5 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за предоставени и получени парични заеми, както следва:
а/ непогасената част от предоставените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв.;
б/ непогасените към края на данъчната година остатъци от предоставени през
същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.;
в/ непогасената част от получените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв., с изключение на получените кредити, предоставени
от кредитни институции по смисъла на Закона за кредитните институции;
г/ непогасените към края на данъчната година остатъци от получени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, с изключение на получените кредити, предоставени от кредитни институции по смисъла на Закона за кредитните институции, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.
В изпълнение на §29а от ПЗР на ЗДДФЛ с годишната данъчна декларация по чл.50
за 2009 г. се декларират и паричните заеми по чл.50,ал.1,т.5 от същия закон.
Закона за данъците върху доходите на физически лица не дава специално определение на понятието «заем», поради което при прилагането на чл.50,ал.1,т.5 от ЗДДФЛ следва да се ползват дефинициите, дадени в други нормативни актове. Според нормата на чл.240 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/, заем е налице, когато дадената /получената сума подлежи на връщане, независимо дали е уговорена лихва. В цитираната разпоредба е уточнено също, че заемодателят предава в собственост на заемателя пари или други заместими вещи, а заемателят се задължава да върне заетата сума или вещи от същия вид, количество и качество.
Следва да имате предвид, че формалното наименование на договора не е водещо, а следва да бъде разглеждано в съответствие с нормата на чл.20 от ЗЗД, според която при тълкуването на договорите трябва да се търси действителната обща воля на страните. Отделните уговорки трябва да се тълкуват във връзка едни с други и всяка една да се схваща в смисъла, който произтича от целия договор, с оглед целта на договора, обичаите в практиката и добросъвестността.
В предвид на гореизложеното получените от Вас средства от физическото лице следва да се декларират в Годишната данъчна декларация за 2009г. в предвидения в чл.53,ал.1 от ЗДДФЛ срок – до 30 април 2010 г. Принципът е декларативен и не се прилагат документи към декларацията, същите се съхраняват за нуждите на последващ данъчен контрол на основание чл.38 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс.
‘