дейността по монтажа и инсталирането. Т.е. лицата, извършващи дори само надзорни функции отговарят на критерия за минимални човешки ресурси, които са необходими за целите на извършваните доставки в ас

Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …./ 24.10.2013г. в Дирекция «ОДОП»- е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството има следния казус: Румънска фирма, регистрирана по ДДС в Румъния е възложител, а българската фирма, също регистрирана по ДДС е изпълнител. Обект на сделката е доставка и монтаж на отоплително, вентилационно и климатично оборудване /ОВК/ на сграда, която се намира в Румъния. За изпълнение на сделката фирмата монтира въздуховоди, закупени от български фирми и влага материали, за които ползва данъчен кредит. Изпраща работници на обекта и начислява труд, транспортни разходи и командировъчни.
Поставени са следните въпроси:
1.Какъв е режима на сделката съгласно ЗДДС?
2.Какво е основанието за неначисляване на ДДС по фактури?
3.В коя клетка на СД по ДДС да се отрази сделката?
4.В коя колона на дневника за продажби се включва?
5.Включва ли се във VIES декларацията?
Във връзка с поставените от Вас въпросии предвид обстоятелството, че не е приложен договор, изразяваме следното принципно становище:
I.В случая, доколкото към запитването е приложена само оферта за „доставка и монтаж на климатично оборудване“, може да се направи извод, че предмет е прехвърляне право на собственост върху стоки, ведно с услугите по монтаж и инсталация на същите. Видно е, че предмет на доставката е стока и услуга. Именно затова следва да се съобрази разпоредбата на чл.128 от ЗДДС. Когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка.Характерът на основната доставка определя приложимия режим по ЗДДС. Поради това, от изключителна важност в случая е основната доставка да бъде правилно определена. Критериите за това следва да бъдат комплексни. Най-общо, съпътстваща е тази доставка, която от гледна точка на получателя няма самостоятелно значение и същият не би сключил сделката, за да придобие самостоятелно предмета на тази доставка, а тя се явява необходимост, допълнение или повишаваща качеството добавка към другия, основен предмет на доставката. В случай, че тази доставка представлява самостоен интерес за клиента и плащането за нея не е определено общо с основната доставка, то ще се разглеждат отделни доставки. Когато една доставка представлява едно цяло от икономическа гледна точка, макар и състояща се от отделни елементи, то тя не следва изкуствено да се раздробява и следва да се разглежда като единна самостоятелна доставка. Приемането на противното би довело до нарушаване функционирането на системата на ДДС.
По смисъла на чл.17, ал.4 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която се монтира или инсталира от или за сметка на доставчика, е мястото, където се монтира или инсталира стоката.
Предвид гореизложеното, считаме, че „доставка и монтаж на климатично оборудване“ е доставка на стока, съпътствана от доставка на услуга и мястото на изпълнение се определя съгласно чл.17, ал.4 от ЗДДС.
Тъй като клиент е румънска фирма, регистрирана по ДДС и в Румъния се доставя и монтира съответната стока,то там е и мястото на изпълнение на доставката.
Относно фактурата за тази доставка е необходимо да се съобразят следните разпоредби на ЗДДС:
Съгласно чл.111а, ал.2 от ЗДДС /Нов – ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г./, документирането на доставки с място на изпълнение натериторията на друга държава членка се извършва по реда на глава Единадесета от ЗДДС, когато данъкът за доставката е изискуем от получателя и доставчикът е лице, за което са изпълнени едновременно следните условия:
1. лицето е установило независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на такова установяване или такъв обект – има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната;
2. лицето не е установено в държавата членка, на чиято територия е мястото на изпълнение на доставката, или неговият постоянен обект в тази държава членка не взема участие в доставката.
В издадената фактура, съгласно чл.86, ал.3 от ЗДДС, не се начислява данък, тъй като доставката е с място на изпълнение извън територията на страната, а именно – Румъния.
По смисъла на чл.114, ал.1, т.12 от ЗДДС, фактурата задължително съдържаоснованието за неначисляване на данък – в случая – чл.17, ал.4 от ЗДДС.
В дневника за продажби тази доставка следва да се посочи в колона 23 – „ДО на доставките по чл.69, ал.2 от ЗДДС…..“, съответно в справката-декларация – в кл.18.
Относно подаването на VIES декларация е необходимо да се съобрази разпоредбата на чл.125, ал.2 от ЗДДС и чл.117 от ППЗДДС.Регистрираното лице, което е извършило за данъчния период вътреобщностни доставки, доставки като посредник в тристранна операция или доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, заедно със справка-декларацията подава и VIES-декларация за тези доставки за съответния данъчен период.
Видно е, доставката на стока, която се монтира или инсталира от доставчика не попада в горните хипотези, поради което не възниква задължение за подаване на VIES-декларация за тези доставки.
II. В случай, че дейността, която ще извършвате в Румъния притежава определени характеристики на дълготрайност,то може да се направи извод, че дружеството Ви е установено в тази държава членка.
Съгласно §1, т.12 от ДР на ЗДДС, “лице, установено на територията на Европейския съюз“ е лице, което е със седалище и адрес на управление на територията на Европейския съюз или има постоянен обект на територията на Европейския съюз.
“Постоянен обект” по смисъла на § 1, т.10 от ДР на ЗДДС е търговско представителство, клон, офис, ателие, завод, работилница (фабрика), магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или други подобни, целящи извличане наприродни ресурси, определено помещение (собствено, наето или ползвано на друго основание) или друго място, чрез което едно лице извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на една страна. За дефинирането на понятието “постоянен обект” следва да се имат предвид конкретните факти за всеки отделен случай, както и практиката на съда на Европейските Общности (С 168/84; С 190/95; С 231/94; С 260/95) съгласно която под “постоянен обект” следва да се разбира “дейност, която притежава известни характеристики на дълготрайност и структура, която е адекватна по отношение на човешките и техническите ресурси за целите на независимо предоставяне на съответните услуги”. Т.е. за да бъде определен като постоянен, конкретен обект следва да отговаря на определени изисквания за минимална степен на постоянност, минимален размер и постоянна наличност на човешки и технически ресурси, необходими за целите на извършваните доставки.
В случая преценката дали това е така следва да бъде направена въз основа на фактите и обстоятелствата, свързани с конкретния казус с оглед установената практика на съда на Европейските Общности.
В случай, че дружеството няма да използва собствена техника и служителите ще имат само надзорни функции следва да се приеме, че дружеството Ви не е установено на територията на Румъния чрезпостоянен обект, тъй като не е налице и постоянна наличност на технически ресурси, необходими за целите на извършваните доставки.
В случай, че за монтажа и инсталирането на стоките, дружеството ще използва свое оборудване и материали, следва да се приеме, че, ако дейността притежава определени характеристики на дълготрайност,дружеството Ви ще бъде установено на територията на Румъния чрезпостоянен обект, тъй като ще е налице структура, която е адекватна по отношение на човешките и техническите ресурси за целите на независимо предоставяне на съответните услуги.
Считаме, че дейността на специалисти с компетентност, която позволява същите да упражняват надзорни функции, покрива изискванията за наличност на адекватни човешки ресурси за монтаж и инсталиране, доколкото това е дейност с такава висока степен на квалификация, че има същностно значение относно дейността по монтажа и инсталирането. Т.е. лицата, извършващи дори само надзорни функции отговарят на критерия за минимални човешки ресурси, които са необходими за целите на извършваните доставки в аспект на формиране на постоянен обект.
Предвид гореизложеното следва да се приеме, че в този случай ще е налице постоянен обект на територията на Румъния, следователно за Вашето дружество ще е приложимо законодателството на тази държава членка във връзка с регистрация по ДДС.

Оценете статията

Вашият коментар