документално и счетоводно отразяване на взаимоотношения между предприятия по повод прехвърляне на собственост върху сграда

Изх.№24-33-487/07
Дата: 09.09.2008 год.
СС 16 „Дълготрайни материални активи”, т. 11.1;
ЗСч., чл. 4, ал. 3.
относно: документално и счетоводно отразяване на взаимоотношения между предприятия по повод прехвърляне на собственост върху сграда
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 24-33-487/19.11.2007 г., Националната агенция за приходите Ви уведомява следното:
Съгласно чл. 25, т. 10 от Устройствения правилник направомощие на Дирекция “Данъчна политика“ е да изготвя становища по въпросите на практическото прилагане на счетоводното законодателство. В тази връзка Вашето запитване беше препратено по компетентност, като на поставените в писмото Ви въпроси с наш вх. № 04-19-47/29.01.2008 г., Дирекция „Данъчна политика“ при МФ е изразила следното становище:
„От предоставените в писмо данни разбираме, че със съдебно решение №….. от 20.06.2007 г. на ВКС се постановява „…………. “ ООД да предаде на ПК „………..“, гр. …………….. владението върху масивната сграда (хранителен магазин), ведно с недвижимия имот (терена) върху който е построена. Облигационните отношение между страните по повод прехвърлянето на собствеността и владението върху магазина и терена са уредени в Споразумение от 01.10.2007 г., в който страните се договарят че прихващат насрещните си вземания свързани с активите, които са равностойни и ги считат за погасени. В запитването липсват данни относно приложимата счетоводна база за изготвяне и представяне на финансовите отчети на „…………..“ ООД. Поради това настоящето становище е изготвено при допускането, че предприятието прилага Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия (НСФОМСП).
По т.1
Отписването на дълготрайни материалните активи се разглежда в т. 11.1 от СС 16 „Дълготрайни материални активи“. В този смисъл дълготраен материален актив се отписва при продажба или когато не се очакват никакви икономически изгоди от използването на актива или при освобождаването от него. Очевидно в конкретния случай се касае за отписване на сграда предвид съдебна отмяна на придобитите от „……….“ООД права върху актива съгласно действащото законодателство. По този начин правото на притежание за предприятието е ограничено, тъй като то вече не може да черпи
икономически изгоди от дълготрайния материален актив. Основанието за документирането на тази стопанска операция в счетоводен аспект е Решение № 861 от 20.06.2007 г. на ВКС и Споразумение за предаване на владение на недвижим имот от 01.10.2007 г. Предвид на факта, че в споразумението страните са се договорили, че са налице взаимни и равностойни вземания свързани с активите, то тяхното възникване и прихващането също трябва да намери адекватно отражение в счетоводните книги на „……………….“ ООД. В този смисъл и съгласно чл. 4, ал. З от Закона за счетоводството „……………….“ ООД трябва да документира и с първични счетоводни документи възникналите две равностойни транзакции – вземания и задължения по повод извършеното строителство на сградата (вземане към ПК „………………“) и дължимото обещетение за ползването на същия имот без правно основание от страна на „……………….“ ООД (задължение към ПК „…………..“).
По т.2
В счетоводен аспект с отписването на сградата, предприятието следва да отчете балансовата стойност на дълготрайния актив като намаление на приходите от дейността към датата на съдебното решение и да отчете възникването и прихващането на равностойните вземания и задължения, съобразно клаузите на споразумението.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТО НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
//

Оценете статията

Вашият коментар