Документиране, данъчни и осигурителни аспекти приизкупуване на селскостопанска продукция от физически лица, които не са регистрирани земеделски производители

ОТНОСНО: Документиране, данъчни и осигурителни аспекти при
изкупуване на селскостопанска продукция от физически лица, които не са регистрирани земеделски производители
Във връзка с направено от Вас запитване до органите по приходи с писмо вх. № …./08.09.2011г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ………, Ви уведомявамеза следното:
В запитването е представена следната фактическа обстановка: Фирмата Ви изкупува селскостопанска продукция от физически лица, които са регистрирани земеделски производители и такива, които не са нерегистрирани като земеделски производители.
Задавате следните въпроси:
1.Как следва да се документират сделките с физически лица, които нямат регистрация като земеделски производители?
2.Дължат ли се осигурителни и здравни вноски върху сумите, изплащани на тези лица?
3.Разплащането извършвате в момента на доставката и издавате сметка за изплатени суми. Как следва да удържате, ако се дължат осигуровки при положение, че като еднократни разплащания са под или до минималната работна заплата, а като сума изплатена за период на лицето са над размера й?
4.Подавате ли Декларации образец 1 и 6 и с какви кодове?
По отношение на документирането и данъчните Ви задължения:
Съгласно чл. 10, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството /ЗСч/, отразяващ вярно стопанската операция.
Независимо от обстоятелството, че фирмата изкупува селскостопанска продукция от физически лица, коитоне са предприятия по смисъла на ЗСч, при осъществяване на стопанска операция, по която същите са изпълнител, няма пречка да се издава първичен документ в изпълнение на един от основните принципи на ЗСч, а именно принципа за документалната обоснованост, прогласен в чл. 4, ал. 3 от същия закон.
Законодателят не поставя изискване за наименованието на първичния документ, който се издава за осъществена стопанска операция, при която изпълнител е физическо лице, което не е регистрирано по Търговския закон. Той може да се нарича Протокол, Разписка, Сметка и др.подобни. За да е налице документална обоснованост на стопанската операция, на основаниечл. 7, ал. 1 от ЗСч, първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4.предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
Съгласно изискванията на чл. 9, ал. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ данъчно задължени лица, които не са задължени да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите от тях доходи от друга стопанска дейност, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от ЗСч. На основание чл.4, т.2 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажбите, тези лица са освободени от задължението дарегистрират и отчитат извършените продажби, чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, с изключение на продажби в или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения като магазин, склад или др.подобни.
Разпоредбата на чл. 9, ал. 3 от ЗДДФЛ посочва, че в случаите, когато се придобиват доходи от стопанска дейност и платецът на доходаиздава „Сметказа изплатени суми”, физическото лице не е задължено да издава документ по смисъла на ЗСч.
На основание чл.29, ал.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1.с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;
2.с 40 на сто за:
а/ доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или
непреработени продукти от селско стопанство /включително от продажба на
произведена декоративна растителност/, от горско стопанство /включително от
събиране на диворастящи билки, гъби и плодове/, от ловно стопанство и от
рибно стопанство;
Съгласночл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ, лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка, а ако лицето нее самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Размерът на дължимия данък се определя, като разликата определена по горепосочения начин се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
Когато платец на дохода от стопанска дейност е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му /чл.43, ал.4 ЗДДФЛ/.
На основание чл. 43, ал. 5 от ЗДДФЛ, ал. 4 не се прилага, когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социалното осигуряване и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода.
Съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ платецът на доходи по чл. 29 издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода. Служебните бележки, издадени от платеца на дохода се прилагат към годишната данъчна декларация предвид изискванията на чл. 50, ал. 4 от ЗДДФЛ.
Според изложеното в писмото е възможно едно лице да предава нееднократно селскостопанска продукция. В такива случаи документът, обобщаващ няколко доставки и удостоверяващ извършеното плащане е Сметката за изплатени суми, която Вие сте задължени да изготвяте на основание чл. 45 ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физически лица. Възможно е ежедневните доставки на селскостопанска продукция да документирате с двустранни Протоколи/Стокови разписки, подписани между фирмата, която ги изкупува и физическите лица, които ги предават/, а при изплащане на сумите по тях да изготвяте цитираната Сметка за изплатени суми по образец.
Следователно когато изплащате суми на физически лица, от които изкупувате селскостопанска продукция и с които имате сключени граждански договори, издавате образците на Сметки за изплатени суми и служебни бележки, като в тези случаи физическите лица могат да не изготвят документ по чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ. В тези случаи извършеният от Вас разход се документира със сключените договори с лицата, документа при предаване на продукцията и сметката за изплатени суми.
Когато изкупувате селскостопанска продукция от физическите лица, които са самоосигуряващи се лица по реда на Кодекса за социално осигуряване и са декларирали това обстоятелство пред Вас с писменадекларация, нямате задължение да изготвяте Сметка за изплатени суми. В тези случаи задължително следва да разполагате с декларация от лицето, че е самоосигуряващо се лице и документ, съдържащ реквизитите на чл. 7, ал. 1 от ЗСч., като документирането на посочения доход следва да се извърши от самоосигуряващото се лице, получател на дохода.
В случаи, в които в пункта за изкупуване на селскостопанска продукция се явяват физически лица, с които нямате сключени граждански договори и които не са самоосигуряващи се лица, следва да изготвяте документ, подписан от двете страни и съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от ЗСч, сметка за изплатени суми и служебна бележка за дохода и удържания данък върху него.
Предвид гореизложеното, единствено когато изплащате доход за изкупена селскостопанска продукция от физически лица, които са самоосигуряващи се, нямате задължение да издавате образците на документи Сметка за изплатени суми и служебна бележка.
В заключение следва да се отбележи, че независимо от качеството на физическите лица, на които ще изплащате възнаграждение при изкупуване на селскостопанска продукция, за дружеството Ви възниква задължение за включване на тези суми в изготвяната справка по образец за изплатени доходи на физическите лица за данъчната година на основание чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ. Справката се предоставя в срок до 30 април на следващата година на Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите /НАП/ по място на регистрация на платеца на дохода. Когато предприятията са изплатили през данъчната година доходи на повече от 10 физически лица, справката се представя самона електронен носител във формат и по ред,одобрени със заповед на Изпълнителния директор на НАП.
По отношение на задълженията на фирмата за удържане на осигурителни и здравни вноски при изкупуване на селскостопанска продукция въпросите ще бъдат изпратени за становище от Дирекция „ДОМ” при ЦУ на НАП гр.София.

Оценете статията

Вашият коментар