Документиране на сделки във връзка с търговия – внос на плодове

Относно: Документиране на сделки във връзка с търговия – внос на плодове
Във връзка с постъпило запитване вх. № …………/19.07.2012г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр. ……….., Ви уведомяваме:
В запитването е посочено, че дружеството има предмет на дейност – внос на плодове.
В тази връзка са поставени следнитевъпроси:
1. Необходим ли е друг документ освен фактура и сертификат като стокова разписка, протокол или друг?
2. Ако е необходим какви реквизити следва да съдържа този документ?
Съобразявайки относимата правна уредба за 2012 г. изразяваме следното принципно становище:
В запитването си поставяте въпрос за други документи освен фактура и сертификат, които следва да издавате на Вашите клиенти. За целите на облагане с корпоративен данък на Вашето дружество в Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ няма специални изисквания към документите, които следва да издавате. По силата на изискванията на Закона за счетоводството /ЗСч/ Вашето дружество следва да издава първичен счетоводен документ като спазва всички изисквания, които са посочени в чл. 7 от счетоводния закон. Чрез тези документи то отчита приходите от своята дейност при извършени продажби. Когато плащанията са в брой с разпоредбата на чл. 10, ал. 4 от ЗКПО във връзка със задълженията за документиране на стопанските операции е регламентирано, че данъчно задължените лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство по ред, определен с наредба на министъра на финансите, освен когато заплащането се извършва по банков път или чрез прихващане. Липсата на фискална касова бележка от фискално устройство, когато е налице задължение за издаването й, е основание за непризнаване на счетоводен разход за данъчни цели при Вашите клиенти.
Посоченото до тук не ограничава Вашето дружество за целите на по-доброто счетоводно отчитане и правилното определяне на данъчния финансов резултат да създава и други документи в зависимост от спецификата на дейността и необходимостта от аналитично отчитане така, както сте посочили във Вашето запитване, а именно – стокова разписка, протокол или документ с друго наименование. По отношение на реквизитите следва да имате предвид разпоредбите на чл. 7 от ЗСч и по точно ал. 1, където са посочени минималните изисквания на реквизитите на първичен счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лицаи ал. 2, регламентираща реквизитите на първичният счетоводен документ, който засяга само дейността на предприятието.
Съгласно разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
Данъчен документ по смисъла на чл. 112, ал. 1 от ЗДДС са фактура, известие към фактура и протокол. В чл. 114, ал. 1 от ЗДДС са посочени изискванията към фактурите по чл. 113 от закона, като са изброени 15 елемента.
В заключение обръщаме внимание, че съвкупната преценка на събраните доказателства е от компетентността на органа по приходите при осъществяване на ревизионно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс ДОПК. Същият на основание чл. 4 от ДОПК осъществява производството самостоятелно и независимо в рамките на своите функционални компетентности, съобразявайки всички относими факти и обстоятелства.

Оценете статията

Вашият коментар