документите, които следва да се отразят в отчетните регистри по чл. 124 от ЗДДС

3_6147/23.12.2008г.
ЗДДС, чл. 13
Относно: документите, които следва да се отразят в отчетните регистри по чл. 124 от ЗДДС
Според изложеното в него регистрирано по ЗДДС лице е получател по доставки от румънски регистрирании нерегистрирани за целите на ДДС лица в държавата-членка. Стокатае облекло, като транспортът се осъществява със собствен автомобил.Пояснява се, че видно от приложените копия от документи на чужд език /липсва превод на български език/, румънските доставчици /регистрирани и нерегистрирани/ са начислили ДДС – 19 %. Информация за валидността на ДДС номерата на румънските доставчици се получава от сайт www.ec.europa.eu/taxation_customs/vies/viesquer.do., като от тази информация се прави заключение относно регистрацията на лицата за целите на ДДС. Предвид изложеното се поставят следните въпроси:
1. Как да се отразят тези фактури в дневниците по ЗДДС?
2. Считат ли се сделките за ВОП и коя стойност да се приеме за данъчна основа?
С оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г./ и ППЗДДС /обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.71 от 2008 г./ изразяваме следното становище:
В значителна степен отговорите на така поставените въпроси се съдържат в наше писмо изх.№1234/2008г., което е изпратено по рано. Освен изложеното в цитираното писмо е необходимо да се има предвид и следното:
При положение, че се придобива стока от нерегистрирано за целите на ДДС лице в друга държава членка не е налице вътреобщностно придобиване по смисъла на чл.13 от ЗДДС. От приложените копия на фактури и отговори за потвърждение на номер по ДДС прави впечатление, че проверката за валидността на ДДС номерата е направена в един по-късен момент от датата, посочена във фактурата. Следва да имате предвид, че валидността на идентификационния номер на доставчика може да се установи като се направи справка в Интернет на следния адрес: http://www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm. От съществено значение е обстоятелството, че тази информация еактуална към момента на справката и същата следва да се прави към момента на данъчното събитие и датата на изискуемостта на данъка. Ето защо е необходимо при търговските си взаимоотношения дружеството така да организира комуникацията с свойте партньори, че да се гарантира спазване разпоредбите на закона. В тази връзка за доказванерегистрацията на лицата–доставчици от друга държава-членка следва да е запознато с правните норми в данъчното законодателство на съответната държава, уреждащи удостоверяванеторегистрацията на лицатаза целите на ДДС.
Предвид текста на чл. 112, ал. 1, т. 1 от ЗДДС данъчни документи са издадените фактури по реда на този закон. В този смисъл на основание чл. 125, ал. 1 от закона като получател по доставки за „А” ООД не възниква задължение да посочва получените фактури, издадени от румънските доставчици в дневника за покупки, респективно в справка-декларация, която се съставя въз основа на отчетните регистри по чл. 124.
В случаите на вътреобщностно придобиване в дневниците за покупки и продажби се отразява съставения от дружеството протокол по реда на чл.117 от закона. Данъчното третиране на сделките, представляващи вътреобщностно придобиване бе изяснено с писмо изх.№1234/2008г. поописа на Дирекция „ОУИ” – гр. Велико Търново.
По отношение определяне на данъчната основа при вътреобщностно придобиване е приложима разпоредбата на чл.64, ал.1 от ЗДДС, съгласно която данъчната основана стоки се определя по реда на чл.26 от същия закон и това е възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика. Тази данъчна основа не включва данъчната основа науслугите по чл. 22, 23 и 24 с място на изпълнение на територията на страната, за които лицето е длъжно да начисли данъка като лице по чл. 82, ал.2 на основаниеал.4 от цитираната правна норма от ЗДДС.’

Оценете статията

Вашият коментар