преостъпване на корпоративен данък за 2007г. по реда на чл.184 от ЗКПО

3_6128/23.12.208г.
ЗКПО, чл. 182, ал. 21 т. 7;
ЗКПО, чл. 184
Относно: преостъпване на корпоративен данък за 2007г. по реда на чл.184 от ЗКПО
Според изложеното в запитването при извършване на ревизия по ЗКПО за данъчен период 2007г. на „С” ООД е установено, че дружеството произвежда ветилконвектори, преобладаващата част от които реализира в страни членки на ЕС. Дейността се извършва в Община Х, която е включена в списъка на общините с равнище на безработица с или над 50 на сто по-висока от средната за страната за 2007г. За данъчната 2007г. дружеството е декларирало корпоративен данък в размер на ХХ ХХХ,ХХ лв., който е преотстъпен на основание чл.184 от ЗКПО съгласно данните, декларирани в годишната данъчна декларация. Във връзка с правото напреотстъпване на корпоративния данък в хода на ревизията е представено обяснение от представляващия дружеството, че активът, в който се инвестира преотстъпения данък, ще бъде използван за изработка на изделия за вътрешния пазар, като е приложен и договор за изработка на „комплект държачи за лира за баня” от 09.12.2007г. с възложител „Е” ООД. Съгласно чл.17 от представения договор възложителят е длъжен да изготвя заявка за необходимото му количество комплекти в началото на всяка календарна година. До настоящия момент направената от ревизираното дружество инвестиция е в размер на ХХХ ХХХ,ХХ лв., съгласно представена справка. Във връзка с това поставяте въпроса имали право дружеството на преотстъпен данък по реда на чл.184 от ЗКПО за 2007г.?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО, обн. ДВ, бр.105 от 22 декември 2006 г., в редакцията му действаща за 2007г.), изразяваме следното становище:
Съгласно чл.184 от ЗКПО (изм. ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 на сто на данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, включително производство на ишлеме, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. данъчно задълженото лице извършва производствена дейност единствено в общини, в които за предходната година преди текущата има безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната за същия период;
2. изпълнени са условията по:
а) член 188 – в случаите на минимална помощ, или
б) член 189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
От запитването не става ясно дали ползваното от ревизираното дружество данъчно облекчение е минимална помощ по смисъла на чл.188, ал.1 от ЗКПО или същото представлява държавна помощ за регионално развитие. В тази връзка следва да се има предвид следното:
?По отношение на данъчното облекчение, представляващо минимална помощ:
В чл.182, ал.2, т.7 от ЗКПО е визиран един от случаите, в които данъчно задължените лица не могат да ползват данъчно облекчение, представляващо минимална помощ. Това са случаите когато се инвестира в активи, използвани за дейности, свързани с износ за трети страни или държави членки. Тъй като в случая през 2007г. се реализира износ на произвеждана продукция (ветилконвектори) считаме, че за това предприятие е налице дейност, пряко свързана с износ. Следователно при инвестирането в дълготрайни материални и нематериални активи по чл.184, т.2, б. „а” от ЗКПО за конкретния случай, това представлява инвестиране в активи, използвани в дейности, свързани с износ за трети страни или държави членки. Имайки предвид това, за данъчната 2007г. „С” ООД не може да изпълни условията за инвестиране, поради което не може да прилага чл.184 от ЗКПО във връзка с чл.182, ал.2, т.7 от същия закон. Обратното би означавало предоставяне на помощ за експортно ориентирани дейности, респ. субсидиране на експортна продукция, което би било в противоречие с целите и обхвата на Регламент (ЕО) № 1998/2006 на Комисията от 15 декември 2006г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договора към минималната помощ.
?По отношение на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие:
Следва да се има предвид, че ако данъчното облекчение представлява държавна помощ за регионално развитие, същото може да бъде ползвано независимо, че данъчно задълженото лице извършва експортна дейност и доколкото сумата на получените помощи е над левовата равностойност на 200 000 евро за последните три години, включително текущата, независимо от тяхната форма или източник на придобиване, както и да са изпълнени всички други условия на ЗКПО свързани с данъчното облекчение. Следователно при тази хипотеза осъщественият износ от „С” ООД не представлява пречка за прилагане на чл.184 от ЗКПО, тъй като разпоредбата на чл.182, ал.2, т.7 от ЗКПО е ирелеватна по отношение на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие.
В заключение, ограничението на чл.182, ал.2, т.7 от ЗКПО е само едно от обстоятелствата, касаещи преотстъпването на корпоративен данък. Видно от горното приложението на тази правна норма е в пряка зависимост от характера на данъчното облекчение, а именно минимална помощ или държавна помощ за регионално развитие. В запитването не е уточнен този факт, а поради липсата на подробна фактическа обстановка не е възможно в настоящото изложение да бъде обсъдено и наличието на останалите условия, необходими за преотстъпване на корпоративен данък. Предвид на това обръщаме внимание, че за да бъде преотстъпен корпоративен данък е необходимо в хода на ревизионното производство да бъдат изследвани и установени всички изисквания, регламентирани в глава двадесет и втора на ЗКПО.
Напомняме Ви, че настоящото писмо не представлява доказателство по смисъла на глава осма от ДОПК и същото не следва да се прилага като доказателство към издаваните актове от органите по приходите.

Оценете статията

Вашият коментар