ДОПК, чл.104, aл. 1

Относно : Корекция нагодишна данъчна основа и деклариран
данък с ГДД по чл.41 от ЗОДФЛ
Във връзка с постъпило от Вас запитване вх. № 96-00-207/12.04.2007г. и изложени обстоятелства като лице с намалена работоспособност, което е подавало годишни данъчни декларации за реализираните доходи през цитираните години, посочвайки реквизита „не”за ползване на данъчно облекчение по чл.29 ал.3 от ЗОДФЛ , изразяваме следното становище, съобразно процесуалните разпоредбите на Данъчно осигурителния процесуален кодекс/ДОПК/, а за по-ранните от 2006г. норми на Данъчния процесуален кодекс /ДПК отм./.
Съгласно чл.104 ал.1 от ДОПК след подаване на декларация, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата за облагане и определените задължения. Това право деклараторът може да го упражни с подаване на коригираща декларация. / чл.104 ал.2 ДОПК/. Правната норма на чл.104 ал.3 от ДОПК регламентира, че ако се подаде декларация за промяна в декларираните данни, след изтичане на законния срок се счита за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане.
В същия дух са и разпоредбите на чл.61 от ДПК/отм./ за цитираните от Вас години от 2002г. до 2005 г.включително.
От писмото ви става ясно, че не сте се възползвали от цитираните по-горе правни норми, за да извършите корекция на подадените годишни данъчни декларации, което не може да се извърши и впоследствие.
Предвид на гореизложеното и на основание разпоредбата на чл.17 ал.1 т.7 от ДОПК имате право като задължено лице да искате издаване на акт, с който се удостоверяват факти с правно значение и правен интерес за Вас, предвид притежаваните и цитирани в писмото валидни експертни решения на ТЕЛК, доказващи инвалидизирането Ви. За реализирането на това право следва да се издаде ревизионен акт за установяване на данъчните Ви задължения по чл.35 от Закона за облагане доходите на физически лица./отм./ при условията на чл.118 от ДОПК и спазена нормата на чл.109 от същия.

Оценете статията

Вашият коментар