възможността да се наложат обезпечителни мерки върху имущество на трето незадължено лице в полза на задължено такова, Ви уведомяваме за следното :

Относно : Налагане на обезпечителни мерки по реда на ДОПК
Във връзка с постъпило запитваневх. № 94-00-190/11.07.2013г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” – гр….,относно възможността да сеналожат обезпечителни мерки върху имущество на третонезадължено лице в полза на задължено такова, Ви уведомяваме за следното :
В писмотозадавате въпроса, дали е възможно имуществото на едноличния търговец, чийто собственик е съдружник в ООД, да бъде предоставено за обезпечение на публични задължения на ООД, както и дали е възможно имуществото на физическото лице съдружник в ООД да послужи за обезпечение на задълженията на ООД при хипотезата на спиране на производството.
Въпреки, че сте посочили в запитването, че се интересувате относно спиране на производство, с оглед на това, че необходимостта за предоставяне на имущество върху, което да се наложат обезпечителни мерки е налице в хипотезата на чл.153, ал.3 от ДОПК /спиране на изпълнението на РА/,ще отговорим съгласно изискванията за прилагане на тази разпоредба.
Видът на обезпечителните мерки е посочен в чл. 198 от ДОПК и сред тях липсва възможност да се приеме за обезпечение имущество на трето лице – движима вещ, вземане или ипотека върху недвижим имот. Поради тази причина считам, че към въвеждането на практика чрез особен залог или ипотеката върху имущество на трето лице да се обезпечават задължения на длъжника на публичния дълг при тази законодателна уредба не би могло да сепремине. Аргумент за това са текстовете начл. 198, чл. 213, ал.1, чл. 215, ал. 1, т. 2 и ал. 2 и чл. 233, ал. 3, от ДОПК, съгласно които изпълнението се извършва върху имущество на длъжника.
Предвид горното считаме, че при спиране на изпълнението по реда на чл. 153 от ДОПК, обезпеченията, които се налагат следва да бъдат тези по реда на ДОПК. Видовете обезпечителни мерки са посочени изчерпателно в чл. 198 от ДОПК, и това са: възбрана върху недвижим имот или кораб, запор на движими вещи и вземания на длъжника, запор на сметките на длъжника, със запор на стоките в оборот на длъжника. Единствено първото по ред предвидено обезпечение – възбрана върху недвижим имот или кораб не е обвързано с условието да е изключителнасобственост на задълженото лице. Това от своя страна дава възможност този вид обезпечителна мярка да се налага и в случаите, когато това имущество не е собственост само на задълженото лице. Такива са случаите на налагане на обезпечителни мерки върху недвижим имот или кораб, собственост на длъжника и на още едно,две или повече лица, т.е. е налице съсобственост, както и случаите върху имущество – семейна имуществена общност.
В този смисъл, макар кодексът да допуска възможност за налагане на обезпечения, собственост на трето незадължено лице (съсобственик и/или съпруг), с което се обезпечават публични задължения на друго лице, то процедурата по изпълнение съгласно чл. 238 от ДОПК е обвързана с изискването предметът на изпълнение да е имущество върху, което има собственостдлъжника и с процесуалните права на длъжника като титуляр на собствеността.

Оценете статията

Вашият коментар