ДОПК, чл.129,ЗДДС, чл.135,ППЗДДС, чл.76

5 923/22.01.2008г.
Чл.135 ЗДДС , чл.76 ППЗДДС,чл.129 ДОПК
Относно прилагане разпоредбите на ДОПК и ЗДДС, във връзка с извършвани ревизиина чуждестранни лица, регистрирани в България по ЗДДС, чрез акредитиран представител Ви уведомявам следното:
Регистрацията на лицата по ЗДДС е предпоставка за определянето на качеството им на задължени лица.
На регистрация по ЗДДС подлежат и чуждестранни лица, които не са установени на територията на страната / чл.133/, чрез акредитиран представител, който отговаря на условията по чл.135. В ал.2 на чл.135 от ЗДДС е уточнено, че „Акредитираният представител представлява чуждестранното лице по чл.133 по всички негови, данъчни правоотношения, възникнали на основание на този закон.”
Чуждестранното лице разполага с правната възможност да заменя своя акредитиран представител. Освен това в чл. 76 от ППЗДДС са разгледани задълженията на акредитирания представител.
В моментът, в който се установи, че има данък за въстановяване на регистрирано лице по ЗДДС правоотношенията вече не са данъчни, а облигационни. Регистрираното лице е в ролята на кредитор на държавата и тя, чрез своите органи по приходи му възстановява получения от него данъчен кредит, след като се погасят всички данъчни задължения.
При възстановяването на данъка, държавата е длъжна на кредитора си и той трябва да посочи банковата сметка за възстановяването.
Отношенията между акредитирания представител и чуждестраннатафирма са облигационни и не се определят от ЗДДС.
Предвид гореизложеното съгласно чл.129, ал.4 от ДОПК, липсва правно основание дължимите суми да бъдат възстановявани по сметка, посочена от акредитирания представител.
Ако чуждестранното лице желае сумите да бъдат въстановени по сметка на акредитирания представител, точуждестранното лице следва да заяви това изрично пред органите по приходи за всеки случай на възстановяване поотделно.

Директор:
/ Б. Атанасов/

Scroll to Top