прилагането на данъчното законодателство.

5.Изх. №20-00-108/21.03.2011 г.
Чл.25, ал.6 от ЗДДС
Чл.89, ал.1 от ЗДДС
По повод подаденото от Вас писмо, постъпило в ДирекцияОУИ …..с вх. №20-00-108/11.03.2011 г., относно прилагането на данъчното законодателство.
Фактическата обстановка описана в запитването е следната:
Българско юридическо лице, регистрирано по ЗДДС е с предмет на дейност специализирани строителни услуги. Дружеството е сключило договор за изработка с друго дружество, по силата на който заплащането на извършените и приети СМР следва да се извършва в рамките на 60 дни от датата на фактурирането им. Доставчикът е длъжен да издаде фактура в 5-дневен срок от датата на извършване на доставката, при което за него възниква задължение да внесе начисления по сделката ДДС. Предвид обстоятелството, че плащането ще бъде извършено след 60 дни, доставчикът изпада в затруднение да внесе дължимият ДДС, което практически е неизпълнимо и би довело до фалит. От друга страна, получателят на услугата може да приспада съответния данъчен кредит, без да е заплатил дължимият ДДС по сделката, тъй като притежава надлежно издадена данъчна фактура.
В тази връзка е зададен въпрос:
Съществува ли законова възможност доставчикът на услугата да спази закона, като издаде съответната фактура, без да внесе в срок дължимият ДДС до момента, в който реално му бъде заплатена извършената доставка, без да бъде санкциониран за забавено плащане с начисляване на лихви за забава или с глоби и други имуществени санкции?
Предвидтака изложената фактическа обстановка, Ви уведомявам че:
Правомощието на НАПда осигурява необходимата информация и да разяснява правата и задълженията на задължените лица се отнася само за техните права и задължения, но не и за тези на други лица, нито за принципно тълкуване на законодателството. Доколкото поставените от Вас въпроси не касаят Вашите права и задължения като задължено лице, а са насочени към проучване на становището на приходната администрация и ползването му във връзка с дейността на други задължени лица, Ви уведомявам, че заинтересованите лица могат да получават становище по интересуващите ги въпроси след като:
-се идентифицират като задължени лица и
-изложат максимално изчерпателно конкретните факти и обстоятелства,
касаещи осъществяваната от тях дейност, и имащи значение за тяхното облагане.
Предвид гореизложеното, при изпращане на писмени запитвания до НАП относно прилагане на данъчното и осигурително законодателство, следва да посочвате името, ЕИКпо БУЛСТАТ и адреса за кореспонденция на дружеството, от името на което поставяте въпроси.
Предвид гореизложеното, в съответствие с относимата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.25, ал.6 от ЗДДС, на датата на възникване на данъчното събитие по ал.2, 3 и 4: данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли (т.1), или възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната (т. 2).
Съгласно разпоредбата на чл.89, ал.1 от ЗДДС, когато е налице резултат за периода –данък за внасяне, регистрираното лице е длъжно да внесе данъка в републиканския бюджет по сметка на компетентната териториална дирекция на националната агенция за приходите в срока за подаване на справка-декларация за този данъчен период. Според текста на ал.2, данъкът се смята за внесен на датата, на която сумата е постъпила в съответната сметка по ал.1. За неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон (чл.175, ал.1 от ДОПК).

Оценете статията

Вашият коментар