ДОПК, чл.84, aл. 3

№ М- 26-00-38
Дата:30.03.2011 год.
ЗДЗП, чл. 19;
ДОПК, чл. 84, ал. 3.
Във връзка с Ваше запитване, получено по електронната поща и заведено в ЦУ на НАП с вх. № М-26-00-38 от 10.03.2011 г. Ви уведомявам следното:
На основание чл. 3, ал. 1 от Закона за данък върху застрахователните премии (ЗДЗП) като данъчно задължени лица са посочени:
1. застрахователите;
2. данъчните представители – в случаите, когато такива са определени по реда на чл. 19.
По смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗДЗП застраховател по чл. 8, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането (КЗ), работещ при условията на свободата на предоставяне на услуги, може да определи данъчен представител. Данъчен представител на застрахователя по ал. 1 може да бъде само дееспособно физическо лице с постоянен адрес в страната или постоянно пребиваващо, или местно юридическо лице, което не е в процедура по ликвидация и не е обявено в несъстоятелност и няма изискуеми и неизплатени данъчни задължения и задължения за осигурителни вноски, събирани от Националната агенция за приходите.
Съгласно ал. 6 на чл. 19 от същия закон регистрацията на данъчния представител, а в случаите, когато не е определен данъчен представител – на застрахователя по ал. 1, се извършва по реда на чл. 82 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите по чл. 8 от същия кодекс въз основа на данъчната декларация по чл. 14, ал. 2 от същия закон.
В случаите, когато лицата не подлежат на вписване в Регистър БУЛСТАТ и не притежават ЕГН или ЛНЧ се идентифицират със служебен номер, издаден от регистъра на НАП, съгласно разпоредбата на чл. 84, ал. 3 от ДОПК. Издаването на служебен номер от регистъра на НАП на застрахователите по чл. 8, ал. 1, т. 2 от КЗ ще се извършва от компетентната териториална дирекция на НАП на базата на подадено искане от задълженото лице или с еднократното подаване на данъчната декларация по чл. 14,ал. 2 от ЗДЗП за първия данъчен период. Тъй като не може да се установи компетентната териториална дирекция по правилата на чл. 8, ал. 1, т. 1 – 6 от ДОПК на основание т. 7 от същата разпоредба компетентна териториална дирекция е ….
По отношение на превода на декларациите по чл. 14 от ЗДЗП следва да имате предвид, че с ДОПК са уредени производствата по установяване на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски. В § 2 от ДР на ДОПК е предвидено, че за неуредените в ДОПК случаи субсидиарно, приложими са разпоредбите на Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и Гражданския процесуален кодекс (ГПК).В тази връзка в чл. 14, ал. 1 от АПК е казано, че всички производства по кодекса се водят на български език, а документи, представени на чужд език, трябва да бъдат придружени с точен превод на български. В този смисъл следва, че българският език е официалният език, на който се провежда административното производство в своята съвкупност – издаване, оспорване, изменение и изпълнение на административните актове. Доколкото задължението за подаване, съответно приемане на декларации пред органите на НАП, в това число и тези по чл. 14 от ЗДЗП е административно производство, не е налице правна възможност декларациите по чл. 14 от ЗДЗП да бъдат подавани на език, различен от българския.
В подкрепа на горното е и разпоредбата на чл. 55 от ДОПК, с която е предвидено, че в административните производства по ДОПК могат да бъдат представяни и документи на език, различен от българския. В тези случаи на субекта е вменено задължение представения на чужд език документ да бъде придружен с точен превод на български език, който да е извършен от заклет преводач.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар