ДОПК, чл.86, aл. 1,ДОПК, чл.123, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.50,ЗДДФЛ, чл.3,ЗДДФЛ, чл.43, aл. 8,ТЗ, чл.60, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.48, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.48, aл. 3,ЗДДФЛ, чл.48, aл. 5,ЗДДФЛ, чл.26

Във връзка с поставено от Вас запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” …. с вх. № ….18.01.2011г., изразяваме следното:
Представена фактическа обстановка: физическо лице притежаващо предприятие едноличен търговец почива внезапно на 03.12.2010г. Фирмата ще се наследи по реда на чл. 60, ал. 2 от Търговския закон от съпругата му. Очаква се процедурата по наследяването да приключи до края на месец февруари или месец март 2011г.
Поставени въпроси:
1. Ще се формира ли облагаем доход на ЕТ в годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за периода от 01.01.2010г. до 03.12.2010г. – деня на настъпване на смъртта.
2. Следва ли да се декларира облагаемия доход свързан с търговската дейност на наследника преди вписване на обстоятелствата по чл. 60, ал. 2 от ТЗ в Търговския регистър за периода 03.12.2010г. до 31.12.2010г или до вписване на обстоятелствата в ТР до срока на годишното приключване – 30.04.2011г.
3. Възниква ли необходимост от извършване на счетоводно приключване за определяне на счетоводния финансов резултат на стопанската дейност на прекратения ЕТ към датата на смъртта на неговия собственик – физическото лице, след като наследника става носител на правата и задълженията на починалото лице.
4. Ако не следва да се подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ следва ли да бъдат възстановени месечните авансови вноски по чл. 84 и чл. 86 от ЗКПО, които са внесени през 2010г.
Признаването на търговско качество на едно физическо лице чрез регистрирането му като едноличен търговец разширява неговата правоспособност. Нов правен субект не възниква. Соглед правната същностна едноличния търговец като субект на търговското, гражданското и данъчно право не съществува отделна и независима правосубектностмежду него и физическото лице, което го е регистрирало по Търговския закон /ТЗ/. Ето защо със смъртта на физическото лице се прекратяватърговската му правоспособност.
В потвърждение на горното е и текстът на чл. 86, ал.1 от Данъчно осигурителния процесуаленкодекс /ДОПК/, който регламентира, че със смъртта на физическото лице се прекратява неговата регистрация в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите /НАП/. Прекратяването се извършва служебно.
Когато починало лице е формирало доход от стопанска дейност като едноличен търговец през данъчната година, облагаемс данък по ЗДДФЛ, наследниците му не следва да подават данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, отнегово име. Аргументите за това се извличатот разпоредбите на данъчния закон и по – конкретно от:
-чл. 3 от ЗДДФЛ, където е определена личната отговорност за данъка върху доходите на физическите лица;
-чл. 50, ал. 1, т. 1от ЗДДФЛ, където е регламентирано задължението за подаване на данъчната декларация.Според тази норма данъчнозадължените по този закон лица, подаватгодишна данъчна декларация за придобитите през данъчната година доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 /за доходи от стопанска дейност като търговец/ в срок до 30 април на годината следваща годината на придобиване на дохода.
Предвид изложеното поради настъпилата смърт на данъчно задълженото физически лице не съществува правно задължение и възможност наследниците да подават декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, за доходи получени от наследодателя, за осъществяваната от него стопанска дейност през 2010г. за периода от 01.01.2010г. до датата на смъртта 03.12.2010г.
От запитването става ясно, че съпругата е продължила търговската дейност на починалия търговец, но до края на 2010 г. това обстоятелство не е вписано в Търговския регистър. В тази връзка следва да се има предвид, че чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ (в редакцията му през 2010г. и 2011 г.) предвижда, че по реда на чл. 26, ал. 1 – 6 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец. Следователно за периода след смъртта на наследодателя до края на 2010 г. в случай, че съпругата е продължила търговската дейност и е реализирала доходи от същата, то последната е данъчно задължено лице за тези доходи и следва да ги декларира в приложение № 2 на ГДД за 2010 г. наред с доходите от други източници, ако има такива. Такова задължение ще възникне за нея и за 2011г.
Третият въпрос поставен в запитването е препратен за отговор по компетентност до Дирекция «Данъчна политика» към МФ.
По четвъртия въпрос ще получите отговор след изразяване на становище на Дирекция «ДОМ» при ЦУ на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар