ДОПК, чл.87, aл. 6

Изх. № 23-22-1810/28.10.2013 г.
чл. 87, ал. 6 от ДОПК
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” .., е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 23-22-1810 от 30.08.2013 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка.
Във връзка с предстоящо участие на „ХХХХХ” ЕООД в процедура по възлагане на обществена поръчка от дружеството е изискано удостоверение по чл. 87, ал. 6 от ДОПК за липса на публични задължения с определен срок на валидност.
Във връзка с изложената фактическа обстановка e поставен следният въпрос:
Може ли удостоверението по чл. 87 от ДОПК да има срок на валидност и какъв е той?
По така зададения въпрос, фактическата обстановка и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
Издаването на удостоверения за наличие или липса на публични задължения е регламентирано в чл. 87, ал. 6 ДОПК. В разпоредбите на този текст не е предвиден срок, след чието изтичане удостоверението да се счита за невалидно. Такъв срок не е предвиден и в друг данъчноправен нормативен акт.
Удостоверението отразява евентуалните публични задължения на лицето, които са установени и изискуеми към определена дата, посочена в самото удостоверение. Ако след тази дата за същото лице възникнат задължения за данъци съгласно разпоредбите на материалните данъчни закони, те няма как да бъдат отразени вече издаденото удостоверение. Поради това срок на валидност на удостоверението не може да бъде определен. Съответната организация, която изисква такова удостоверение, следва да съобрази целите, за които то е необходимо, и да изиска удостоверяване към определена дата. След изтичането на тази дата НАП може да удостовери наличието или липсата на нововъзникнали задължения само с издаването на ново удостоверение.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

5/5

Вашият коментар