доставка на стока, за която не е ползван данъчен кредит. Съгласно чл.50, ал.1, т.2 от ЗДДС, освободена е доставката на стоки при придобиването или вноса на които не е било налице право на приспадане н

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи писмено запитване с вх. № …../ 20.06.2013 г. В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е получило проформа-фактура за покупка на употребяван лек автомобил, брой места – 4+1, от лице, регистрирано по ДДС в Италия. Автомобилът ще се ползва като основно средство за управленски нужди от управителя на дружеството. Осъществява се ВОП. При пристигане на автомобила в България, дружеството ще издаде протокол по чл.117 от ЗДДС, като го включи в дневника за покупки и дневника за продажби. След направен ВОП автомобила има възможност да бъде продаден веднага или след известно ползване /1-2г./, като във фактурата за продажба ще се начисли ДДС. Основната дейност на дружеството не е продажба на автомобили.
Поставен е въпрос как да се процедира след покупката на автомобила и последващата му продажба според ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка и във връзка с поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
По смисъла на чл.13, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, придобиването право на собственост върху стока, която се изпраща или транспортира от територията на друга държава – членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ЗДДС в друга държава – членка, се счита за вътреобщностно придобиване по смисъла на същия закон.
Съгласно чл.84 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
При придобиването на автомобила, за Вас възниква задължение за начисляване на данък по реда на чл.86, ал.1 от ЗДДС. Регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред / в случая – протокол/,включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период, посочи документав дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Относно право на приспадане на данъчен кредит:
Следва да имате предвид, че ако лекия автомобил е основно средство за дружеството, за Вас няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит за него, предвид ограничителните условия на чл.70, ал.1, т.4 от ЗДДС. Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 от ЗДДС, когатое придобит или внесен или лек автомобил.
Съгласно параграф 1, т.18 от ДР на ЗДДС, “лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице.
В случай, че след ползване на автомобила /1-2г./ се осъществи продажба, следва да приложите разпоредбите на ЗДДС, относно доставка на стока, за която не е ползван данъчен кредит. Съгласно чл.50, ал.1, т.2 от ЗДДС, освободена е доставката на стоки при придобиването или вноса на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70. В този смисъл, при последващата продажба на автомобила, няма да начислите ДДС.
В случай, че след осъществяване на ВОП, веднага продадете автомобила, можете да се възползване от разпоредбата на чл.70, ал.2, т.2 от ЗДДС. Ще имате право да приспаднете начисления данък като данъчен кредит, тъй като ограничението на чл.70, ал.1, т. 4 от ЗДДС не се прилага, когато превозните средства по ал. 1, т. 4 са предназначени единствено за препродажба (търговски наличности).
Предвид гореизложеното, за Вас възниква задължение за начисляване на данък при вътреобщностното придобиване на лекия автомобил, но правото на приспадане на данъчен кредит се преценява с оглед горе цитираните материално-правни норми.

Оценете статията

Вашият коментар