Фактуриране на отстъпка, формирана от «бонус оборот»;

ОТНОСНО:Фактуриране на отстъпка, формирана от «бонус оборот»;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас данъчно задължено лице е производител на мебели. Сключили сте договор с ваш клиент, съгласно който, както твърдите Вие, при достигнат оборот за година дължите 2% отстъпка от този оборот. През изминалата година, към същия този клиент сте издали около 300 броя фактури. За отстъпката която му дължите, клиентът иска да му бъде издадено кредитно известие, в което да опишете всички издадени през годината фактури. Според Вас, правилното решение в конкретния случай, е клиентът да издаде фактура за „бонус оборот”, въз основа на която, Вие да преведете съответната сума на отстъпката. Също така, посочвате, че тъй като сумата на отстъпката е голяма, за Вас ще е трудно да я изплатите наведнъж.
В тази връзка задавате следните въпроси:
1. Как е правилно да се фактурира предоставената отстъпка по сключения от Вас договор под формата на „бонус оборот”?
2. Възможно ли е , в случай, че издадете фактура за дължимата сума под формата на „бонус оборот”, да прихващате на части дължимата от Вас сума по
отстъпката от бъдещите задължения на Вашия клиент, по фактури за извършени от Вас доставки, тъй като сумата е твърде голяма за Вас за да я изплатите наведнъж?
Във връзка с поставените от Вас въпроси в запитването, изразявам следното принципно становище.
По Първи въпрос:
Съгласно разпоредбите на чл.26, ал.5, т.1 от Закона за данък върху добавената стойност, данъчната основа на доставката не включва сумата на търговската отстъпка или намаление, ако те се предоставят на получателя на датата на възникване на данъчното събитие; ако те се предоставят на получателя след датата на възникване на данъчното събитие, данъчната основа се намалява при предоставянето им.
Тъй като към горецитираното запитване не сте приложили копие на договора с клиента Ви, предоставения отговор е принципен.
Посочвате, че отстъпката се дължи в случай, че оборотът към съответния клиент надхвърли определена сума. Поради което, считаме, че отстъпката е дължима след датата на съответното данъчно събитие за всяка една от доставките с които се формира съответния оборот. В този случай, едва когато бъде изпълнено условието да бъде получена съответната отстъпка, с други думи, бъде достигнат оборота, посочен в съответния договор, ще е налице основание за намаляване на данъчната основа на доставките, с които същият е достигнат.
Поради дължимото намаление в данъчната основа на доставките, извършени от представляваното от Вас данъчно задължено лице, по повод на достигнатия оборот по цитирания в запитването договор, ще е налице основание по смисъла на чл.115, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, за изменение на данъчната основа на извършените от Вас доставки. На основание чл.115, ал.3 от с.з., при намаление на данъчната основа се издава кредитно известие. С оглед на гореизложеното, за Вас по силата на сключения с клиента договор, ще е налице задължение за издаване на кредитно известие с размера на предоставената отстъпка.
По отношение на другия вариант, който сте посочили в подаденото от Вас запитване, клиентът да издаде фактура за получената сума на отстъпката, обръщаме внимание, че данъчните документи, в частност – фактурата по чл.112, ал.1, т.1 от материалния закон, документират извършвани доставки. Всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл.117 от Закона.
Следователно, в случая на запитването, считаме, че за Вашия клиент не е налице основание за издаване на данъчен документ – фактура при получаване на сумата от отстъпката по договора, тъй като не е налице данъчно събитие по доставка на стока или услуга, или авансово плащане, свързано с него.
По Втори въпрос:
С оглед на предоставения отговор по Първи въпрос по – горе в настоящото писмо, считаме, че не следва да издавате фактура за дължимата от Вас отстъпка под формата на „бонус оборот”.
Обръщаме внимание, че органите на Националната Агенция по Приходите не са компетентни да изразяват становище по отношение на разчетните взаимоотношения между данъчно задължените лица или счетоводните записвания на същите.

4.4/5

Вашият коментар