грешно преведен данък, както и относно действията по прехвърлянето му по друга данъчно-осигурителна сметка и дължимостта на лихви върху преведените погрешно суми, съгласно разпоредбата на чл. 1 от Зак

Изх. № М-24-31-124
Дата: 02.11.2011 год.

КСО, чл. 113
Във връзка с Ваше писмено запитване до Дирекция „ОУИ”-…, препратено в ЦУ на НАП и заведено с вх. № М-24-31-124/10.10.2011 г. Ви уведомяваме за следното:
Според описаната в запитването Ви фактическа обстановка, Вие сте съдружник и се осигурявате като самоосигуряващо се лице. За положен от Вас личен труд, вместо по ЕГН начислените осигурителни вноски са внесени по БУЛСТАТ на фирмата.
Дължимите суми за осигурителните плащания са били направени в предвидения от закона срок и са постъпили по сметките на НАП.
В писмото си поставяте въпроса дали е възможно да бъде извършено прехвърляне на внесените суми от данъчно-осигурителната сметка на фирмата, в която сте самоосигуряващо се лице, по Вашата данъчно-осигурителна сметка и дали в този случай дължите лихва към момента на извършване на това прехвърляне.
При така изложената фактическа обстановка изразяваме следното становище:
Предвид това, че начислените осигурителни вноски са преведени от обслужващата банка и са внесени в срока по чл. 7, ал.4 от КСО по данъчно-осигурителна сметка на дружество (по БУЛСТАТ/ЕИК), а не по ЕГН на физическо лице, следва да имате предвид, че в този случай това лице следва да подаде в компетентната териториална структура на НАП писмено заявление с искане за прехвърляне на тези вноски по неговата данъчно-осигурителна сметка. Към това заявление следва да бъдат приложени копия на платежните документи. Изправления по наредени плащания въз основа на подадени заявления за корекции в рамките на различни задължени лица (прехвърляне на суми между различни БУЛСТАТ-и и ЕГН-та) се извършват само при наличие на документ, издаден от органите по приходите – протокол и др.
Както сте посочили в своето запитване, в цитираното писмо Изх. № 20-00-133/09.05.2011г. на заместник – изпълнителния директор на НАП е изразено становище относно грешно преведен данък, както и относно действията по прехвърлянето му по друга данъчно-осигурителна сметка и дължимостта на лихви върху преведените погрешно суми, съгласно разпоредбата на чл. 1 от Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.
Тъй като се касае за неправилно преведени по грешна данъчно-осигурителна сметка осигурителни плащания, които са публични, но не са данъчни вземания в конкретния случай е приложима разпоредбата на чл. 113 от Кодекса за социално осигуряване.
Съгласно текста на тази разпоредба, вземанията за невнесени осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за неправилно извършени осигурителни разходи се събират с лихва в размер на основния лихвен процент на БНБ за периода плюс 20 пункта.
Видно от изложената по-горе фактическа обстановка, сумите за задължителни осигурителни вноски са били внесени по данъчно-осигурителната сметка на фирмата в законоустановения срок, и независимо, че са внесени по грешна данъчно-осигурителна сметка, съгласно чл. 113 от КСО не е налице основание за начисляване на лихви върху тях.
В този и подобни случаи, с оглед постъпилото в срок плащане е без значение факта дали грешката е била допусната от лицето, попълнило платежните документи или от обслужващата банка.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар