искане за прихващане или възстановяване на неоснователно внесени здравноосигурителни вноски на лица, които провеждат здравното си осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5, от Закона за здравното осигурява

.№24-34-58
Дата:09.06.2012 год.
ЗЗО, чл. 40, ал. 5;
ЗЗО, чл. 40, ал. 7.
Относно: искане за прихващане или възстановяване на неоснователно внесени здравноосигурителни вноски на лица, които провеждат здравното си осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5, от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ в случаите, в които са внасяли здравноосигурителни вноски върху месечен осигурителен доход по-голям от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/.
Относно запитване от ТД на НАП – гр. ………….., препратено ни за отговор като сложен казус от Дирекция …………, с вх.№ ………… по описа на ЦУ на НАП:
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната :
Лице провежда задължителното си здравно осигуряване по реда на чл. 40,ал. 5 от ЗЗО. Внесло е здравноосигурителни вноски върху месечен осигурителен доход по-голям от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО. Лицето е подало искане за прихващане или възстановяване на внесените над половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица здравноосигурителни вноски.
Въпросът, който се поставя е как следва да се процедира при подадена молба за прехвърляне на здравноосигурителни вноски за друг период или за възстановяване на вноски в случаите, в които лице, подлежащо на осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО е внесло здравноосигурителни вноски върху месечен осигурителен доход по-голям от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗЗО, изразяваме следното становище:
На основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, лицата, които не подлежат на здравно осигуряване на друго основание по реда на същия закон, са длъжни да внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО. Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Осигурените на това основание лица, извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация по чл. 50 от Закона за облагане доходите на физическите лице /ЗДДФЛ/.
Видно от цитираната разпоредба, на лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, които не извършват годишно изравняване на осигурителния си доход за здравно осигуряване, е предоставено право на избор на осигурителен доход, върху който следва да внасят месечно здравноосигурителни вноски. В ЗЗО не е предвиден специален формален ред за обективиране на направения избор на осигурителен доход при осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО /подаване на декларации или заявления/. Чрез акта на внасяне на здравноосигурителни вноски върху месечен доход, по-висок от определения минимум, лицето фактически упражнява предоставената му от закона възможност за осигуряване върху по-висок от минималния осигурителен доход.
В ал. 7 на чл. 40 от ЗЗО е регламентиран максималния размер на месечния доход, върху който се изчислява здравноосигурителната вноска – това е максималният доход, определен със ЗБДОО. Както вече беше подчертано, разпоредбата на 40, ал. 5 от ЗЗО дава възможност на лицата, които не извършват годишно изравняване на осигурителния доход за здравно осигуряване, да изберат върху какъв месечен осигурителен доход да се осигуряват – не по-малко половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със ЗБДОО. В конкретния случай, лицето е внесло здравноосигурителни вноски върху доход, по-висок от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и по-нисък от максималния.
С внасянето на вноските върху доход, по-висок от минимално определения, лицето е упражнило правото си на избор, предоставено по чл. 40, ал. 5, ал. 1 от ЗЗО, поради което здравноосигурителни вноски върху този по-висок размер са дължимо внесени и не подлежат на прихващане или възстановяване по реда на ДОПК.
/ КР.СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар