издадени фактури за транспорт

ОТНОСНО: издадени фактури за транспорт

В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ … постъпиха Ваши писмени запитвания с вх. № 96-00-82/ 12.04.2018г. и вх.№ 96-00-82/ 13.04.2018г.
Изложена е следната фактическа обстановка: Фирмата е регистрирана по ЗДДС. Наета е друга българска фирма да извърши превоз на продукция от България до Швейцария. За извършената услуга фирмата – превозвач издава фактура с начислен 20 % ДДС. В друг случай при извършване на транспорт по същата дестинация друга българска фирма издава фактура с 0% ДДС на основание чл.30 от ЗДДС. При разтоварване и оглед на стоката в Швейцария, клиента не одобрява нейното качество и отказва да я приеме. Нает е същия превозвач да транспортира отказаната стока от Швейцария до Холандия. За тази услуга е издадена фактура с начислен 20 % ДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка и поставени въпроси относно коректността на трите издадени фактури, изразявам следното становище:
За да се определи правилното третиране по ЗДДС на доставка на услуга, от съществено значение е мястото на изпълнение на съответната доставка. Само за доставки с място на изпълнение на територията на страната ще е необходимо да се определи и приложимата ставка на данъка – 20 % или 0%.
Съгласно чл.22, ал.3 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз или извън него, предоставена на данъчно задължено лице, се определя по реда на чл. 21, ал. 2 и 3.
При препратка към разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение се определя от това, къде е установен получателят. Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Доколкото в конкретния случай, получател по доставката е дружеството, поставило въпросите, което от своя страна както и доставчикът е българско лице, ще е необходимо да се съобрази и разпоредбата на чл.54, ал.2 от ППЗДДС. При доставка на услуга по чл. 21, ал. 1 и 2 от закона, когато получателят и доставчикът са установени на територията на страната, данъкът е изискуем от доставчика – регистрирано по закона лице, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
По този начин, при извършване на транспортна услуга от българска фирма на друга българска фирма, доставчикът е лицето, от което данъкът е изискуем, като е важно да се съобрази и дестинацията във връзка с определяне на приложимата ставка на данъка:.
* при извършване на транспорт от България до Швейцария, съгласно чл.30, ал.1, т.1 от ЗДДС ще е приложима нулевата ставка на данъка при документирането на доставката по реда на чл.23, ал.1 от ППЗДДС,
* при извършване на транспорт от Швейцария до Холандия, съгласно чл.23, ал.3, т.2 от ППЗДДС ще е приложима нулевата ставка на данъка, като по смисъла на чл.23, ал.6 от ППЗДДС, доставчикът на услугата трябва да разполага с документите по чл.23, ал.1 от правилника.
В случай, че са издадени документи, които не съответстват на разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС, следва да се съобразите с текста на чл.116 от ЗДДС. Съгласно чл.116, ал.2 от ЗДДС, за погрешно съставени документи се смятат издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен. По смисъла на чл.116, ал.4 от ЗДДС, когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа: основанието за анулирането, номера и датата на документа, който се анулира, номера и датата на издадения нов документ, подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.

Оценете статията

Вашият коментар