издаване на данъчен документ по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за доставки, извършени от частен съдебен изпълнител (ЧСИ)

Изх. № 24-31-137
Дата:28.11.2012 год.
ЗДДС, чл. 11, ал. 2;
ЗДДС, чл. 112;
ЗДДС, чл. 115;
ЗДДС, чл. 116.
Относно: издаване на данъчен документ по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за доставки, извършени от частен съдебен изпълнител (ЧСИ)
Във Ваше писмо, препратено от Дирекция ОУИ – …….. и постъпило в ЦУ на НАП с вх. № М-24-31-137/11.11.2011 г. е представена следната фактическа обстановка:
Извършена е публична продан от ЧСИ на част от ДМА собственост на дружеството. В резултат на проданта са удовлетворени вземанията на кредиторите на дружеството, които включват: главница, лихви, съдебни такси и разноски, както и такси по изпълнението, събирани от ЧСИ.
ЧСИ е издало фактури за авансовите плащания (по Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ), платени от взискателите (кредитори на дружеството) за образуваните изпълнителни дела. След извършената публична продан направените авансови вноски са удържани от длъжника и са върнати на взискателите.
Поставени са следните въпроси:
1.Какви данъчни документи следва да издаде ЧСИ (регистриран по ЗДДС) към длъжника ………………. за платените от него такси, които са възстановени на взискателите?
2.Следва ли ЧСИ да издаде кредитно известие към издадена фактура на взискателя за платените авансово такси по ТТРЗЧСИ след връщане на платените суми и съответно да издаде нова фактура с получател длъжника, предвид че таксите и разноските по изпълнителното дело са за сметка на длъжника?
3.В случай че ЧСИ следва да издаде фактура с получател длъжника по изпълнителното дело, налице ли е право на данъчен кредит по тази фактура?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗЧСИ частен съдебен изпълнител е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни притезания. Член 19 от ЗЧСИ регламентира, че ЧСИ пристъпва към изпълнение по молба на заинтересованата страна на основание изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение. По възлагане от взискателя, ЧСИ може във връзка с изпълнителното производство да проучва имущественото състояние на длъжника, да прави справки, да набавя документи, книжа и други, да определя начина на изпълнението, както и да бъде пазач на описаното имущество или да посредничи за постигане на спогодба между страните (чл.18 ЗЧСИ).
Глава седма на същия закон „Такси и разноски по изпълнението” регламентира таксите, които събират ЧСИ. На основание чл. 78, ал. 2 от ЗЧСИ размерът на таксите се определя с тарифа на Министерския съвет по предложение на министъра на правосъдието след съгласуване с камарата. Действащата тарифа за таксите и разноските към ЗЧСИ е обнародвана в бр. 35 на ДВ от 28. 04. 2006 г. Съгласно чл. 80 от закона за всяко действие на ЧСИ дължимата такса, определена с тарифата по чл. 78,ал. 2 се внася авансово. Таксите, които ЧСИ събира, по своя характер са възнаграждение за извършените от ЧСИ услуги/действия по повод изпълнението.
Предвид гореизложеното считам, че получател по смисъла на чл. 11, ал. 2 от ЗДДС по доставката на услугата, извършвана от ЧСИ е взискателя, доколкото той е възложител по правоотношението – негова е инициативата за започване на конкретното производство. По тази услуга длъжникът няма качество на получател по смисъла на ЗДДС, а се явява лице, различно от доставчика и получателя по доставката, което по силата на закон заплаща възнаграждението на доставчика. В тази връзка не е налице основание за издаване на данъчен документ по смисъла на чл.112 от ЗДДС от ЧСИ към длъжника. Доколкото плащането от длъжника не е свързано с доставка на услуга, предоставена от ЧСИ в полза на длъжника, липсва основание за издаване на фактура с получател ………………… – длъжник в изпълнителното производство.
Издаването на данъчен документ от доставчика (фактура) е обвързано с наличие на извършена от него доставка или получено авансово плащане преди това. Известие към фактурата се издава при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура (чл. 115 от ЗДДС). Обстоятелството, че разноските по изпълнителното дело са за сметка на длъжника не е основание за издаване на известие или за анулиране на фактурата по чл. 116 от ЗДДС. С оглед на това, не следва ЧСИ да издава кредитно известие към издадена фактура на взискателя за платените авансово такси по ТТРЗЧСИ или да анулира тази фактура след връщане на платените суми.
Съгласно чл. 79, ал. 1 ат ЗЧСИ за събиране на таксите по изпълнението се изготвя сметка в два или повече еднообразни екземпляра, подписани от ЧСИ, единият от които се връчва на задълженото лице. В сметката се посочват разпоредбите, въз основа на които се дължат таксите, материален интерес при пропорционалната такса, сумите на дължимите такси и допълнителни разноски, размерът на получената предплата и последиците при неплащане (ал. 2 на същата разпоредба). Няма пречка за събраните от длъжника суми във връзка с действията по изпълнението от ЧСИ да се издаде, освен сметка и друг първичен счетоводен документ по Закона за счетоводството.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар