право на приспадане на данъчен кредит за начислен данък върху добавената стойност от дилър на стоки втора употреба при вътреобщностно придобиване на стоки втора употреба, които са налични към момента

Изх. № 24-30-9
Дата 14.06.2013 год.
ЗДДС, чл. 151, ал. 4 (в сила от 01.01.2007 г., действаща до
31.12.2011 г.);
ППЗДДС, § 51.
Относно: право на приспадане на данъчен кредит за начислен данък върху добавената стойност от дилър на стоки втора употреба при вътреобщностно придобиване на стоки втора употреба, които са налични към момента
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-30-9/12.04.2013 г. е изложена следната фактическа обстановка:
През 2008 г. дружеството като дилър на стоки втора употреба осъществява вътреобщностно придобиване на употребявани мебели от Холандия, като за тези стоки същото е упражнило право на избор да прилага общия ред на облагане с данък върху добавената стойност на доставките на стоки втора употреба. Издадени са протоколи почл. 117 от ЗДДС за самоначисляване на данък върху добавената стойност, които са отразени в дневника за продажбите и в справка-декларацията за данъка върху добавената стойност. Впоследствие част от стоките са продадени и съгласно чл. 151, ал. 4 от Закона за данък върху добавената стойност (в редакцията до 31.12.2008 година) правото на приспадане на данъчен кредит (само за продадените стоки) е упражнено в данъчния период, през който е извършена последваща доставка чрез включване на протоколите по чл. 117 от ЗДДС в дневника за покупките за месеца на продажбите.
Въпросът Ви е:
Как дружеството следва да упражни правото си на данъчен кредит за наличните, но все още непродадени стоки?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Тъй като във Вашия случай стоката втора употреба е придобита при условията на вътреобщностно придобиване считам, че приложение намира § 51, ал. 2 от ППЗДДС, съгласно който за начисления данък към 31 декември 2009 година включително, правото на приспадане възниква и се упражнява по реда на чл. 151, ал. 4 от закона. Считам, че в случая препратката към чл. 151, ал. 4 от ЗДДС следва да се тълкува обвързана с редакцията на тази норма, актуална към влизане в сила на преходната норма на § 51, ал. 2 от ППЗДДС. Разпоредбата на чл. 151, ал. 4 от ЗДДС (в сила от 01.01.2007 г., действаща до 31.12.2011 г.) определя, че правото на данъчен кредит за получените или внесените от лицето стоки, за които не се прилага специалния ред на маржа, възниква и се упражнява в данъчния период, през който данъкът за последващата доставка на стоките е станал изискуем.
Следователно, за придобитите от Вас през 2008 година стоки втора употреба при условията на вътреобщностно придобиване, правото на данъчен кредит възниква и се упражнява в данъчния период, когато стане изискуем данъка за последващата им доставка.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар