422/08.06.2017г.
Чл.113, ал.1 ЗДДС;
Чл.115, ал.1 ЗДДС;
Чл.115, ал.4 ЗДДС.
Относно: издаване на данъчни документи по смисъла на чл.112 от ЗДДС.
В писмено запитване, заведено в регистърана Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ … с вх. № ………..2017г. сте описали следната фактическа обстановка:
На 10.03.2017г. от дружеството е издадена проформа фактура № ….. с получател „К“ ЕООД за доставка на неналични към този момент резервни части, в която е посочен краен срок на доставката – 28.04.2017г.
На 13.03.2017г. е извършено авансово плащане от клиента в размер на …лв. /50 на сто от предложената цена/, във връзка с което от дружеството е издадена фактура № 0…./……2017г..
На 25.04.2017г. дружеството информира клиента за невъзможността да достави стоката в договорения срок и предлага да му възстанови авансово платената сума. Вместо възстановяване на сумата страните се споразумяват липсващата резервна част да бъде заменена с друга на същата стойност, във връзка с което дружеството извършва ръчна корекция на издадената вече проформа фактура № …../…….2017г. и я изпраща за потвърждаване от купувача.
На 03.05.2017г. дружеството възстановява по банков път преведената от купувача сума, тъй като до този моментне е получено потвърждение за приемане на доставката и му изпраща с куриер оригиналите на фактура № ……./….2017г., издаденото на 02.05.2017г. кредитно известие № 0…., както и анулираните проформа фактура …/……2017г. и коригираната проформа фактура № …/……2017г.
На 17.05.2017г. дружеството е уведомено от куриерската фирма, че пратката ще бъде върната поради невъзможност да бъде доставена на получателя.
Към запитването са приложени заверени копия на посочените в него документи.
Поставили сте въпрос, свързан с начина по който издадените от дружеството Ви оригинали на документи следва да бъдат предадени на контрагента?
С оглед разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ изразявам следното становище:
Разпоредбата на чл.113, ал.1 от ЗДДС указва, че всяко данъчно задължено лице – доставчик е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл.117. Видно от текста на разпоредбата фактура се издава единствено и само когато е налице доставка на стока или услуга, или при получаване на авансово плащане преди това.
На основание чл.115, ал.1 от ЗДДС, при разваляне на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата. Според ал.2 на посочения член известието се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на съответното обстоятелство по ал.1, а когато се издава за доставка, за която е издадена фактура с начислен данък за получено авансово плащане, в 5 дневен срок от дата на връщането, прихващането или уреждането по друг възмезден начин на авансово преведената сума за размера на върнатата, прихваната или уредена по друг възмезден начин сума.
Освен реквизитите по чл.114 от ЗДДС известието задължително съдържа и номера и датата на фактурата, към която е издадено и основанието за издаването на известието /чл.115, ал.4 от ЗДДС/.
Издадените от дружеството Ви данъчни документи – фактура № 0…./……2017г. и кредитно известие №. 0…../……2017г. следва да намерят отражение в дневника за продажби за съответния данъчен период. Издадената проформа фактура № …./….2017г., коригирана на 25.04.2017г, която съдържа оферта за цената на стоката, условията на плащане и крайния срок на доставката не отразява възникнала стопанска операция и не представлява данъчен документ по смисъла на чл.112 от ЗДДС.
В ЗДДС и ППЗДДС не е предвиден специален ред, по който издадени от доставчик данъчни документи следва да бъдат предадени на получател по доставката, с оглед на което считам, че в конкретния случай е необходимо да съхранявате издадените от дружеството документи и да договорите с контрагента Ви нов начин на предаването им.
‘