Изх. № 24-34-34
Дата: 22.04.2014 год.
ЗДДС, чл. 113, ал. 1;
ЗДДС, чл. 114, ал. 1;
ЗДДС, чл. 116.
Относно: издаване на фактура по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при получаване на авансово плащане по облагаема доставка
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-34/13.03.2014 г. и вх. № 24-34-36/13.03.2014 г. посочвате, че в изпълнение на проект „Повишаване на капацитета на териториалните структури на ………… за реакция при наводнения“, финансиран по програма „Околна среда 2007-2013“, ГД “……………. ” (………) е сключила договор като възложител с дружество за доставка на моторни помпи за отпадни води. В изпълнение на договора дружеството – изпълнител е издало фактура за авансово плащане, в която освен стойността на аванса на отделен ред е изписана и цялата стойност по договора.
Въпросите Ви са нарушена ли е разпоредбата на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС и ако има невярно съставен данъчен документ, какви действия следва да предприеме получателят за коригирането му?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от ЗДДС. Посочената разпоредба предвижда всяко данъчно задължено лице – доставчик (peгистрирано или нерегистрирано по ЗДДС) да издава фактура за едно от двете – или за доставка, или за получен аванс.
Изискванията по отношение задължителните реквизити, които следва да съдържат фактурите, са посочени в чл. 114, ал. 1 от ЗДДС. Когато във фактура се установи наличието на реквизит, който не е сред посочените в чл. 114, ал. 1 от ЗДДС реквизити, които задължително следва да съдържа фактурата при получаване на авансово плащане за доставка на стока, е необходимо да се прецени доколко наличието на тази информация осигурява информация за извършената стопанската операция и дали наличието на тази информация не би създало невярна представа за извършената стопанската операция – т.е., в конкретиката на случая, дали издадената фактура се отнася за извършена доставка или за получено авансово плащане.
Когато фактурата съдържа информация, която отразява невярно характера на извършената стопанска операция, същата следва да се счете като погрешно съставена и следва да се коригира по реда на чл. 116 от ЗДДС. В този аспект, предвид конкретиката на запитването, ако считате, че реквизитите в издадената фактура създават невярна представа за извършената стопанската операция, бихте могли да поискате от Вашия доставчик да коригира същата по реда на чл. 116 от ЗДДС.
В данъчноправен аспект, считам че за издадената фактура са изпълнени изискванията на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС по отношение задължителните реквизити, които същата следва да съдържа във връзка с извършено авансово плащане.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/БОЙКО АТАНАСОВ/
‘