Издаване на фактури по реда на ЗДДС.

Относно: Издаване на фактури по реда на ЗДДС.
В Дирекция”ОДОП” – …… с писмо с вх.№ …./13.05.2013г. постъпи, препратено ни от ТД на НАП-Офис ….. Ваше писмено запитване с вх.№ …./07.05.2013г., касаещо издаване на данъчни документи /фактури/ по реда на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Вие сте едноличен търговец с фирма ЕТ „С.М..” с Булстат ==== с предмет на дейност „консултант / строителен надзор”. Имате и регистрирация по ЗДДС на основание чл.96, ал.1 от ЗДДС, след април 2013г.
В същото време упражнявате дейност „оценител на недвижими имоти”, проектант , технически ръководител и работите, като вещо лице към Окръжен съд-……. За тези дейности имате „годишен оборот от 7000лв.” и издавате за тяхдокументи, в които се идентифицирате с трите си имена и ЕГН-то си. Представяте: копие от Лиценз № ====2004г.на Министерство на регионалното развитие и благоустройство за продължаване лиценза на ЕТ „С.М.” да извършва оценяване на съответствието на инвестиционните проекти и/или упражнява строителен надзор със срок до 25.11.2014г.; сертификат нарегИзх. № ====.2009г. за оценителска правоспособност на С.М. за оценка на недвижими имоти на Камарата на независимите оценители в България ; Удостоверение за пълна проектантска правоспособност № ==== на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране на инж. С. М.; Удостоверение на Окръжен съд –…, че С.М. евписан в списъка на вещите лица при ОС-…..
Въпросите Ви са : Какви данъчни документи следва да издавате по ЗДДС за различните видове дейности, може ли да не начислявате ДДС за някои от дейностите, и как да отразявате във вторичните документи- дневник за продажбите документите, в които се идентифицирате с името си иЕГН-то си?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното принципно становище:
Данъчно задължено лице, по смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС, е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС, независима икономическа дейност е и дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, както и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Като такава следва да се квалифицира извършваната дейност и от физическите лица, регистрирани или не като еднолични търговци по реда на Търговския закон, които извършват дейности по занятие и са източник на постоянен, регулярен доход. Следва да се има предвид, че физическите лица, регистрирани катоеднолични търговци не придобиват друга правосубектност, а само разширяват своята правоспособност – придобиват качество на „търговец”. Едноличните търговци са самите физически лица, образували предприятие, но това качество не ги прави юридически лица, с отделно имущество и отговорност.
Стопанска дейност се осъществява не само чрез сключване на сделките, изброени в чл. 1, ал. 1 от ТЗ, но и чрез извършването на търговска дейност, непосочена в ал. 1. Съгласно чл. 19, ал. 2 от Конституцията на Република България законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност. Данъчното облагане е едно от тези правни условия. За целия обем на извършваната от тях стопанска дейност, а не само за търговската дейност в разновидностите, посочени в ал. 1 на чл. 1 от ТЗ, за целите на ЗДДС следва да бъде обложена в пълнота стопанската дейност, извършвана от физическите лица. В противен случай субектите,извършващи стопанска дейност биха се оказали поставени при различни правни условия, което би било в противоречие с чл. 19, ал. 2 от Конституцията.
Вие, като физическо лице, независимо от това, че имате регистрация като търговец сте данъчно задължено лице, на основание чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, тъй като извършвате независима икономическа дейност- предоставяте услуги и извършате търговски сделки. Не е независима икономическа дейност, съгласно чл.3, ал.3, т.1 дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово, както и според т.2 дейността на физическите лица, които не са еднолични търговциза осъществяваната от тях дейност, уредена в закон, по управление и контрол на юридическите лица.”
Разпоредбата на чл. 2, т.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) определя, че с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които същия закон предвижда друго. Освободените от облагане с данък върху добавената стойност доставки, са регламентирани в глава четвърта от ЗДДС.
Предвид горното, тъй като сте и едноличен търговец, и регистрирано по ЗДДС лице следва за всички видове дейности при извършване на доставка на стока или услуга да издавате данъчен документ / фактура/ по смисъла на чл.112 от ЗДДС , който следва да съдържа реквизите, описани в чл.114, ал.1 от същия.Съгласно чл.114, ал.1, т. 5 фактурата съдържа идентификационен номер по чл.94, ал.2 на доставчика, т.е. в него следвада посочвате идентификационния си номер за целите на ЗДДС -пред който е поставен знакът „BG” , съгласно издаденото Ви удостоверение за регистрация по ЗДДС.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от с.з.
Императивната разпоредба на чл. 113, ал. 4 от ЗДДС въвежда изискването фактурата да се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
Фактура може да не се издава, в случаите посочени в чл.113 , ал.3 от ЗДДС – за доставки, осъществени от нерегистрирани по закона физически лица , различни от еднолични търговци, когато за извършваните от тях дейности се издава документ по реда на специален закон или се издава сметка за изплатени суми или документ по чл.9 от ЗДДФЛ издаването на документ не е задължително съгласно ЗДДФЛ. Тъй като виене попадате в това изключение- регистрирано по ЗДДС лице сте и едновременно с това имате качество на едноличен търговец, ще следва да издавате фактура и да начислявате ДДС.
Следователно,всяка извършвана от Вас дейност при която осъществявате доставки, попадащи в обхвата начл.12, ал.1 от ЗДДС следва да облагате с ДДСи да спазвате всички императивни разпоредби на ЗДДС!

Оценете статията

Вашият коментар