издаване на удостоверение по чл. 78, ал. 10 във връзка с 87, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс

. 07-00-29
Дата: 26.11.2014 год.
ДОПК, чл. 78, ал. 10 във връзка с чл. 87, ал. 6
Относно: издаване на удостоверение по чл. 78, ал. 10 във връзка с 87, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс
По повод на постъпило и заведено вна Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) писмо, с което поставяте въпроси относно издаването на удостоверение за наличието или липсата на задължения по искане на възложител по чл. 7 от Закона за обществените поръчки (ЗОП), на основание чл. 87, ал. 10 във връзка с ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), становището е следното:
1. По отношение на въпроса относно заплащането на такса за предоставената услуга по издаване на удостоверение за наличието или липсата на задължения, на основание чл. 87, ал. 10 във връзка с ал. 6 от ДОПК:
Съгласно чл. 3, ал. 3 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП) Агенцията не събира такси за издаване и заверка на документи и удостоверения. В тази връзка, основание за липсата на дължимост на такси за издаваните, съответно заверката на документи и удостоверения от НАП, включително и за удостоверението по чл. 87, ал. 6 от ДОПК е разпоредбата на чл. 3, ал. 3 от ЗНАП.
Правното основание за издаване от служителите на общинската администрация на удостоверение по чл. 87, ал. 6 от ДОПК за задължения за данъци и такси към общината е разпоредбата начл. 4, ал. 3, изр. второ от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). От своя страна цените на услугите, предоставяни от общината на физически и юридически лица, включително и заплащането на цена за услугата по издаване на удостоверение по чл. 87, ал. 6 от ДОПК за задължения за данъци и такси към общината, се определят с наредба на общинския съвет, чието правно основание за издаване е чл. 9 от ЗМДТ.
2. По отношение на въпроса относно задължителността за издаване на удостоверението по чл. 87, ал. 6 във връзка с ал. 10 от ДОПК:
Считам че така поставен, въпросът е в компетенциите на Агенцията по обществени поръчки, чийто изпълнителен директор, на основание чл. 19, ал. 2, т. 1 от ЗОП издава методически указания за уеднаквяване на практиката по прилагането на закона.
Независимо от това становището ми е, че разпоредбата на чл. 87, ал. 10 от ДОПК е императивна и не предоставя възможност за преценка относно издаването на удостоверение за наличието или липсата на задължения на лицето при получено от възложител по чл. 7 от ЗОП или от орган, който организира процедура за възлагане на обществена поръчка, искане за издаване на такъв документ. Освен това считам, че нормата на чл. 87, ал. 10 от ДОПК е обвързана с чл. 47, ал. 10 от ЗОП, където е казано, че когато се подписва договор за обществена поръчка, определеният за изпълнител участник е длъжен да представи документи от компетентните органи за удостоверяване липсата на предвидените в ал. 1 на същата разпоредба обстоятелства, сред които в т. 4 са и задълженията по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от ДОПК към държавата и към община, освен когато законодателството на държавата, в която е установен, предвижда включването на някое от тези обстоятелства в публичен безплатен регистър или предоставянето им безплатно на възложителя.
Предвид на горното и доколкото за предоставяните от НАП услуги, свързани с издаване и заверка на документи и удостоверения такса не се дължи, разпоредбата на чл. 87, ал. 10 във връзка с ал. 6 от ДОПК се прилага от НАП, като припостъпване на искане от страна на възложителя по чл. 7 от ЗОП или от орган, който организира процедура за възлагане на обществена поръчка по ЗОП, в 5-дневен срок от получаването му органът по приходите, предоставя удостоверение за наличието или липсата на задължения при съобразяване на реда за опазване на данъчната и осигурителната информация.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар