Издаването на служебни бележки по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Изх. № М-26-Т-31
Дата:23.03.2018 год.
ЗДДФЛ, чл. 42;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 2, т. 1;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 2, т. 4;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 6, т. 1;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 6, т. 3;
ЗДДФЛ, чл. 49, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 49, ал. 6;
ЗДДФЛ, чл. 50.
ОТНОСНО:Издаването на служебни бележки по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Във Вашето запитване, постъпило по електронната поща вна Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП), заведено с вх. №М-26-Т-31/15.02.2018 г., е описана следната фактическа обстановка:
Обслужваният от управляваното от Вас дружество търговец ……….. – КЛОН БЪЛГАРИЯ, което предвид дейността (авиопревозвач) и мястото му на управление в Швейцария, прилага Спогодбата между Република България и Конфедерация Швейцария за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото (СИДДО) и съответно внася подоходен данък на служителите сив съответствие със швейцарското законодателство. Посочвате, че доходите придобити от служители на компанията за местни (вътрешни) полети, които са извън приложното поле на СИДДО се облагат в Българияпо реда на ЗДДФЛ.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. В служебните бележки по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ от основния работодател ………………… – КЛОН БЪЛГАРИЯ трябва ли да се включи доходът, който се облага в Швейцария?
2. Как да процедирате, ако в дохода, облагаем в Швейцария, се включват и доходи, които не са облагаеми по реда на ЗДДФЛ например дневни командировъчни пари?
3. Възможно ли е ……………………………. – КЛОН БЪЛГАРИЯ да издаде служебните бележки по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ само за доходите, придобити от вътрешни полети в страната, облагаеми по реда на ЗДДФЛ, а лицата да декларират дохода, облагаем в Швейцария, на основание сертификат от швейцарските власти?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ при поискване от лицето работодателят по основното трудово правоотношение издава не по-късно от 31 януари на следващата година служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък (служебна бележка образец №1). В служебната бележка се включва и данъкът, удържан или възстановен на работника/служителя при определяне на годишния размер на данъка. Когато служебната бележка не е поискана от работника/служителя до 31 януари на следващата година, такава се издава при поискването й (чл. 45, ал. 5 от ЗДДФЛ).
В съответствие с разпоредбите на чл. 45, ал. 2, т. 1 и т. 4 и чл. 45, ал. 6, т. 1 и т. 3 от ЗДДФЛ работодателят задължително издава и предоставя на работника/служителя служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък (служебна бележка образец №2), когато:
– трудовото правоотношение е прекратено през течение на годината – в срок до един месец от датата на последното плащане, но не по-късно от 31 декември на данъчната година;
– удържането/възстановяването по чл. 49, ал. 5 и 6 от ЗДДФЛ не е извършено до 31 януари на следващата година – в срок до 5 февруари на следващата година.
Предвид гореизложеното в служебните бележки работодателят трябва да посочи брутния размер на облагаемия доход от трудовото правоотношение, придобит както от източник в България така и от Швейцария, като същевременно в образците се включва само удържаният данък по реда на чл. 42 и чл. 49 от ЗДДФЛ.
Доходите от трудови правоотношения, които са освободени от облагане по реда на ЗДДФЛ, като например дневни командировъчни пари, не се вписват в служебните бележки.
В Приложение № 1 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ е предвидено общият размер на облагаемия доход от трудови правоотношения да се посочва на ред 1, а на ред 1.1 се посочва каква част от този облагаем доход е от източник в чужбина. Поради тази причина дружеството може да информира физическите лица за размера на облагаемия доход от Швейцария, като го посочи на отделен ред в съответната служебна бележка, но би могло да го направи и по друг удобен начин, доколкото в образците изрично не се изисква такава разбивка.
Следователно в служебните бележки по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 1 и т. 4 от ЗДДФЛ дружеството следва да посочи придобитите през годината от физическите лица облагаеми доходи от трудови правоотношения от страната и от чужбина, която информация ще послужи за коректното попълване на годишните данъчни декларации на физическите лица. Сертификат, издаден от швейцарските власти, не е необходимо да се прилага.
ЗАМ.
/АЛ. ГЕОРГИЕВ/

Scroll to Top