изискуемост на ДДС за получено авансово плащане преди датата на данъчното събитие.

Относно: изискуемост на ДДС за получено авансово плащане преди датата на данъчното събитие.
Уважаема г-жо ,
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Териториална дирекция на НАП гр.Ш., изпратено за отговор в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр.В., изразявампринципно становище, съобразено с действащите разпоредби на ЗДДС.
В писмото си сочите, чеШ е сключил договор . с Министерството на образованието и науката /МОН/ за обучение на 500 начални учители за придобиване на квалификация „Учител по чужд език в начален етап”. През месец декември 2007 год. министерството превежда авансово сумата …. лв. в т.ч. … лв. – такси за обучение, които са освободени сделки и ….лв. – за нощувки и храна, включващи … лв. ДДС, който не е отразен в дневника за продажбите за месец декември 2007 год. Същият се внася през следващи отчетни периоди, когато се правят разходите по доставки и възникват условията, необходими за признаването им като приход, на основание чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС и чл.16, ал.1 от ППЗДДС.
Въпросът Ви е относно отчитането на данъка върху добавената стойност заполучените, съгласно договора с МОН суми за обучение и за издръжка на курсисти.
От чл.1 на сключения от Вас договор № ., с Министерството на образованието и науката е видно, че след проведена процедура по договаряне с обявление за възлагане на обществена поръчка, приема да обучава 500 начални учители за придобиване на квалификация „Учител по чужд език в начален етап”. С договора е определена отделнацена за услугите както следва:
– за обучение на един курсист, включваща разходи за учебници и учебни помагала, разходи за изработване на учебни планове и програми, за провеждане на тестови и изпити, за хонорари и административно обслужване;
– за издръжка на един курсист, включваща предоставяне на нощувка и храна.
Страните са се споразумели, че за извършените от Ш услуги, възложителят /МОН/ ще заплаща цената поетапно: 61 % – авансово плащане, при подписване на договора; 29 % – междинно плащане през месец юни или юли; 10 % – окончателно плащане.
Изпълнителят по договора /Ш/ се задължава да осъществява обучението по учебни планове и програми, съобразени с изискванията на МОН и съответната нормативна уредба и да издава на обучаваните документ съгласно Наредбата за държавните изисквания за съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. В 14-дневен срок след приключване на обучението университетът следва да изготви доклад за хода и резултатитеот проведеното обучение и да издаде фактура за извършените услуги на възложителя /МОН/ .
Анализът на сключения с МОН договор сочи, че същия има характеристиките на договор за поръчка, по който изпълнителят се задължава да извърши:
– образователна услуга по смисъла на чл.41, т.1, б.”б” от ЗДДС, както и доставка на учебници и учебни помагала по смисъла на чл.41, т.3 от ЗДДС. На основание чл.38 от ЗДДС доставките, свързани с образование са освободени от облагане с данък върху добавената стойност;
– доставка на услуга по настаняване и хранене на курсистите, която по силата на чл.12 от ЗДДС подлежи на облагане с данък върху добавената стойност.
Разпоредбата на чл.25, ал.2 от ЗДДС регламентира, че данъчното събитие при доставка на услуга възниква на датата, на която услугата е извършена. По силата на ал.6 от с.р., когато преди да е възникнало данъчно събитие се извърши цялостно или частично авансово плащане по облагаема доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането /за размера на плащането/. На основание чл.113, ал.1 от ЗДДС данъчно задълженото лице е длъжно да издаде фактура и в тези случаи. Издадените от регистрирано лице данъчни документи следва да бъдат отразени в дневника за продажби за данъчния период, през който са издадени /чл.124, ал.2 от ЗДДС/.
Следователно, издадената от Вас на 20.12.2007 год. фактура №….е следвало да бъде отразена в дневника за продажби и в справката декларация за данъчен период 01.12.2007 год.-31.12.2007 год.
С оглед гореизложеното, описаните в писмото Ви факти и сключения договор с МОН считаме, че в конкретния случай не са приложими разпоредбите на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС и чл.16, ал.1 от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар