издаден запис на заповед от ФЛ и уреждане на дълга чрез предаване на стока от ООД – авалист по издадена запис на заповед

ОТНОСНО: издаден запис на заповед от ФЛ и уреждане на дълга чрез предаване на стока от ООД – авалист по издадена запис на заповед
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-… свх. № …. от 21.01.2011г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е авалирало запис на заповед, издаден от управителя, но в качеството му на физическо лице. С оглед избягването на намеса на частен съдебен изпълнител е постигнато споразумение с лицето, в полза на което е издаден записът на заповед, дългът по него да се уреди от авалиралото записа на заповед дружество чрез предаване на стоки, активи от него, на лицето, в полза на което е издаден записът на заповед.
Предвид факта, че обект на облагане с ДДС съгласно чл.2 от ЗДДС са: т.1 – възмездните облагаеми доставки на стоки и услуги и тези, визирани в останалите хипотези на т.2 – 5, и при положение, че дружеството няма да получи никакви парични средства, тъй като няма да има плащане по предаването на тези стоки, възникват следните въпроси:
1. Освен подписаните между страните споразумителни протоколи и приемо-предавателни такива, следва ли и ако следва, то какви други документи трябва да издаде дружеството на лицето, в полза на което е издаден записът на заповед и което ще получи стоките.
Ако трябва да се издават данъчни документи, то следва ли да се начислява ДДС, при положение, че съгласно чл.46, ал.1, т.3 от ЗДДС, освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с плащания, дългове, вземания, чекове и други подобни договорни инструменти.
Част от стоките, с които ще бъде покрит дълга са придобити преди повече от 5 г. и съгласно чл.80, ал.1, т.3 от ЗДДС, корекции по чл.79, ал.1-7 не се извършват за стоки или услуги, ако са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит.
2. При положение, че трябва да се издаде данъчен документ с или без начислен ДДС, следва ли да се издава касов бон към тази фактура за това предаване на стоките по тези вземания, при положение, че в Наредба Н-18 е регламентирано, че се регистрират и отчитат само извършените продажби в търговски обект – чл.1, ал.2.
В конкретния случай няма извършена продажба и няма да се получат парични средства за предоставената за уреждане на дълг стока или услуга.
Ако следва да се издаде касов бон, то за стоките, придобити преди повече от 5 години, в група «А» ли следва да се отчете продажбата.
Предвид изложената фактическа обстановка относно споразумение с лицето, в полза на което е издаден записът на заповед, дългът по него да се уреди от дружеството – авалист вместо физическото лице чрез предаване на стоки на лицето, в полза на което е издаден записът на заповед, следва да се има предвид, че след като не е приложено копие от записа на заповед и др.документи, не е изяснено как се уреждат взаимоотношенията между дружеството и лицето, чиито дълг е уреден и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно разпоредбите на чл.25, ал.1 от ЗДДС, данъчно събитие по смисъла на този закон е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16. По смисъла на ал.2 от същия член, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
Предоставянето на стока, във връзка с уреждане на дълг на друго лице, попада в хипотезата на доставка на стока.
По смисъла на чл.2, т.1 от ЗДДС, с данък върху добавената стойност се облагатвсяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга.
В този смисъл, в обхвата на закона попадат доставките на стоки и услуги срещу възнаграждение.
От друга страна, в определени случаи, при липса на възмездност, закона въвежда специални разпоредби.
Съгласно чл.6, ал.3, т.2 от ЗДДС, за възмездна доставка на стока за целите на този закон се смята и безвъзмездното прехвърляне на собственост или друго вещно право върху стоката на трети лица, когато при производството, вноса или придобиването й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит.
В този смисъл, при предаването на стоката, за Вас възниква задължение за начисляване на данък за осъществена облагаема доставка на стока.
По смисъла на чл.80, ал.1, т.3 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. 1 – 7 не се извършват за стоки или услуги, ако са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит, а за недвижимите имоти – 20 години.
В чл.79, ал.1 -7 на ЗДДС са описани няколко специални хипотези, при които регистрираното лице, което е приспаднало данъчен кредит за стоки и услуги е задължено да извърши корекция, а именно:
-когато използва стоки/услуги за извършване на освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит,
– стоките/услугите се използват както за извършване на доставки, за които е налице право на приспадане на данъчен кредит, така и за освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит,
– при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит.
Видно от гореизложеното, нормата на чл.80, ал.1, т.3 от ЗДДС е приложима в изчерпателно изброени случаи, но не и при продажба на стока на клиент или при фактическо предоставяне на същата без заплащане, както е във Вашия случай.
При определяне на данъчната основа в хипотезата на чл.6, ал.3, т.2 от ЗДДС, следва да се съобразят разпоредбите на чл.27, ал.1, т.1 от ЗДДС.Данъчната основа на доставката не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или от себестойността й, а в случаите, когато стоката е внесена – от данъчната основа при вноса, при доставка на стоки по чл. 6, ал. 3 от ЗДДС.
Документирането на доставка по чл.6, ал.3, т.2 от ЗДДС се извършва съгласно разпоредбите на чл.117, ал.1, т.3 от закона. Протокол се издава задължително в случаите на доставки по чл. 6, ал. 3 от регистрираното лице – доставчик.
Гореизложеното становище е принципно, предвид непредставянето на документи и следва да имате предвид, че органа по приходите, осъществяващ съответното производство има оперативна самостоятелност и извършва преценка относно данъчното третиране на доставката съобразно представените документи. Това е пряко отражение и на действието на принципите за обективност, самостоятелност и независимост в дейността на органите по приходите.’

Оценете статията

Вашият коментар