Извършена промяна с ДВ, бр. 48 от 2011г., в сила от 24.06.2011г., на нормата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фиска

Относно: Извършена промяна с ДВ, бр. 48 от 2011г., в сила от 24.06.2011г., на нормата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
С Ваше писмо, постъпило в Дирекция , ни уведомявате за възникнали проблеми във връзка с приложението на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. след изменението на същата разпоредба с ДВ, бр. 48 от 2011г., в сила от 24.06.2011г.
Поставени са въпроси :следва ли да се приеме, че при плащане на стоките и услугите чрез кредитна или дебитна карта от физическите лица през ПОС терминал не следва да се издава фискална касова бележка, т.к. този вид плащане попада в изключенията, предвидени с промяната на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. в сила от 24.06.2011г.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси,изразяваме следнотостановище:
Съгласно чл. 118, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
В ал. 3 на цитираната правна норма е посочено, че фискалната касова бележка /фискалният бон/ е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.Фискална касова бележка /фискален бон/ е и касовата бележка /системен бон/, издадена от одобрена за съответния търговски обект интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г./Изм.- ДВ, бр. 48 от 2011г., в сила от 24.06.2011г./ задължава всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство / ФУ /, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
По силата на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н- 18/2006 г. на МФ, независимо от документирането с първичен счетоводен документ, задължително следва да се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 – за всяко плащане, с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл.3, ал. 1.
Предвид гореизложената нормативна уредба и при положение, че плащанията на стоките и услугите се извършват единствено чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски паричен преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги, не е налице задължение за въвеждане в експлоатация на касов апарат и отчитане на извършваните от физическите лица продажби чрез издаване на фискални касови бележки по реда определен в Наредба Н-18/2006 г. на МФ.
„ Кредитен превод ” и „ директен дебит ” са форми на безналични плащания, регламентирани в Наредба № 3 от 16 юли 2009г. за условията и реда за изпълнение на платежните операции и за използване на платежните инструменти /Обн.ДВ, бр.62 от 4 август 2009г., изм. ДВ, бр.48 от 24 юни 2011г. /, издадена от БНБ / Радели II-ри иIII-ти /. В случай, че плащанията се извършват чрез „ кредитен превод ” и „ директен дебит ” по смисъла нагорната наредба, не е задължително да се издава фискална касова бележка от фискално устройство.
Следва да се има предвид, че изменението на Наредба № Н-18/2006г., в сила от 24.06.2011г. е съобразено с разпоредбите на Наредба № 3 от 16 юли 2009г. за условията и реда за изпълнение на платежните операции и за използване на платежните инструменти, издадена от БНБ, уреждащи видовете платежни операции и начина на изпълнението им.
В отделна глава /четвърта/ на горецитираната Наредба на БНБ изрично е регламентирано изпълнението на платежни операции чрез платежни карти /т.е. плащането чрез кредитна или дебитна карта е разграничено от изпълнението на платежните операции чрез кредитен превод и директен дебит/.
Съгласно чл. 25, ал. 1 от Наредба № 3 от 16.07.2009г. на БНБ, платежна карта е вид платеженен инструмент, върху който е записана информация по електронен начин и се използва многократно за идентификация на оправомощения ползвател на платежни услуги и за отдалечен достъп до платежна сметка и/или до предварително определен кредитен лимит, договорен между оправомощения ползвател на платежни услуги, на когото е издадена картата, и доставчика на платежни услуги.
В чл. 27, ал. 1 от същата наредба са посочени платежните операции, които могат да се извършват с платежна карта, сред които е именно плащането на стоки и услуги и получаване на пари в брой чрез терминални устройства ПОС /т.2/.
Видно от цитиранитеразпоредби на ЗДДС , Наредба № Н- 18/2006г. и Наредба № 3 от 16.07.2009г. на БНБ, плащането на стоки и услугичрез кредитна или дебитна карта чрез ПОС терминал, не попада сред изключенията, предвидени в чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. В този смисъл, за всяко плащане, което е извършено чрез ПОС- терминал с дебитни или кредитни карти, се издава фискална касова бележка от регистрирано в НАП фискално устройство.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г.към случаите, за които не е задължително издаване на фискална касова бележка са и плащанията чрез наличен паричен превод или чрез пощенски паричен превод. Това изключение се отнася за наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи /ЗПУПС/.
Българската народна банка /БНБ/ издава лиценз за извършване на дейност като платежна институция за извършване на дейност по налични парични преводи по смисъла на ЗПУПС. Съгласно чл. 17 от ЗПУПС БНБ води публичен регистър на лицензираните от нея платежни институции, като същият е достъпен по електронен път и се актуализира редовно.
Когато плащането се извършва чрез „ Изипей ” АД, Epay.bg, Paypal, Ebg.bg. следва да се извърши проверка в публичния регистър по чл. 17 от ЗПУПС, за да се установи дали посочените дружества фигурират в този регистър като лицензирани платежни институции. При положение, че същите са посочени в регистъра се налага извода, че ще се осъществява плащане на чрез дружества, лицензирани да извършват дейност по налични парични преводи по смисъла на ЗПУПС. В тези случаи вече по силата на чл. 3, л. 1 от Наредба № Н-18/2006г. не е задължително издаването на фискална касова бележка от фискално устройство.

Scroll to Top