ЗДДС, чл.13, aл. 1

2_ 848/20.10.2016 г.
ЗДДС, чл. 13, ал. 1
В хода на проверка за установяване на факти и обстоятелства е установено, че на проверяваното дружеството е връчено ИПДПОЗЛ, с което са изискани документи за собственост, наем и лизинг на всички моторни превозни средства, за периода 01.01.2010 г. до настоящият момент. В отговор на искането са представени част от документите за собственост на моторните превозни средства, поради техният значителен брой – 98 броя товарни автомобили и полуремаркета.
Представено е заверено копие на договор за покупко-продажба,както и заверено копие на легализиран превод на договора, сключен между „М” /белгийско дружество/, с VIN BE………………/валиден/ и „К“ЕООД с ЕИК по БУЛСТАТ………… Съгласно договора белгийското дружество продава на българското дружество 10 броя товарни автомобили с маркаМAN, с описани номера на шаситата на всеки един от автомобилите. С договора е уговорена цена от ………… евро за брой, общо за ……. броя влекача – ………. евро. Уговорен е начин на плащане – чрез месечни вноски. В частта за ДДС е вписано: „освободен от ДДС /износ/“. Съгласно договора доставката на влекачите е на ……… 2015 г.
При извършена проверка по данни от КАТ за въпросните автомобили е вписана собственост на „К……..“ЕООД, с ЕИК по БУЛСТАТ, като за 9 броя от тях дружеството е представило заверени копия на свидетелствата за регистрация.
При извършена проверка в отчетните регистри по чл.125 от ЗДДС е установено, че проверяваното българско дружество не е регистрирало в дневниците за продажби и дневници за покупки протоколи по чл.117 от ЗДДС за вътреобщностно придобиване на тези автомобили.
При проведен разговор с лицето, което извършва счетоводно обслужване на проверяваното дружество е обяснено, че влекачитеМAN, придобити по този договор не са пристигнали в България. За тях белгийското дружество не е издавало фактури.
В хода на проверката е направена справка в системата „VIES“, при която се установява, че „М”, с VINне е декларирало вътреобщностни доставки на „К“ЕООД, с ЕИК по БУЛСТАТза периода от 01.01.2010 г. до настоящият момент.
На въпроса как автомобилите са регистрирани в ОД на МВР – гр. Т, сектор КАТ е обяснено, че монтирането на регистрационните табели на товарните автомобили е извършено в Белгия. В подкрепа на твърдението е представено Заявление, с изх. №. до директора на Главна дирекция „НП“, с което дружеството предлага да бъде извършена регистрация на изброените автомобили в заявлението, в периода от ………. в сектор „Пътна полиция“, при ОД на МВР Т. Предвид заявлението, монтажът на регистрационните табели ще се извърши в Белгия, като пътуването за осъществяване на монтажа ще е съссамолет, от летище С – тръгване на 30.06.2015 г., връщане от Кралство Белгия на 02.07.2015 г.
Представено е и копие на писмо от Главна дирекция „НП“ до директора на ОД на МВР Търговище, с регистрационен номер 3286р. 1426 от 23.06.2015 г., с което се отправя молба в срок от…………., в сектор „Пътна полиция“, при ОД на МВР Търговище да бъде извършена регистрация на 20 броя нови влекачи от марка МАН, съгласно предоставени от фирмата собственик документи, както и да бъде определен служител от сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Т за участие в служебна командировка до гр. Т, Кралство Белгия, за времето от 30.06.2015 г. до 02.07.2015 г. включително.
Поставени са следните въпроси:
1.След като собствеността на товарните автомобили МАН е прехвърлена на българското дружество „К“ЕООД, с ЕИК по БУЛСТАТи регистрацията им е извършена на база на договори за покупко-продажба на автомобилите, при положение, че в договорът е вписано, че ДДС не се дължи от белгийското дружество, поради „износ“, за което не се установяват каквито и да са вътреобщностни доставки на „К“ЕООД, то за българското дружество налице ли е ВОП на стоки, по смисъла на чл.13 от ЗДДС и възниква ли изискуемост на ДДС за него, предвид разпоредбата на чл.62, ал.2 от ЗДДС?
Във връзка с изложената фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното становище:
Предвид изложената фактическа обстановка, дружеството закупува 10 броя нови автомобили МАН от белгийското дружество, оторизиран представител, с валиден VIN BE, съгласно договор за покупко – продажба от ………..2015 г., без да е издадена фактура. В договора е посочено, че доставката е освободена от ДДС, но при направена проверка сте установили, чебелгийското дружество не е декларирало ВОД, за периода от 01.01.2010 г. до настоящият момент, а българското дружеството не е отразило доставката като ВОП.
Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване /ВОП/ е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да се приложи режимът на ВОП, който е регламентиран с чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, е необходимо да са изпълнени следните условия:
– доставчикът да е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие;
– предмет на вътреобщностното придобиване да е стока, като ВОП включва придобиване право на собственост или друго вещно право върху стоката, както и фактическо получаване на стоката в случаите на чл. 6, ал. 2 от ЗДДС;
– придобиването да е възмездно;
– стоките да са транспортирани до територията на страната от територията на друга държава членка.
Чл. 62, ал.1 от ЗДДС указва, че мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната.
Съгласно ал.2 на чл.62 от ЗДДС, независимо от ал. 1, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната.
Предвид ал.3 и ал.4 на чл.62 от ЗДДС, алинея 2 не се прилага, когато лицето разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им. Ако вътреобщностното придобиване е обложено съгласно ал. 2 и впоследствие лицето докаже, че това вътреобщностно придобиване е обложено и в държавата членка, където стоките пристигат или завършва превозът им, лицето коригира резултата от прилагането на ал. 2.
Видно от горепосочените разпоредби, за да е налице ВОП е необходимостоките да се транспортират до територията на страната или предвид чл.62, ал.2 от ЗДДС, когато същите са придобити под идентификационен номер, издаден в страната, да се транспортират до територията на друга държава членка.
В случая от обясненията на счетоводителката на дружеството става ясно, че автомобилите не са пристигнали в България и че монтирането на регистрационните табели става в Белгия.
Видно от приложеното писмо от ………… от Главна дирекция „НП“ до директора на ОД на МВР Т……………, във връзка с получени заявления от „К“ЕООД, с рег.№ и рег.№, с които се отправя искане за разрешение за извършване на монтаж на регистрационни табели и идентификация на 20 броя влекачи от марка МАН, се отправя молба в срок от до , в сектор „Пътна полиция“, при ОД на МВР Т да бъде извършена такава регистрация, както и да бъдат определени служители, които да бъдат командировани в Белгия за времето от 30.06 до 02.07.2015 г.
При проверката по данни от КАТ за въпросните автомобили сте установили, че е вписана собственост на българското дружество.
С оглед изложеното, когато не са налице доказателства, че автомобилите пристигат на територията на страната или на територията на друга държава членка, не е налице ВОП, по смисъла на ЗДДС.
Мястото на доставката, в случая ще се определи по общият ред на ЗДДС.
Когато стоката не се превозва към получателя по доставката – мястото на изпълнение ще се определи по чл.17, ал.1 от ЗДДС, там където се намират автомобилите при прехвърлянето на собствеността.

Съгласно чл. 24 от Закона за задълженията и договорите, при договори за прехвърляне на собственост и за учредяване или прехвърляне на друго вещно право върху определена вещ прехвърлянето или учредяването настъпва по силата на самия договор, без да е нужно да се предаде вещта.
Видно от договора за покупко – продажба на автомобилите МАН, същият е сключен на 18.05.2015 г. и на тази дата се прехвърля собствеността върху автомобилите. Предвид изложеното в запитването, че автомобилите не пристигат на територията на страната и монтажът на регистрационните номера се извършва в Белгия за периода от 30.06 до 02.07.2015 г., считам, че мястото на доставката е извън територията на страната.
При осъществяваната от Вас проверка може да проверите допълнително какви доставки на транспортни услуги са фактурираниот „К……….“ЕООД за проверявания период, както и къде са домували въпросните автомобили до монтирането на регистрационните им номера, плащани ли са такси за паркинг, с оглед доуточняване на обстоятелствата.
При липсва на доказателства, че автомобилите са се придвижили до територията на България или до територията на друга държава членка, с оглед облагането на доставката в Белгия,с данък добавена стойност, следва да се уведоми белгийската данъчна администрация

Оценете статията

Вашият коментар