Извършване на корекции на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79 от ЗДДС.

Относно: Извършване на корекции на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79 от ЗДДС.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: В края на 2007 г. дружеството закупува от Италия товарен влекач. След катастрофа в Турция влекачът не може да се използва за транспортна дейност. Катастрофата е причинена вследствие на мъгливо време и заслепяване на шофьора от насрещно движещ се автомобил, в резултат на което композицията от влекача и прикаченото към него ремарке попадат върху пропадналия банкет, намиращ се вдясно на пътя, което от своя страна довежда до изхвърчане на композицията от пътя и попадане в крайпътен канал. Алкохолната проба на шофьора е отрицателна.
Застрахователят по „Каско застраховка” на влекача, признава тотална щета и изплаща обезщетение, което покрива 80% от застрахователната стойност.
Катастрофиралия влекач е напълно негоден за движение по пътищата и невъзстановим и дружеството прекратява неговата регистрация в КАТ /бракува го/ и предстои продажбата му на части.
Зададен е следният въпрос: При бракуването на влекача, дружеството трябва ли да извърши корекция на ползвания данъчен кредит и в какъв размер?
Поради неизяснената фактическа обстановка, изразяваме принципно становище:
На основание чл. 79, ал. 3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. Корекциите, съгласно чл. 79, ал. 4 от ЗДДС, се извършват в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка – декларацията за този данъчен период.
За стоките или услугите, които са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, лицето дължи данък в размер, определен по формулата на чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че закона е предвидил някои изключения от горните разпоредби.
Съгласно чл. 80, ал. 2 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. 3 не се извършват в случаите на:
1. унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила, както и в случаите на унищожаване на акцизни стоки под административен контрол по реда на Закона за акцизите и данъчните складове;
2. унищожаване, липса или брак, причинени от аварии или катастрофи, за които лицето може да докаже, че не са причинени по негова вина;
…………………
6. брак на дълготрайни материални активи по смисъла на Закона за счетоводството, когато балансовата им стойност е по-ниска от 10 на сто от отчетната им стойност.
При условие, че може да докажете, че унищожаването, или брака на актива, причинени от катастрофа, не е по Ваша вина на основание чл. 80, ал. 2, т. 2 от ЗДДС не следва да коригирате ползвания данъчен кредит. В противен случай, при възникване на основание за отписването му по счетоводното законодателство, трябва да извършите корекция на ползвания данъчен кредит по формулата на чл. 79, ал. 6 от ЗДДС.
За доказателства /във връзка с прилагане на чл. 80, ал. 2, т. 2 от ЗДДС/ могат да послужат документи, издадени от компетентни органи. Доказателствата подлежат на преценка и анализ от органите по приходите при извършване на последваща ревизия или проверка.

Оценете статията

Вашият коментар