извършване на корекции в разплащателните ведомости за заплати и в Декларация обр. 1 в случаите, когато се представят болнични листи след начисляване и изплащане на работните заплати за съответния месе

3_1474/20.03.2007 г.
Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.
Относно: извършване на корекции в разплащателните ведомости за заплати и в Декларация обр. 1 в случаите, когато се представят болнични листи след начисляване и изплащане на работните заплати за съответния месец.
Според изложеното в запитването в Професионална гимназия по моден дизайн – гр. Х като бюджетна организация заплатите се получават в текущия месец няколко календарни дни преди изтичане на месеца. След датата на изплащане на работните заплати се представят болнични листи. Цитират се три конкретни случая, в хипотезата на които са поставят следните въпроси, както следва:
1. Как следва да бъдат отразени дните и сумата за времето на нетрудоспособност на осигуреното лицето в месец март/2007 г. във ведомостта и в Декларация обр. 1, ако болничният лист е за 2006 г.?
2. По какъв начин следва да се отразят същите данни, ако са за периода 26.02.2007 г. – 03.03.2007 г.?
3. Как следва да бъдат отразени болнични за м. декември 2006 г във ведомостта за месец
януари 2007 г., ако всички плащания за 2006 г. са изплатени до 18.12.2006 г.?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Наредба № Н – 8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (обн. ДВ бр. 1/2006 г., изм. ДВ бр. 7/2007 г.) изразяваме следното становище:
Декларация обрИзх. № 1 съдържа данни за социално, здравно осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване, учителски пенсионен фонд, фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” на осигурените лица и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Представянето на болнични листи за предходен месец ще доведе до промяна на вече подадени данни за същия месец. Данните за представения болничен лист следва да се отразят в месеца, за който се отнасят. Затова е необходимо да се направи корекция на вече обработените и съхранениданнив Персоналния регистър за този предходен месец. Последните ще бъдат в посока на намаление на дохода, върху който се дължат социални вноски, респективно тези, върху който се дължат здравни вноски, тъй като се променя основанието за тях.
В конкретните примери, за които са задават въпросите, спазвайки указанията по Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 на Наредба № Н – 8, следва да се направят следните корекции:
Ако болничният лист е за 2006 г., за съответния месец на 2006 г. следва да се изготви и подаде коригираща декларация обр. 1 със следните данни:
?В т. 1 се записва кода за корекция;
?В т. 16.1 ще се намали броя на отработените дни с осигурителни вноски с дните във временна нетрудоспособност;
?В т. 16.2 се отразяват действителните дни във временна нетрудоспособност;
?В т. 17 се посочва размера на платеното парично обезщетение, върху което се дължат здравни вноски;
?В т. 17.2 се записва дохода, от който е определено паричното обезщетение за периодите на временна нетрудоспособност;
?В т. 21 следва да се намали размера на осигурителния доход с този, който е начислен за дните във временна нетрудоспособност;
?В т. 29 следва да се отрази брутното трудово възнаграждение за действително отработените дни;
Освен коригираните се попълват и всичкиостанали реквизити с данните от подадената преди това декларация.
Ако болничният лист е за 2007 г. в т. 17 сеотбелязва пропорционална на дните във временна нетрудоспособност част от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на ДОО за 2007 г.(аргумент от чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО в сила от 01.01.2007 г.).
Когато болничният лист обхваща период от два и повече месеца, корекция на данните се извършва за всеки от месеците.
Следва да имате предвид, че когато за един и същ месец осигурителят е подал повече от една декларация за едно лице с попълнени различни кодове в т. 12 „Вид осигурен” и се налага да се коригира една от декларациите, едновременно с коригиращата се подават отново и другите.
Корекциите във ведомостта за късно представени болнични листи за предходни периоди следва да се извършат в текущия месец. Същите следва да се направят по начин, койтода отразява действителното разпределение на дните и съответстващите се плащания за тях, върху които следва да се начислят и внесат задължителните осигурителни вноски.
В заключение бихме желали да Ви уведомим, че по отношение начина на изработването на ведомостите за работни заплати и отразяване на корекции в тях за минали периоди Националната агенция по приходите не притежава законова компетентност да изрази становище.

Оценете статията

Вашият коментар