извършване на корекция на подадена VIES-декларация съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност

3_1179/18.04.2011г.
ЗДДС, чл.113
ЗДДС, чл.126
ППЗДДС, чл.115, ал.10
Относно: извършване на корекция на подадена VIES-декларация съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност
Според изложеното в запитването във връзка с договор за финансиране от 26.07.2010г. с Д К, Полша по програма за професионално обучение Леонардо да Винчи е издадена фактура № 1/04.08.2010г. Като основание за неначисляване на данък е посочена разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС. За данъчен период м.08.2010г. е подадена VIES – декларация, в която е намерила отражение издадената фактура № 1/04.08.2010г. с получател данъчно задължено лице от държава-членка .
Договорът, по който дружеството се явява партньор и изпълнител, а полската фирма се явява възложител, е сключен в рамките на програма Леонардо да Винчи. Съгласно чл.5 от приложения договор финансирането на изпълнението на същия се осъществява с безвъзмездна помощ, предоставена от програма Леонардо да Винчи и собствени средства на дружеството. Предвид това се счита, че няма правно основание за подаване на VIES-декларация и задължаване с ДДС на координатора по проекта ДК, Полша.
Предвид изложеното се желае изразяване на становище относно реда и начина, по който да се анулира подадената от дружеството VIES-декларация.
При така изложенатафактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС(обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 100 от 21.12.2010 г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 10 от 01.02.2011 г.) изразяваме следнотостановище:
На основание чл.113, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик е длъжно да издаде фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по реда на чл.117.
Стока по смисъла на този закон е всяка движима и недвижима вещ, включително електрическа енергия, газ, вода, топлинна или хладилна енергия и други подобни, както и стандартният софтуер, с изключение на парите в обращение и чуждестранната валута, използвани като платежно средство / чл. 5, ал. 1 и ал. 2от ЗДДС/.
Доставка на стока по смисъла на закона е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката съгласно разпоредбата на чл.6, ал.1. от ЗДДС. В ал.2и ал.3 от същата правна норма са посочени случаите, които саприравнени на доставка на стока.
На основание чл.8 от ЗДДСуслуга по смисъла на закона е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство.
Доставка на услуга е всяко извършване на услуга съгласно разпоредбата на чл.9, ал.1 от закона, като в ал.2 и ал.3 от същата правна норма са посочени случаите, които саприравнени на доставка на услуга.
Предвид цитираните разпоредби за дружеството ще е налице задължение за издаване на фактура към полската фирма единствено и само когато е налице доставка на стока/услуга или при получаване на авансово плащане преди това, по която дружеството се явява доставчик, а полската фирма – получател.
В случай, че не е налице доставка, извършена от дружеството с получател Д К Полша, издадената фактура №1 от 04.08.2010 г. предвид разпоредбата на чл.116 от ЗДДС ще представлява погрешно съставен документ и същата ще подлежи на анулиране. В тази връзка, относно реда за анулирането на документи е необходимо да се има предвид следното:
На основание чл.116, ал.5 от ЗДДС всички екземпляри на анулираните документи се съхраняват при издателя, а отчитането им от доставчика и получателя се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Според разпоредбата на чл.116, ал.4 от ЗДДС когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1.основанието за анулирането;
2.номера и датата на документа, който се анулира;
3.номера и датата на издадения нов документ;
4.подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Начина на отразяване на анулирани документи е уреден в Приложение № 12 към чл.113, ал.4 от ППЗДДС. В случай, че се анулира издадената фактура, то това анулиране ще се извърши след периода, в който същата е издадена. Поради това фактурата следва да се включи във файла „PRODAGBI.TXT” на дружеството-издател, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.
Протоколът по чл.116, ал. 4 от ЗДДС не се отразява в отчетните регистри по ЗДДС на доставчика и получателя на погрешно съставените фактури.
На основание чл.113, ал.1 от ППЗДДС регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл.124, ал.1 от закона: дневник за покупките и дневник за продажбите. Съгласно разпоредбата на ал. 4 от цитираната правна норма лицата предоставят информацията по ал.1 и на магнитенили оптичен носител, респективно по електронен път по параметри и изискванията към структурата на файловете, определени в приложение № 12. Информацията от отчетните регистри се използва за попълване на справки-декларациите и VIES-декларациите по закона предвид разпоредбата на чл. 113, ал. 5 от ППЗДДС.
Съгласно чл. 115, ал. 10 от ППЗДДС (в сила от 01.01.2010 г.) корекции на грешки в справка-декларацията се извършват по реда на чл. 126 от ЗДДС, а корекции на грешки във VIES декларацията се извършват по реда на чл. 126, ал. 2 и ал. 3, т. 1 от закона.
При установени грешки до изтичане на крайния срок за подаване на VIES декларация неотразените или неправилно отразените данни могат да бъдат включени или коригирани като се подаде в рамките на крайния срок (14-то число) нова VIES декларация, заедно със справката-декларация по ЗДДС и отчетните регистри (чл. 126, ал. 2 от ЗДДС).
При установени грешки след изтичане на крайния срок за подаване на справка декларация и VIES декларация в случаите, когато грешката касае неотразени документи следва да се извършат необходимите корекции в данъчния период, в който е установена грешката, като се включи неотразения документ в отчетните регистри по чл. 124 от закона за този данъчен период (чл. 126, ал. 3, т. 1 от ЗДДС).
В настоящия случай анулирането на издадената фактура не попада в посочените по-горе хипотези. Освен това следва да се посочи, че по реда на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС не могат да се извършват корекции на грешки във VIES декларации.
Предвид гореизложеното, чрез включването на анулираната фактура в дневника за продажби със стойности с противоположен знак, същата ще намери отражение в справката –декларация, съответно и във VIES-декларацията за периода, в който е извършено анулирането.
В случай, че не е налице доставка между дружеството и полския координатор по проекта, получаването на паричните средства от същияследва да документирате с първичен счетоводен документ, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството.

Оценете статията

Вашият коментар