Извършване на корекция на ползван данъчен кредит по реда на ЗДДС.

Относно: Извършване на корекция на ползван данъчен кредит по реда на ЗДДС.
В Дирекция ”ОУИ” – ………. постъпи писмено запитване с вх. № ………./25.05.2011 г., относно извършване на корекция на ползван данъчен кредит по реда на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество, регистрирано по ЗДДС, е взело под наем помещение за хотел. Същото променя дейността си и хотелът започва да се използва като дом за възрастни хора. За целта дружеството разполага с Разрешение от МТСП № ….. и разрешение от РИОКОЗ № …….
Зададени са следните въпроси:
1. Извършените от дружеството доставки освободени ли са от ДДС?
2. Дружеството следва ли да извърши корекция на ползван данъчен кредит за недълготрайни материални активи?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: В глава четвърта от ЗДДС законодателят е регламентирал освободените доставки. По силата на чл. 40, т. 1 от същия закон, освободена доставка е извършването на социални услуги по Закона за социално подпомагане /ЗСП/.
Понятието „социална услуга” е уредено в ЗСП. Според легалната дефиниция на § 1, т. 6 от ДР на ЗСП това са дейности, които подпомагат и разширяват възможностите на лицата да водят самостоятелен начин на живот и се извършват в специализирани институции и в общността. Определението на понятията „специализирани институции” и „социални услуги”, предоставени в общността, са регламентирани съответно в § 1, т. 5 и т. 7 от ДР на ЗСП.
Съгласно чл. 6, ал. 1, т. 6 от ЗСП, Агенцията за социално подпомагане регистрира лицата по чл. 18, ал. 1, т. 3 и 4, извършващи социални услуги, а именно български физически лица, регистрирани по Търговския закон, и юридически лица; физически лица, извършващи търговска дейност, и юридически лица, възникнали съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава от Европейското икономическо пространство.
От приложените към запитването документи е видно, че дружеството притежава удостоверение за регистрация за предоставяне на социални услуги, издадено от МТСП, Агенция за социално подпомагане.
Предвид гореизложеното, услугите, които ще бъдат предоставени от дружеството, се квалифицират като социални услуги по смисъла на чл. 40, т. 1 от ЗДДС и Закона за социално подпомагане и същите са освободени доставки по смисъла на ЗДДС.
На основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС, данък не се начислява при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
Втори въпрос: На основание чл. 79, ал. 1 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва за извършване на освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит. В този случай, съгласно чл. 79, ал. 4 от ЗДДС, корекцията се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка-декларацията за този данъчен период. Ако предметът на доставката не е дълготраен актив по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, дължимият данък е в размер на ползвания данъчен кредит. Ако предмет на доставката е дълготраен актив по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, корекцията на данъчен кредит следва да се извърши на основание чл. 79, ал. 6 , т. 1 от ЗДДС.
В чл. 79, ал. 2 от ЗДДС е визирана друга хипотеза, при която следва да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит, а именно когато регистрирано лице, което изцяло е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва както за извършване на доставки, за които е налице право на приспадане на данъчен кредит, така и за освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, и лицето не може да определи каква част от стоките или услугите се използват за доставки с право на данъчен кредит и за доставки без право на данъчен кредит. В този случай лицето дължи данък определен по реда на чл. 79, ал. 7 от ЗДДС. Корекцията следва да се извърши през последния данъчен период на годината, през която са настъпили обстоятелствата по чл. 79, ал. 2 от ЗДДС /чл. 79, ал. 5 от закона/.

Оценете статията

Вашият коментар