Издаване на кредитно известие по реда на чл. 115 от ЗДДС.

Относно: Издаване на кредитно известие по реда на чл. 115 от ЗДДС.
В Дирекция „ОУИ” постъпи писмено запитване с вх. № …../21.10.2010г., относно издаване на кредитно известие по реда на чл. 115 от ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: На 31.10.2007 г. дружеството е издало фактура за дизелово гориво с получател „М” ООД. Фактурата е включена в дневника за продажби през м.октомври 2007 г. и дължимото ДДС е внесено. На 02.11.2007 г. получателя по доставката е превел по сметка на дружеството ДДС по същата фактура. До края на отчетната година горивото не е получено от клиента. Във финансовия отчет сумата е отчетена като приход за бъдещи периоди. Многократно е канен управителя на фирмата получател да получи горивото или за тази доставка да се издаде кредитно известие. През 2009 г. същият заявява, че „М” ООД не упражнява дейност и не желае да получи фактурираното през 2007 г. гориво. Задължението на дружеството е закрито като са сторнирани приходите за бъдещи периоди със стойността на данъчната основа. През 2010 г. новият собственик на дружеството желае да се издаде кредитно известие за посочената сделка.
Зададен е следния въпрос: При така изложената фактическа обстановка, следва ли през 2010 г. да се издаде кредитно известие по фактура издадена през 2007 година?
В отговор на поставеният от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Данъчно събитие по смисъла на чл. 25, ал. 1 от ЗДДС е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16 от същия закон. Съгласно чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
На основание предложение второ на чл. 24 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ при договори за прехвърляне на собственост върху вещи, определени по своя род, собствеността се прехвърля щом вещите бъдат определени по съгласие на страните, а при липса на такова, когато бъдат предадени. Горивото, какъвто е настоящият случай, е от категорията родовоопределени /родовозаместими/ вещи, поради което собствеността се прехвърля при предаването му, поради невъзможност да бъде индивидуализирано на предходен етап.
Поради недостатъчно изяснената фактическа обстановкаи приложената към запитването издадена от Вас фактура, с оглед описания в нея получател на стоката – Зеки Мехмед Ахмед /който към 31.10.2007 г. е управител на дружеството получател/ и положения от него подпис върху същата, би могъл да се направи извод, че вещта е определена по съгласие на страните.
Чл. 115, ал. 1 от ЗДДС урежда в кои случаи се издават известията, а именно при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура.
Предвид гореизложеното считаме, че би могъл да се направи извод, че не е налице основание за издаване на кредитно известие.
Следва да имате предвид, че изложеното становище е принципно и всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ от органа по приходите, в рамките на правомощията му, определени в чл. 12, ал. 1 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар