извършваните от дружеството услуги, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС, ППЗДДС и ЗДДФЛ, изразявам следното становище:

2_ 26742/27.12.2010 г.
чл. 107, т.3 от ЗДДС
§1, ал.4, 5 и 6 от ДР на ППЗДДС
Посочвате, че сте регистриран като физическо лице – земеделски производител в ОД „Земеделие” с ЕКАТТЕ и ЕГН, както и че имате регистрация в ТД на НАП – офис … по ЗДДС, като земеделски производител, с БУЛСТАТ на ЕТ, което не осъществява търговска дейност. ЕТ не е пререгистриран в Агенцията по вписвания.
Посочвате също, че в баланса си имате заведени дълготрайни и краткотрайни материални активи, за които сте ползвали ДК, незавършено производство, салда по разчетни сметки и нает персонал.
Поставяте следните въпроси:
1.Можете ли да заличите ЕТ, без да има неблагоприятни последици за ЧЗП по отношение на ЗДДС? Каква е процедурата;
2.Ако запазите ЕТ и се регистрирате като ЕТ земеделски производител в ОД „Земеделие” с БУЛСТАТ, как да прехвърлите всички салда от оборотната ведомост на ЧЗП в ЕТ без да има последици за ЧЗП? Каква е процедурата за запазване на регистрацията Ви в ТД на НАП – офис … по ЗДДС, но вече чрез ЕТ?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка, относно извършваните от дружеството услуги, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС, ППЗДДС и ЗДДФЛ,изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.107, т.3 от ЗДДС основание за задължителна дерегистрация езаличаването на едноличния търговец от търговския регистър, освен ако лицето подлежи на задължителна регистрация по реда на чл. 96, ал. 1 за облагаемия оборот за извършените от него доставки, представляващи независима икономическа дейност, или ако са налице основанията по чл. 108, ал. 2.
Предвид горепосочената разпоредба, при заличаване на ЕТ , ако подлежите на задължителна регистрация по реда на чл. 96, ал.1 от ЗДДС за дейността Ви като ЧЗП или ако са налице основанията по чл.108, ал.2 от с.з., за Вас няма да е налице основание за задължителнадерегистрация по чл.107, т.3 от ЗДДС.
Съгласно ал.4 на §1 от ДР на ППЗДДС когато физическо лице получи при регистрацията си идентификационен номер по ДДС в качеството си на едноличен търговец и впоследствие се заличи от търговския регистър и за него са налице основанията за регистрация по закона, лицето е длъжно да се пререгистрира, като за него идентификационен номер по ДДС е единният граждански номер, съответно личният номер на чужденец, пред който е поставен знакът “BG“. Пререгистрацията по ал.4 се извършва в 14-дневен срок от вписване на съответното обстоятелство в търговския регистър чрез подаване на писмено уведомление до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. За дата на пререгистрация се счита датата на вписване на съответното обстоятелство в търговския регистър. В този случай не се смята, че лицето извършва доставка на наличните стоки или услуги по чл. 111 от закона.
По втори въпрос:
Когато физическото лице подлежи на вписване в специалния регистър по ЗДДС, независимо в какво юридическо качество то осъществява независима икономическа дейност – търговец, селскостопански производител, свободна професия, частен съдебен изпълнител и т.н., за целите на облагането с ДДС данъчно задължено лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС.
В случай, че не заличите ЕТ в търговския регистър и се регистрирате като земеделски производител чрез ЕТ в Дирекция “Земеделие” с БУЛСТАТ, регистрацията Ви по ЗДДС няма да се промени, т.к. вече сте регистриран като физическо лице, с идентификационен номер за целите на ЗДДС “BG“ и ЕИК по БУЛСТАТ наЕТ.
Ако използвате личното имущество на физическото лице за дейността Ви като ЕТ, следва да имате предвид и разпоредбата на чл.27 от ЗДДФЛ, съгласно която физическо лице – собственик на предприятието на едноличния търговец, може да включи в имуществото на едноличния търговец придобити от него движими и недвижими вещи, които:
1. не са в режим на съсобственост, или
2. са част от съпружеска имуществена общност.
Вещите се завеждат в счетоводството на едноличния търговец по документално доказаната им цена на придобиване.
В тези случаи физическото лице – собственик на едноличния търговец, съставя протокол, в който посочва вида на вещта и цената по ал. 2.

Оценете статията

Вашият коментар