Какъв е характера на неустойката, който купувач дължи за неизкупена електроенергия към НЕК

чл. 26, ал. 2 от ЗДДС

чл. 92 от ЗЗД
Според изложеното в качеството Ви на продавач сте сключили договор за изкупуване на електрическа енергия с „НЕК”ЕАД купувач, за продажба на произведена електроенергия от Ветроенергиен парк ”…..”собственост на „……..”АД.Съгласно клауза от договора  в случай,че купувачът наруши своето договорно задължение да изкупи цялата или някаква част от произведената електрическа енергия Ви дължи неустойка. С нарочен Анекс 1 към Договор за изкупуване на електрическа енергия  определяте формулата, по която ще се изчислява неустойката и реда ,по който същата ще се  предявява от Вас към купувача ”НЕК” ЕАД.   Прилагате Договор  за изкупуване на електрическа енергия и Анекс 1. Договор за присъединяване  към електро-преносната мрежа не прилагате.
Поставяте следния въпрос: Какъв е характера на неустойката ,който купувача Ви дължи за неизкупена   електроенергия произведена от Вас ,чийто размер е определен съобразно Анекс 1.  
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба,  изразяваме следното становище:
Съгласно чл.26, ал. 2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на база всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Изрично в закона е предвидено, че плащанията за лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер, не се смятат за възнаграждение по доставката. За документирането им не се издава данъчен документ /фактура/, а само документ, който удостоверява заплащането им от контрагента по конкретния договор, съгл. чл. 84 от ППЗДДС.
Предвид обстоятелството, че в практиката се разграничават няколко вида лихви и неустойки, за да се определи дали съответната сума следва да се включи в данъчната основа или не е необходимо, да се извърши преценка относно нейния характер.
По своята правна същност лихвите и неустойките могат да бъдат разделени на такива с обезщетителен характер или със санкционен характер.
С обезщетителен характер са тези лихви и неустойки, които обезщетяват страната по договора, която е претърпяла вреди, вследствие неизпълнение на задълженията на другата страна.
Съгласно чл. 92 от Закона за задълженията и договорите, неустойката обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от неизпълнението, без да е нужно те да се доказват.
Лихвите и неустойките със санкционен характер са тези, които са уговорени между страните като допълнителна санкция, т.е. в допълнение на тази, която компенсира неизпълнението на договора и представлява заместваща престация. На основание чл. 26, ал. 2 от ЗДДС тези лихви и неустойки се включват в данъчната основа на доставката.
В конкретният случай, от изложените в запитването Ви обстоятелства и от приложения анекс към договор е видно, че се касае занеустойка, имаща за цел да Ви обезщети за вредите от неизпълнението на договора, т.е се касае за неустойка с обезщетителен характер, върху която не следва да се начислява ДДС, за нея следва да издадете само документ, който да удостовери заплащането й отконтрагента Ви по договора, съгл. чл. 84 от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар