корекции на счетоводни грешки, свързани с данъчни амортизируеми активи, към което е приложена молба до ТД на НАП , офис ,,….”.

Изх. №53-00-529/30.09.2011 Г.
ЧЛ.75, АЛ.4 ЗКПО
ЧЛ. 14, АЛ.1 ЗДДФЛ
ЧЛ.48, АЛ.5 ЗДДФЛ
В дирекция ОУИ е постъпило Ваше писмено запитване с вх. №53-00-529/09.09.2011 г. относно корекции на счетоводни грешки, свързани с данъчни амортизируеми активи, към което е приложена молба до ТД на НАП , офис ,,….”.
Фактическата обстановка описана в запитването е следната:
Собственичката на предприятието на ЕТ ,,Х” твърди, че е допусната грешка в данъчната й декларация за 2008 г. Касае се за незаведен дълготраен материален актив придобит от ЕТ в 2008г., респ. неначисляване на амортизации за същия, считано от датата на придобиване, до момента. Имотът (магазин), находящ се в гр. ….. е придобит чрез закупуване през 2008 г. на името на ЕТ ,,Х. През същата година върху инвестиционния имот е учредено право на ползване на друго юридическо лице.
В годишната данъчна декларация (ГДД)за 2008 г. на ЕТ ,,Х е деклариран положителен финансов резултат в размер на 34 791.69 лв., без да са намерили отражение разходите за амортизация в размер на 19 800 лв., в резултат на което дължимият данък е в размер на 5 218.75 лв., а дължимите осигурителни вноски са в размер, както следва: ДОО -3 590.40 лв.; ДЗПО-1056.00 лв. и ЗО-1 267.20 лв. Считано от м. януари 2009 г. предприятието няма приходи от търговска дейност. Няма приходи и за 2010 г., както и за първото полугодие на 2011 г. Към 01.01.2011 г. неначислените амортизационни разходи в размер на около 180 000 лв. ще бъдат отразени в ГДД за 2011 г. Като резултат – за 2009 г., 2010 г. и 2011 г. ЕТ отчита загуби, а за 2008 г. е отчело начислен данък и осигурителни вноскив повече, които собственичката до момента не е внесла в бюджета.
На09.08.2011г. физическото лице е Получило покана за доброволно изпълнение на основание чл.182, ал.1 от ДОПК на горепосочените задължения, ведно с лихвите.
От 2008 г. физическото лице получава доходи от наем като физическо лице, върху които след приспадане на10 % необходимо присъщи разходи, следва да се заплати 10% данък. Поради факта, че физическото лице за дейността си като ЕТ е регистрирана по ЗДДС, тя начислява ДДС и върху наема.
В тази връзкаЕТ ,,Х”е поставил следните въпроси:
1.Как с подаването на коригираните данни в годишната данъчна декларация за 2011 г. да стане реално намаляване на финансовия резултат на ЕТ ,,Х” за 2008 г. като бъдат коригирани дължимите данъци, социални и здравни осигуровки за същия период, като се отчете факта, че ЕТ няма приходи в следващите години?
2.Как ще бъдат приспаднати начислените върху неправилно отчетената по-висока печалба данъци, вноските за ДОО, ДЗПО и ЗО, при положение, че в следващите години ЕТ няма приходи?
3. При положение, че ЕТ и физическото лице са едно и също лице, как от приходите за наем на физическото лице да бъдат приспаднати загубите на ЕТ?
4.Как да се отрази това в ГДД при положение, че за ЕТ, респ. за физическото лице се подават различни приложения?
Предвид така изложената фактическа обстановки и действащата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
1.Отчитането на амортизациите на недвижимия имот зависи от условията на сделката по учредяване право на ползване върху него.
По отношение коригирането на данъчни финансови резултати за минали години:
Чрез извършените в 2011 г. изменения и допълнения в разпоредбите на чл.61, т.3, чл.62, ал.1 и 4, чл.75, ал.4, чл.79 и създадената нова т.63 в ДР на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), които са относими към данъчното третиране на грешки свързани с данъчни амортизируеми активи е изравнено данъчното третиране на тези грешки с общия ред за коригиране на счетоводни грешки. По този начин данъчните финансови резултати за съответните минали години се коригират съгласно изискванията на действащите закони през съответните минали години така, че все едно грешката не е била допусната.
Предвид изложената фактическа обстановка, на основание чл.75, ал.4 от ЗКПО, при определяне на данъчният финансов резултат (ДФР) за предходните години се признава годишна данъчна амортизация (ГДО), равна на счетоводната амортизация, която би била начислена за този актив за съответните години (2008 г., 2009 г. и 2010 г.), но не повече от ГДО, която би била начислена, ако са използвани максимално допустимите годишни данъчни амортизационни норми за съответните години. Данъчният амортизируем актив се завежда в данъчния амортизационен план (ДАП) към 1 януари на годината на откриване на грешката с данъчната си амортизируема стойност и начислената данъчна амортизация по т.1 (чл.75, ал.4 от ЗКПО). Съгласно §1, т. 63 на ДР на ЗКПО, ,,максимално допустими годишни данъчни амортизационни норми” за целите на чл.75, ал.4 са максималните размери на годишните данъчни амортизационни норми съгласно чл.55 или максималните размери на амортизационните норми съгласно чл.22 от отменения ЗКПО за годините преди 2007 г.
Предвид липсата на нотариален акт, с който е учредено правото на ползване върху имота, не може да се даде отговор дали в конкретния случай е приложим реда за коригиране на счетоводни грешки.
2.По отношение облагането на доходите от наем и от дейност като ЕТ съгласно чл.14, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и чл.16, ал.1 от ЗДДФЛ.
Предвид разпоредбата на чл.14, ал.1 от ЗДДФЛ доходите от наем, придобити през данъчната година от местно физическо лице се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа.
Доходите от стопанска дейност като едноличен търговец по чл.28 ЗДДФЛ се облагат с друг вид данък – данъка върху годишната с данъчна основа на основание ал.2 на цитираната по-горе разпоредба.
Съгласно чл.48, ал.5 от ЗДДФЛ, надвнесеният за данъчната година данък върху годишната данъчна основа за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец може да се приспада от следващи авансови и годишни вноски за този данък, дължим от едноличния търговец. Когато се установи, че едноличният търговец без основание приспада данък, за невнесените авансови и годишни вноски се дължат лихви по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания (ЗЛВДТДПДВ).
Видно от цитираните разпоредби, не е предвидена законова възможност за формиране на обща данъчна основа за доходите от различни дейности и съответно приспадане на загубите от дейността като ЕТ с доходите от наем на физическото лице.
С други думи, липсва правнавъзможност наднесеният за данъчната година данък върху годишната данъчна основа за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец да се приспада от дължимия данък върху общата годишна данъчна основа.
Ако не се възползва от възможността за приспадане, дадена в разпоредбата чл.48, ал.5 от ЗДДФЛ, лицето може да поиска наднесеният данък върху годишната данъчна основа да се прихване и/или възстанови по реда и при условията на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
3.По отношение на дължимите осигурителни вноски за 2008 г.
Съгласно чл.209, ал.2, т.2 от ДОПК, декларациите подадени от лицето с изчислени от него данъци и осигурителни вноски представляват изпълнително основание и подлежат на принудително изпълнение.
Размерът на дължимите осигурителни вноски се определя в зависимост от декларирания осигурителен доход за съответната календарна година. Осигурителният доход включва всички доходи от трудова дейност на лицето за съответния период. Липсва правна възможност осигурителният доход да се коригира с отчетени загуби през следващи години, тъй като те не са свързани с трудова дейност на лицето през съответния период.
4.Съгласно чл.108 от ДОПК данъчните задължения и задълженията за осигурителни вноски се установяват с ревизионен акт. Твърдените от Вас факти и обстоятелства могат да бъдат установени в хода на ревизионно производство.

Оценете статията

Вашият коментар