коригиране на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012г. с оглед ползването на данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност следва да има предвид и следното:

Изх. № 94-С-143
Дата: 12.04.2014 год.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 1;
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 4;
КСО, чл. 4, ал. 6;
КСО, чл. 5, ал. 2;
ДОПК, чл. 103, ал. 1;
ДОПК, чл. 103, ал. 2;
ДОПК, чл. 104, ал. 1;
ДОПК, чл. 104, ал. 2;
ДОПК, чл. 104, ал. 3;
ЗДДФЛ, чл. 50.
В отговор на Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите (вх. № …..г.), Ви уведомявам следното:
Видно от изложеното в запитването Ви до ТД на НАП гр. ……… и приложените към същото документи имате сключен трудов договор за работа на длъжност – шофьор и извършвате трудова дейност от 2011г. като регистриран земеделски производител. Във връзка с тези трудови дейности подлежите на осигуряване по чл. 4, ал. 1, т. 1, съответно чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/. От 02.12.2012г. имате определена 52 на сто намалена работоспособност и с разпореждане, издадено от 19.04.2013г., което е връчено през месец май, Ви е отпусната лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване.
Изразявате несъгласие с получения от Дирекция ОДОП гр. ….. отговор на поставените въпроси.
С оглед изложената фактическа обстановка и относимата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище по поставения въпрос:
1. По прилагане на чл. 4, ал. 6 от КСО
В становището на Дирекция ОДОП – ………. по този въпрос подробно е разяснено основанието за дължимост на осигурителните вноски, в качеството Ви на самоосигуряващо се лице по смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО за въпросния период, поради което считам, че не се налага повторното им разглеждане в настоящия отговор.
2. По поставения въпрос как следва да се коригира ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012г. с оглед ползването на данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
По отношение на въпроса относно коригиране на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012г. с оглед ползването на данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност следва да има предвиди следното:
Съгласно чл. 104, ал. 1 и 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаванетой, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства. Промените в подадена декларация се извършват с нова декларация. Подадена след изтичането на законоустановения срок (в случая до 30 април 2013 г.) декларация за промени се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане (чл. 104, ал. 3 от ДОПК).
Тъй като в годишната си данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012 г. не сте, се възползвали от данъчното облекчение за намалена работоспособност, Ви уведомявам, че, независимо от пропуснатата възможност за подаване на коригираща декларация, органите по приходите биха могли да се възползват от реда по чл. 103, ал. 1 и 2 от ДОПК. В чл. 103, ал. 1 и 2 от ДОПК е предвидено, че при установяване на несъответствия между съдържанието на подадената декларация и изискванията за попълването й или несъответствия между данните в декларацията и данните, получени от органите по приходите от трети лица или администрации съгласно изискванията на данъчното и осигурителното законодателство за подаване на декларации или информация, подателят се поканва да отстрани несъответствията в 14-дневен срок от получаването на съобщението. Отстраняването на несъответствията се извършва с подаване на нова декларация. Подаването на новата декларация, извършено в 14-дневния срок, ползва подателя, независимо от чл. 104, ал. 3. Преценката за необходимостта от последващи действия във връзка с установяването на данъчната основа, на задължения за данъци и/или за задължителни осигурителни вноски, в т.ч. и за наличието на основания за прихващането и/или възстановяването на навнесен данък, в конкретния случай е от компетентността на органите по приходите в ТД на НАП ……..
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар