коригиране на погрешно съставени документи по реда на Закона за данък върху добавената стойност

3_6044/18.12.2008 г.
ЗДДС, чл. 114, ал.1, т.2;
ЗДДС, чл. 116;
ППЗДДС, чл. 113, ал. 4
Относно: коригиране на погрешно съставени документи по реда на Закона за данък върху добавената стойност
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната: Едноличен търговец е получател по доставки задокументирането на които са издадени 8 броя фактури. Първоначално за тези доставки (СМР на обект „Къща за гости – селски туризъм”) са издадени фактури от кочан. Впоследствие се установява, че в тези ръчно издадени фактури е сгрешен номера по БУЛСТАТ на получателя и същият е поправен. Поради тази причина ДФ „Земеделие”, който финансира проеекта, с писмо Изх. № … от 21.07.2008 г. са поискали да се сторнират всички фактури, заради поправката в графа „ИН на получател”. С цел запазване съответствието на извършените плащания по тези доставки доставчикът е анулирал поправените фактури, като е издал нови в електронен вариант със същите номера и дати на анулираните фактури. В тази връзка се поставя въпроса какъв е законовият ред за анулиране на фактури и издаване на нови при условие, че се запазват датите на сделките и направените плащания по банков път?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 2007 г.) и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС, обн. ДВ бр.76 от 2006г., посл. изм. ДВ бр.71 от 2008 г.) изразяваме следното становище:
От изложеното става ясно, че в случая не е налице разваляне на доставката или изменение на данъчната основа на същата. При това положение е необходимо да се има предвид следното:
За документиране на доставките законодателят е предоставил възможността издаването на фактури да се извършва както ръчно, така и автоматизирано съгласно разпоредбата на чл. 112, ал. 2 от ЗДДС. Независимо от начина на издаване реквизитите, които следва да съдържа фактурата, са изчерпателно изброени в разпоредбата на чл. 114, ал. 1 от същия закон и чл. 78 от ППЗДДС.
На основание §14 от ПИДППЗДДС (обн. ДВ бр.101 от 2006г.) номерирането на документите по чл.78, издадени след 01.01.2007 г. започва от „0000000001”.
Същевременно разпоредбата на чл. 78, ал. 2 от ППЗДДС указва, че номерата на документите са десетразрядни, нарастващи без дублиране и пропуски и не зависят от вида набланката или документа. Дублиране на номерата на документите се допуска само в случаите, когато документи се издават от фискално устройство. Всички екземпляри на един и същ документ носят един и същ номер.
Видно от цитираните разпоредби дублирането на номерата на фактурите е недопустимо.
На основание чл. 116, ал. 1 от ЗДДС поправки и добавки във фактурите и известията не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.
На основание чл. 116, ал. 5 от ЗДДС във връзка с чл. 78, ал. 5 от ППЗДДС анулираните документи не се унищожават, а всички екземпляри от тях се съхраняват при издателя. Отчитането им от доставчика и получателя се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
В Приложение № 12 към чл. 113, ал. 4 от ППЗДДС се указва, че в случаите, когато се анулира документ (фактура или известие към фактура) в периода, в който е издаден, той се описва във файла „PRODAGBI.TXT” на издателя, но полетата, описващи стойности, се оставят празни (не се попълват) или се записва стойност нула.
Според разпоредбата на чл. 116, ал. 4 от ЗДДС, когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1.основанието за анулирането;
2.номера и датата на документа, който се анулира;
3.номера и датата на издадения нов документ;
4.подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Протоколът по чл. 116, ал. 4 от закона се съхранява от издателя и от получателя – чл. 78, ал. 6 от ППЗДДС.
Отделно от това, когато се анулира документ (фактура или известие към фактура) след периода, в който е издаден, в Приложение № 12 към чл. 113, ал. 4 от ППЗДДС е указано, че той се включва във файла „PRODAGBI.TXT” на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.Също така този анулиран документ се описва в дневника за покупки на получателя във файл “POКUPKI.ТХТ“ на получателя, касаещ данъчния период, през който е анулиран документът, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.
Протоколът по чл.116, ал. 4 от ЗДДС не се отразява в отчетните регистри по ЗДДС на доставчика и получателя на погрешно съставените фактури и същият се различава от протокола по чл. 117 от закона за начисляване на данък и по това, че протоколът за анулиране на документи няма изисквания за трайно вписани реквизити и има свободна форма.
Видно от фактическата обстановка, описана в запитването, анулирането на фактурите от кочан и издаването на нови в електронен вариант е станало след месец юли 2008 година. Предвид този факт номерът и датата на издадените нови документи следва да ги идентифицират уникално и да носят поредния десетразряден номер, до който е достигнал издателят им до датата на издаването на новите документи след анулирането на погрешно издадените такива (чл. 114, ал. 1, т. 2 от ЗДДС). Следователно номерът и датата на издадения нов документ следва да се различава от номера и датата на анулирания документ.

5/5

Вашият коментар