КСО, aл. 1, т. 5, параграф 1,КСО, чл.4, aл. 3, т. 4,ЗДДФЛ, чл.29, т. 1, буква а,ЗДДФЛ, чл.29, т. 2, буква а,ЗДДФЛ, чл.30

КСО: чл. 4, ал. 3, т. 4; чл. 5, ал. 2; чл. 6, ал. 7, 8 и 9; § 1, ал. 1, т. 5 от ДР;
Наредба № 3/1999 г.: чл. 5, ал. 3; чл. 11, ал. 6;
ЗДДФЛ: чл. 29, т. 2, буква „а”/действащ 2008 г. и 2009 г./; чл. 30; чл. 43, ал. 1;
чл. 67, ал. 1 и 2; § 1, т. 21 ДР;
ЗПЗП: § 1, т. 1 от ДР;
ТЗ: чл. 2, т. 1;
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”- гр.с вх. № ………. от 14.03.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Видно от изложената фактическа обстановка в запитването Ви, за периода 2008 -2009 година лицето ЖС се е осигурявал като самоосигуряващо се лице в качеството му на управител и съдружник в „Е” ООД.
В хода на извършена проверка за установяване на факти и обстоятелства е констатирано, че през 2008 г. същият е получил доходи от продажба на морски свинчета в размер на 40980 лв., а през 2009 г. – 26130 лв. от продажба на морски свинчета и 6000 лв. от положен труд без трудово правоотношение. В подадените ГДД по реда на чл. 50 от ЗДДФЛ доходите от продажба на морски свинчета е декларирал в Приложение № 3, Таблица 4 „Доходи от продажба на произведени непреработени продукти от селско стопанство”, а доходът от положен труд без трудово правоотношение – в Таблица 7 „Доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения”. Доходите от продажба на морски свинчета не са взети предвид при попълване на таблици 1 и 2 на Справката за окончателния размер на осигурителния доход.
Установено е, че ЖС няма регистрация като земеделски производител. Той не е представил документи, удостоверяващи извършени разходи във връзка с покупката, отглеждането и продажбата на морски свинчета. При извършена насрещна проверка на „Б” АД са представени договори за покупко-продажба на морски свинчета между дружеството – купувач и физическото лице ЖС – продавач. На дружеството не са издавани фактури, като плащанията по договорите са извършени в брой.
Въпросите, които поставяте, са:
1. Правилно ли са декларирани доходите, получени от продажба на морски свинчета в Приложение № 3, Таблица 4 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, т.е. като доходи от продажба на произведени непреработени продукти от селско стопанство?
2. Правилно ли е определена общата годишна данъчна основа за декларираните от лицето доходи с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 г. и 2009 г.?
3. Следва ли доходите, получени от продажба на морски свинчета през 2008 г. и 2009 г., декларирани в Приложение № 3, Таблица 4 „Доходи от продажба на произведени непреработени продукти от селско стопанство” на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, да се вземат предвид при определяне на окончателния размер на осигурителния му доход и на какво основание?
По първи и втори въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл. 2, т. 1 от Търговския закон (ТЗ) физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност не се смятат за търговци.
Следователно, физическите лица, произвеждащи земеделска продукция, които не са регистрирани като търговци по Търговския закон, не могат да бъдат определени като предприятия по смисъла на ЗСч и нямат задължение да водят счетоводна отчетност.
На основание на чл. 29, т. 2, буква ”а” от ЗДДФЛ, облагаемият доход на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, извършват стопанска дейност по производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство и не са регистрирани земеделски производители се определя, като придобитият през годината доход, в т.ч. и субсидии, се намали с разходи в размер 40 на сто.
С разпоредбата на § 1, т. 1 от ДР на Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП) е определено, че “земеделски производители“ са физически и юридически лица, които произвеждат непреработена и/или преработена растителна и/или животинска продукция и продукция от риба и аквакултури, предназначена за продажба.
“Непреработен продукт от селско стопанство“ – всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава (§ 1, т. 21 от ДР на ЗДДФЛ).
Зададеният от Вас първи въпрос не е свързан с частта от дефиницията, определяща термина „непреработена”, а с отговор на това дали произвежданият продукт представлява производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство.
С Наръчник за данъците върху доходите на физическите лица – версия 2012г., ФИШ ІІ.ІІІ.6 се указват процедурни правила при облагане на доходи от друга стопанска дейност по чл. 29, ал.1 и 2 от ЗДДФЛ, като за изясняване вида на дохода следва да се използва класификацията на икономическите дейности (КИД-2008), утвърдена със заповед № РД-07-317/29.11.2007 г.на председателя на Националния статистически институт.
Дейностите, попадащи в обхвата на селското стопанство, ловното стопанство, горското стопанство и рибното стопанство са изброени в група А от КИД-2008, както следва:
Понятието „икономическа дейност” по смисъла на КИД-2008 е икономическа категория, определяща групирането на относително еднородни производства и услуги, като критериите за еднородност са: сходство в технологията на производството, сходство в използваните суровини и материали, сходство в икономическото предназначение на продукцията; възможности за комбиниране на производството или услугите по вертикалата, сходство в и количеството и качеството на извършвания труд при производството или при оказване на услугата.
В сектор А „Селско, горско и рибно стопанство” от КИД – 2008 се включва използването на растителни и животински природни ресурси. Той включва дейности като: растениевъдство, животновъдство, дърводобив, добиване на растителни и животински продукти от стопанствата или от природата (тяхната естествена среда). В този сектор се включва група 01.4 Животновъдство, която обхваща отглеждане и развъждане на всякакви видове животни, без водните животни. В тази група не се отнасят дейностите по „подслоняване и изхранване на животни в стопанства” и „добиване на сурови кожи от кланици”.
Група „животновъдство” включва клас 01.49 „Отглеждане на други животни” – Тук попадат отглеждане и развъждане на полуопитомени или други живи животни, отглеждане и развъждане на домашни любимци (без рибите) вкл. хамстери и подобни и отглеждане на други животни и птици, некласифицирани другаде.
На основание горното, считаме, че дейността, свързана с покупката, отглеждането и продажбата на морски свинчета според КИД-2008 попада в сектор А „Селско, горско и рибно стопанство”. На основаниеЧл. 29, т. 1, буква „а” от ЗДДФЛ /действащ през 2008 г. и 2009 г./, облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с 40 на сто за дейност от продажба на произведени, преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство.
Полученият доход следва да бъде деклариран в Приложение № 3, таблица 4 от ГДД за 2008 г. и 2009 г.
Доходите, реализирани от стопанска дейност по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ подлежат както на годишно, така и на авансово облагане.
На основание чл. 43, ал. 1 от закона, авансов данък се дължи върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход. Съгласно чл. 67, ал. 1 от ЗДДФЛ авансовите вноски се дължат до 15-то число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Текстът на чл. 67, ал. 2 от закона урежда, че не се дължи авансова вноска за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година.
Относно годишното облагане на доходите от друга стопанска дейност, чл. 30 от ЗДДФЛ изисква годишната данъчна основа да се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
По трети въпрос:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители” са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред (§ 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО).
Редът за регистрация на земеделските производители е регламентиран в Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. Областните дирекции „Земеделие” издават регистрационни карти на земеделските производители при вписването им регистъра. Регистрационните карти се заверяват ежегодно до 28 февруари на следващата стопанска година (чл. 5, ал. 3 изм. изцяло, бр. 79 от 2011 г.от Наредба № 3/1999 г.). При прекратяване на дейността си земеделският производител е длъжен в едномесечен срок да подаде заявление до директора на областната дирекция „Земеделие” за отписване от регистъра и да върне регистрационната си карта и анкетните карти с анкетните формуляри или официалната разпечатка (чл. 11, ал. 6 от Наредба № 3/1999 г.).
Регистрираните земеделски производители са самоосигуряващи се лица по смисъла на чл. 5, ал. 2 във връзка с чл. 6, ал. 7 от КСО, които внасят дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване авансово през календарната година върху избран от тях месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Съгласно чл. 6, ал. 9 от КСО регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. За доходите от преработена растителна и/или животинска продукция тези лица извършват годишно изравняване на месечния осигурителен доход по общия ред на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ.
На основание цитираните разпоредби се налага изводът, че в кръга на задължително осигурените по КСО лица попадат „регистрираните земеделски производители”, като не е предвидена възможност по същия ред да се осигуряват нерегистрирани земеделски производители. Лице, което не е регистрирано по установения с Наредба № 3/1999 г. ред, няма качеството на „регистриран земеделски производител” по смисъла на § 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО, поради което за него не възниква основание за осигуряване съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО.
С оглед гореизложеното, в конкретния случай считаме, че доходите от продажба на произведени непреработени продукти от селско стопанство, декларирани в Приложение 3 , таблица № 4 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 г. и 2009 г. от физическо лице, което не притежава качеството нарегистриран земеделски производител, не следва да се вземат предвид при определяне на окончателният размер на месечния му осигурителен доход.

Оценете статията

Вашият коментар