Осигуряване на земеделски производител без подновена регистрация в Областна дирекция “Земеделие” и данъчно третиране на реализираните доходи от земеделска дейност

КСО: чл. 4, ал. 3, т. 4; чл. 5, ал. 4, т. 2; чл. 6, ал. 7,8 и 9; чл. 127, ал. 1; §1, ал. 5, т.1 от ДР; Наредба № 3/1999 г.: чл. 5, ал. 2 и 3; чл. 11, ал. 6; § 13 от ПР;
Наредба № 8/2005 г.: чл. 2, ал. 2, т. 1; чл. 3, ал. 1, т. 2, буква „б”; чл. 3, ал. 3, т. 3;
ЗДДФЛ: чл. 11; чл. 29, ал. 1, т. 2, буква „а”; чл. 30; чл. 43, ал. 1; чл. 50, ал. 1, т. 1; чл. 55;
чл. 56; чл. 67, ал. 1;
ЗЗО: чл. 40, ал. 5, т. 1 и 2
НООСЛБГРЧМЛ: чл. 7
ДОПК: чл. 128; чл. 129;
ОТНОСНО: Осигуряване на земеделски производител без подновена регистрация в Областна дирекция “Земеделие” и данъчно третиране на реализираните доходи от земеделска дейност
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”- гр. Пловдив с вх. № ……………. от 22.05.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Фактическа обстановка:
В писмото си пишете, че сте регистриран като земеделски производител на 01.01.2000 г. и редовно сте подновявали регистрацията си. За 2013 г. не сте заверили регистрационната си карта поради направени промени в регламентираните срокове. Въпреки това, след изтичане на законоустановения срок, в който е трябвало да заверите регистрационната си карта на земеделски производител (28.02.2013 г.), сте продължили да се осигурявате, като сте внесли осигурителни вноски до 31.03.2013 г. При устна консултация в НОИ и НАП са Ви уведомили, че е необходимо да подадете декларация за спиране на дейността след м.февруари 2013 г., от която дата не следва да внасяте осигурителни вноски, защото периодът няма да Ви бъде зачетен за осигурителен стаж. Дейността си като селскостопански производител продължавате да упражнявате и към момента.
Въпросите, които поставяте, са:
1. Може ли да продължите да внасяте осигурителни вноски, при условие че не притежавате заверена регистрационна карта на земеделски производител?
2. Следва ли да подадете ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г., след като сте спрели дейността си?
3. Каква е възможността за Вас да се осигурявате по реда на чл. 4, ал. 9 от КСО, предвид обстоятелството, че съпругата Ви е регистриран земеделски производител със заверена регистрационна карта ?
4. Ще Ви бъде ли заверена осигурителната книжка?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата към момента нормативна уредба изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
„Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители” са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред (§ 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО).
Редът за регистрация на земеделските производители е регламентиран в Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. Съгласно чл. 5, ал. 2 от Наредбата областните дирекции „Земеделие” (ОДЗ) издават регистрационни карти на земеделските производители при вписването им в регистъра. Регистрираните земеделски производители или упълномощени от тях лица представят ежегодно в срок от 1 октомври до 28 февруари актуална информация за дейността си чрез анкетна карта с анкетни формуляри. Въз основа на представената информация ОДЗ заверява регистрационната карта на земеделския производител за срок до 28 февруари на следващата стопанска година (чл. 5, ал. 3 от Наредба № 3/1999 г. – изм. изцяло, бр. 79 от 2011 г.). Предвид промяната в срока за заверка на регистрационните карти на земеделските производители, в §13 от преходната разпоредба към Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители (ДВ бр. 79 от 11.10.2011 г.) е посочено, че през стопанската 2011 – 2012 г. регистрираните земеделски производители подават актуална информация по чл. 5, ал. 3 в срок до 25 март 2012 г.
Регистрираните земеделски производители са самоосигуряващи се лица по смисъла на чл. 5, ал. 2 във връзка с чл. 6, ал. 7 от КСО, които внасят дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване авансово през календарната година върху избран от тях месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Съгласно чл. 6, ал. 9 от КСО регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. За доходите от преработена растителна и/или животинска продукция тези лица извършват годишно изравняване на месечния осигурителен доход по общия ред на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ.
На основание цитираните разпоредби се налага изводът, че в кръга на задължително осигурените по КСО лица попадат „регистрираните земеделски производители”, като не е предвидена възможност по същия ред да се осигуряват нерегистрирани земеделски производители. Лице, което не е регистрирано по установения с Наредба № 3/1999 г. ред, няма качеството на „регистриран земеделски производител” по смисъла на § 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО.
От изложеното следва, че земеделският производител придобива качеството на „регистриран земеделски производител” от датата на вписването му в регистъра по чл. 4 от Наредба № 3/1999 г. и притежава това качество до деня на отписването му, при условие че ежегодно (до 28 февруари) заверява регистрационната си карта в ОДЗ. Лице, което не е потвърдило регистрацията си, в съответствие с разпоредбата на чл. 5, ал. 3 от Наредба № 3/1999 г. независимо, че не е декларирало прекъсването/прекратяването на дейността в компетентната териториална дирекция на НАП, губи качеството си на „регистриран земеделски производител” и за него не възниква основание за осигуряване съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО.
Във Вашия случай, след като не притежавате валидна регистрационна карта, заверена към 28 февруари 2013 г. в ОДЗ, от 01 март 2013 г. за Вас отпада възможността да се осигурявате съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО. Доколкото в писмото си посочвате, че сте превели осигурителни вноски до 31.03.2013 г., то сумите, отнасящи се за периода след 28 февруари 2013 г. са недължимо внесени на това основание.
Обръщаме Ви внимание, че недължимо внесените осигурителни вноски за периода след 28 февруари 2013 г. подлежат на възстановяване или прихващане за погасяване на изискуеми публични вземания, събирани от НАП, по реда на чл. 128-129 от ДОПК. Възстановяването или прихващането може да се извърши по инициатива на органа по приходите или по Ваше писмено искане, ако същото е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон не е предвидено друго. След постъпване на искането за прихващане или възстановяване може да се възложи извършването на ревизия или проверка.
По втори въпрос:
Видно от посоченото в запитването, към датата на поставяне на въпросите през 2013 г. Вие нямате статут на регистриран земеделски производител. Независимо от липсата на такава регистрация, Вие работите и ще получите доходи от дейността.
На основание чл. 11 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ), доходът се смята за придобит на датата на:
1.плащането-при плащане в брой;
2.заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека-при безналично плащане;  
3.получаването на престацията-за непаричен доход.
Получените доходи от дейност на земеделски производител се облагат авансово на основание чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ и на годишна данъчна основа съгласно чл. 30 от закона.
Във връзка с авансовото облагане следва да се имат предвид разпоредбите на чл. 55 и чл. 56 във връзка с подаване на декларация за дължимите авансови вноски и чл. 67, ал. 1 от ЗДДФЛ относно срокът за внасяне на авансовия данък.
Съгласно чл. 30 от закона годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
Разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 2, буква „а” от ЗДДФЛ, регламентира че облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността – 40 на сто за доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство.
На основание чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ местните физически лица, нерегистрирани земеделски производители подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна.
Предвид гореизложената нормативна уредба, ако Вие през цялата 2013 г. нямате регистрация на земеделски производител следва да декларирате получения доход с декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ като попълните Приложение № 3, таблица 2.
Ако през 2013 г. има периоди, в които Вие имате регистрация като земеделски производител и не попадате в разпоредбите на чл. 29а от ЗДДФЛ следва да обложите доходите получени в тези периоди като приложите разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 1 от закона т.е. облагаемият доход от стопанската дейност ще се намали с разходи за дейността – 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност. При декларирането на дохода за периодите на регистрация ще попълните таблица 1 от Приложение № 3 към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Освен посоченото дотук, Ви уведомяваме, че упоменатият в запитването факт – подадена декларация за спиране на дейността, не е от значение за данъчното Ви облагане, при условие, че сте регистрирали доходи през съответната година.
По трети въпрос:
На основание чл. 4, ал. 9 (нова – ДВ, бр. 58 от 2012 г., в сила от 01.08.2012 г.) от КСО съпрузите на лицата по ал. 3, т. 1 и 4, когато с тяхно съгласие участват в упражняваната от тях трудова дейност, могат да се осигуряват по свое желание и за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, ако не са осигурени по ал. 1 и/или ал. 3, т. 1, 2 и 4, и/или чл. 4а. Осигурителните вноски за съпрузите на лицата по ал. 3, т. 1 се дължат върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, а за съпрузите на лицата по ал. 3, т. 4 – върху минималния осигурителен доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Съгласно разпоредбата на чл. 127, ал. 1 от КСО, лицата родени след 31 декември 1959 г., които са осигурени във фонд „Пенсии““ на държавното обществено осигуряване задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд.
С цитираната разпоредба от кодекса са въведени условията при комулативното изпълнение, на които съпрузите на посочените лица могат да се осигуряват по свое желание:
– да бъдат съпруг/съпруга на лице, упражняващо свободна професия и/или занаятчийска дейност (чл. 4, ал. 3, т. 1 от КСО) или на лице, което е регистриран земеделски производител или тютюнопроизводител (чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО);
– да не са осигурени по чл. 4, ал. 1 и/или ал. 3, т. 1, 2 и 4, и/или чл. 4а от КСО;
– да участват със съгласието на лицето по чл. 4, ал. 3, т. 1 или т. 4 от КСО в упражняваната от него трудова дейност.
По отношение на третото условие следва да отбележим, че задължително изискване, за да възникне правото на осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО е за съответния период съпрузите им (лицето по чл. 4, ал. 3, т. 1 или т. 4 от КСО) да упражнява трудова дейност. Когато лицето по чл. 4, ал. 3, т. 1 или т. 4 от КСО не извършва трудова дейност – съпругът/съпругата му няма основание да се осигурява по реда на чл. 4, ал. 9 от КСО.
Във връзка с цитираните изменения в КСО, от 01.08.2012 г. са направени промени в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, с които се урежда подаването на данните по чл. 5, ал. 4 от КСО (декларации образец № 1 и образец № 6) за лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО.
Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2, буква „б” от наредбата декларация образец № 1 за лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО се подава от самоосигуряващите се лица (по чл. 4, ал. 3, т. 1 или т. 4) до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните. По този начин самоосигуряващото се лице по чл. 4, ал. 3, т. 1 или т. 4 от КСО изразява съгласието, че съпругът/съпругата му участва в упражняваната от него трудова дейност и се осигурява по посочения ред. В декларация образец № 1 самоосигуряващото се лице попълва в т. 4 ЕИК, с който е вписан в регистър БУЛСТАТ, а в т. 5 – ЕГН на съпруга/съпругата му.
Декларация образец № 6 се подава еднократно от лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО в срок до 30 април за внесените осигурителни вноски за предходната календарна година (чл.3, ал. 3, т. 3 от наредбата).
От изложеното следва, че за периода след 28 февруари 2013 г., когато не притежавате качеството на „регистриран земеделски производител”, ако отговаряте на условията визирани в чл. 4, ал. 9 от КСО, бихте могли да провеждате социалното си осигуряване по гореописания ред.
Обръщаме Ви внимание, че в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) няма специална норма, която да регламентира осигуряването на лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО. Тези лица, ако не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3, са длъжни да внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация като окончателните осигурителни вноски се внасят в срока за нейното подаване. Същите подават декларация в срок до 25-о число на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1 и избрания осигурителен доход ( чл. 40, ал. 5, т. 1 и 2 от ЗЗО).
По четвърти въпрос:
Въпросът относно заверката на осигурителната книжка е извън компетентността на Националната агенция за приходите. За отговор по този въпрос може да се обърнете към Националния осигурителен институт, на когото е възложена дейността по издаването на осигурителни книжки и вписването на данни в тях за осигурителния стаж, осигурителния доход, направените осигурителни вноски и изплатените обезщетения и помощи, както и заверяването на осигурителните книжки (чл. 7 от Наредбата за обществено осигуряване на „

Оценете статията

Вашият коментар