КСО, чл.10, aл. 1,КТ, чл.325, aл. 1,НЕВД, чл.1, aл. 8, т. 7,КСО, чл.6, aл. 2,НЕВД, чл.3, aл. 1,КТ, чл.331

5_92-01-2/15.02.2012г.
КСО, чл. 10, ал.1, чл. 6, ал. 2;
КТ, чл.325, ал.1, чл.331;
НЕВДПОВ, на чл.3, ал.1, чл. 1, ал. 8, т. 7;
Фактическа обстановка: Дружество изплаща компенсации при прекратяването на индивидуалния трудов договор на основание чл. 325, т. 1 от КТ.
Въпрос:Дължат ли се осигурителни вноски?
На основание чл.325, ал.1 от Кодекса на труда /КТ/, трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието.
Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение /чл.331 от КТ/.
Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност, на основание чл.6, ал.2 от кодекса.
В конкретния случай, изплатения бонус не е свързан с полагане на трудова дейност и е обвързан с доброволно напускане на работника.
Разпоредбите на КСО по отношение елементите
на осигурителния доход са доразвити в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ).
Съгласноразпоредбата на чл.3, ал.1 осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година и не може да бъде по-голям от сбора на максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година поотделно за всеки един от месеците на годината.
В чл. 1, ал. 8, т. 7 от същата наредба са изброени обезщетенията, изплащани по КТ, върху които не се изчисляват и внасят осигурителни вноски.
Бонусът, визиран в запитването се изплаща не за положен труд, а като обезщетение при прекратяване на трудовия договор. КТ не регламентира изплащане на обезщетения при прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие на страните (на основание чл. 325, т. 1 от същия кодекс). Въпреки това, в чл. 331 от КТ е уредена хипотезата на прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение.
Независимо, че не препраща към чл. 331, ал. 1 от КТ, Програмата за доброволно напускане за служители е инициирана от работодателя и предвижда прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение за работника или служителя. Предвид това, изплатеният бонус се доближава по своята същност до обезщетение по чл. 331 от КТ, върху което не се дължат осигурителни вноски (чл. 1, ал. 8, т. 7 отНЕВДПОВ ).
С оглед на гореизложеното считаме, че изплатеният бонус не е осигурителен доход по смисъла на чл. 6, ал. 2 от КСО и върху него не се дължат вноски за държавното обществено осигуряване.

Вх.№ 5_92012 от 15.02.2012 Отг. ОУИ София  |  92-01-2_12_OZ_5_08

Оценете статията

Вашият коментар