КСО, чл.4, aл. 11,КСО, чл.4, aл. 3, т. 2,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 1,НООСЛБГРЧ, чл.2, aл. 3,КСО, чл.4, aл. 3, т. 4,КСО, чл.4, aл. 4,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 2,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 3,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 4

Изх.№ 24-35-18
Дата:10.07.2017 год.
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 2;
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 4;
КСО, чл. 4, ал. 4;
КСО, чл. 4, ал. 11;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 1;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 2;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 3;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 4;
НООСЛБГРЧ, чл. 2, ал. 3.
По повод запитването Ви, постъпило в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 24-35-18 от 26.05.2017г., препратено по компетентност от дирекция ОДОП……., отговарям следното:
В запитването е описана следната фактическа обстановка:
Физическо лице е подало следните декларации за регистрация на самоосигуряващо се лице:
– На 22.05.2013 г. – за начало на дейност и осигуряване за фонд „Пенсии“ от 22.05.2013 г. като собственик на ЕООД
– На 07.01.2015 г. – за промяна на вида осигуряване – става за всички осигурителни рискове, чрез ЕИК на същото ЕООД
– На 21.05.2015 г. – декларира започване на дейност като регистриран земеделски стопанин от 21.05.2015 г., но не декларира промяна на ЕИК, по който осъществява осигуряването си.
За всеки месец на 2016 г. са подадени декларации образец №1 с вид осигурен 12, като е посочен ЕИК на ЕООД, размер на вноските за ДОО 16,3% и е избран осигурителен доход, равен на минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица съгласно ЗБДОО за 2016 г. /420,00 лв./
След законоустановените в чл. 3 ал. 1 т. 5 и чл. 6а, ал. 5 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.) срокове, в които лицето може да подава основни, коригиращи и заличаващи декларации образец №1, е постъпило заявление за заличаване на декларации обр. 1 за всички месеци на 2016 г. с вид осигурен 12, подадени чрез ЕИКна ЕООДи въвеждане на основни с вид осигурен 13 със същия размер на осигурителния доход и на вноските за ДОО чрез ЕИК по БУЛСТАТ на регистрирания земеделски стопанин. (Съгласно договор, сключен с Държавен фонд Земеделие, има изискване осигуряването да става с вид осигурен 13, поради което лицето подава горното заявление). Постъпило е и заявление, с което лицето желае да подаде декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице за начало на осигуряване като регистриран земеделски стопанин от 21.05.2015 г. за всички осигурителни рискове.
Зададени са следните въпроси:
1. Може ли да бъде обработена подадената през 2017 г. декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице за начало на осигуряване като регистриран земеделски стопанин от 21.05.2015 г. за всички осигурителни рискове?
2. Има ли законово основание да бъдат обработени подадените със заявлението заличаващи и основни декларации образец №1?
3. Как следва да се процедира, ако в описаната ситуация избраното осигуряване на лицето от 07.01.2015 г. е само за фонд „Пенсии“ – може ли бъде обработена подадена през 2017 г. декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице за начало на осигуряване като регистриран земеделски стопанин от 21.05.2015 г. за фонд „Пенсии“ и съответно да бъдат заличени подадени декларации образец №1 за всички месеци на 2016 г. с вид осигурен 12, подадени чрез ЕИКна ЕООД с размер на вноската за ДОО 12,8% и да се въведат основни с вид осигурен 13 чрез ЕИК по БУЛСТАТ на регистрирания земеделски стопанин със същия осигурителен доход и с размер на вноската за ДОО 12,8%?
4. При описаната ситуация може ли да бъде обработена подадена през 2017 г. декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице за начало на осигуряване като регистриран земеделски стопанин от 21.05.2015 г. само за фонд „Пенсии“ и съответно да бъдат заличени подадените декларации образец №1 за всички месеци на 2016 г. с вид осигурен 12, подадени чрез ЕИКна ЕООДс размер на вноската за ДОО 16,3% и да се въведат основни с вид осигурен 13 чрез ЕИК по БУЛСТАТ на регистрирания земеделски стопанин със същия осигурителен доход, но с размер на вноската за ДОО 12,8%?
При така изложената фактическа обстановка, с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО), Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и на морските лица (НООСЛБГРЧМЛ) и Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г., изразявам следното становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 и т. 4 от КСО лицата, упражняващи трудова дейност като собственици на дружества и регистрирани земеделски стопани, подлежат на задължително обществено осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. С алинея 4 на чл. 4 от КСО на самоосигуряващите се лица по ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО е предоставена възможност по свой избор да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство. Редът, по който самоосигуряващите се лица упражняват правото на избор по чл. 4, ал. 4 от КСО, е регламентиран в НООСЛБГРЧМЛ, издадена от Министерския съвет по законова делегация от чл. 4, ал. 11 от КСО.
Задължението за осигуряване за самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 1 и 2 от НООСЛБГРЧМЛ).
Под израза „всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице” в текста на цитираната разпоредба следва да се разбират дейностите, изброени в чл. 4, ал. 3, т. 1, т. 2 и т. 4 от КСО.
В конкретния случай, физическото лице е декларирало започване на дейност като собственик на ЕООД и като регистриран земеделски стопанин от същите дати, на които са подадени и входирани декларациите по чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ (обр. ОКД-5) в компетентната за лицето ТД на НАП, т. е. спазен е законоустановения 7-дневен срок.
Самоосигуряващите се лица избират вида на осигуряването си по реда на чл. 1, ал. 3 и ал. 4 от НООСЛБГРЧМЛ. Макар и двете разпоредби да уреждат права на самоосигуряващите се лица, свързани с вида на осигуряването, те се отнасят до различни хипотези.
Разпоредбата на чл. 1, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ регламентира задължението на лицата да определят вида на осигуряването си със започването/възобновяването на дейността (изр. първо), въвежда ограничение с оглед самоосигуряващите се лица да не могат да променят вида на осигуряването си, когато прекъсват/възобновяват или започват друга дейност през една и съща календарна година (изр. второ) и определя 7-дневен преклузивен срок, през който лицата могат да изберат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (изр. трето). Неспазването на 7-дневния срок за подаване на декларация в компетентната териториална дирекция на НАП, считано от датата на започването/възобновяването на дейността, преклудира правото на самоосигуряващото се лице да избере осигуряване и за общо заболяване и майчинство.
В чл. 1, ал. 4 от наредбата се съдържат условията, при които самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Това може да става от началото на всяка календарна година, ако самоосигуряващото се лице подаде декларация в срок от 1 до 31 януари на съответната календарна година ( в сила от 01.01.2016 г.). Срокът е преклузивен и при бездействие на носителя на субективното право – самоосигуряващото се лице, правото за промяна на вида осигуряване се погасява с изтичането на срока.
Видно от цитираните разпоредби, това, което се включва в обхвата на свободния избор, обаче, може да бъде известно само, когато този избор е деклариран, когато е станал известен и е бил приет от другата страна по осигурителното правоотношение. Установена е специфична връзка между задължението за подаване на декларация в определен срок и правото за избор за осигуряване. Подадената по-късно декларация не произвежда правно действие и въз основа на направен преди това избор самоосигуряващото се лице се счита за осигурено за тези рискове.
За 2015година видът на осигуряването е могло да се променя, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на януари на същата година.
В случая, в качеството му на самоосигуряващо се лице- собственик на ЕООД лицето е направило своя избор на 07.01.2015г., като е декларирало, че променя вида на осигуряването си от инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт – за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, т.е. изборът е деклариран в законоустановения срок и е валиден до следващото деклариране на промяна при спазване на регламентирания срок.
На основание чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧ, самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето, т.е. с акта на внасяне на осигурителните вноски самоосигуряващото се лице прави своя избор. Съгласно изречение второ от същата разпоредба лицата, регистрирани като земеделски производители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване.
Предвид разпоредбите начл. 1, ал. 2 и чл. 2, ал. 3 от същата наредба в декларацията (обр. ОКД-5), освен идентифициращите задълженото лице данни, е предвидено да се попълва датата, от която се упражнява съответната трудова дейност и отделно вида на осигуряването и дата в случай, че лицето е избрало да се осигурява за тази трудова дейност.
В конкретния случай, лицето не е направило избор на осигуряване при деклариране на започване на дейност като регистриран земеделски стопанин на 21.05.2015 г. и подадена по-късно декларация обр. ОКД-5 не произвежда правно действие със задна дата. Самоосигуряващото се лице е упражнило своя избор на осигуряване като собственик на ЕООД не само чрез своевременно подадената декларация обр. ОКД-5, но и с внесените осигурителни вноски и подадените декларации обрИзх. № 1 по реда на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г., в които е вписанЕИК на търговеца, чрез който се провежда задължителното осигуряване.
С оглед изложеното считаме, че няма правно основание да бъде обработена подадената през 2017 г. декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице за начало на осигуряване като регистриран земеделски стопанин от 21.05.2015 г. за всички осигурителни рискове, както и да бъдат обработени подадените със заявлението заличаващи декларации образец №1 като собственик на ЕООД за 2016 г. и основни декларации образец №1 в качеството му на регистриран земеделски стопанин за същата година.
ЗАМ.
/МИЛЕНА КРЪСТАНОВА/

3.9/5

Вашият коментар