КСО, чл.4, aл. 1,КСО, чл.4, aл. 2,КСО, чл.4, aл. 3,КСО, чл.4, aл. 6,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 2,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 3

2_52/12.01.2011 г.
КСО – чл.4, ал.1,2,3 и 6
НООСЛБГРЧМЛ – чл.1, ал.2 и 3
ОТНОСТНО: Социално осигуряване налице, на което е отпусната пенсия.
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че сте собственик накапитала наЕООД. Пенсионер сте и с подадена декларация от 05.08.2009г. се осигурявате за всички осигурени социални рискове, без трудова злополука, професионална болест и безработица. Осигурявате се върху минималния осигурителен доходи възнамерявате от 01.04.2011г. да прекратите осигуряването сина основание това, че сте пенсионер, но ще продължите да упражнявате дейност в дружеството.
Въпросът, който поставяте е кога следва да подадете декларация за прекратяване на осигуряването си -до 31.01.2011г. или до 07.04.2011г.
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и предвид нормативната уредба изразявам следното становище:
Кръгът на лицата, които подлежат на осигуряване е определен в чл.4 и чл.4а от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Лицата,упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт(чл.4, ал.3, т.2 от КСО). Собствениците или съдружници в търговски дружества по свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство.
Задължението за осигуряване за лицата по чл.4, ал.3, т.2 от КСО възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството /чл.1, ал.2 отНООСЛБГРЧМЛ/.
Видът на осигуряването се определя с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, която се подава от самоосигуряващото се лице в компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок от започването или от възобновяването на трудовата дейност. При прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност през календарната година самоосигуряващото се лице не може да променя вида на осигуряването. Видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на януари на съответната календарна година.
В чл.4, ал.6 от КСО е визирано, че лицата които упражняват трудова дейност като собственици или съдружници на търговски дружества не подлежат на задължително осигуряване при условие, че им е отпусната пенсия. Осигуряването им за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт или за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, и безработица е уредено като право, което може да бъде упражнено по тяхно желание.
Подаването на декларация за упражняване правото на избор по чл.4, ал.6 от КСО, от самоосигуряващите се лица, на които е отпусната пенсия, не представлява промяна вида на осигуряване по смисъла на чл.1, ал.3 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ) и няма пречка да бъде упражнено през течение на годината в законоустановените срокове с подаване на декларация по чл.1, ал.2 от същата наредба.
Следователно ако не желаете да внасяте осигурителни вноски, поради това че сте пенсионер, може да упражните това си право през течение на годината, подавайки декларация за това в компетентната ТД на НАП в 7 дневен срок от настъпване на обстоятелството.

Оценете статията

Вашият коментар