КСО, чл.4, aл. 3, т. 2

ДИРЕКЦИЯ„OБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО”
1_43/21.03.2012 г.
КСО, чл.4, ал.3, т.2
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в дирекция ОУИ – гр………., с вх.№ ………….., изразяваме следното становище:
Съгласно описаната фактическа обстановка в запитването на лице, което е собственик на ЕООД му предстои излизане в отпуск поради бременност и раждане. Същото се осигурява по реда, определен за самоосигуряващо се лице и е избрало да се осигурява и за общо заболяване и майчинство. Дружеството ще продължи да работи и да осъществява стопанска дейност и след изтичане на третия болничен.
Въпросът, който се поставя е от кой момент се изисква управлението на ЕООД да се възложи на прокурист и съответно същия да бъде вписан като такъв в Търговския регистър, като се има предвид, че майката ще отглежда детето си до навършване на 2 години?
На основание чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване/КСО/, лицата упражняващи трудова дейност като собственици на търговски дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Същите лица по свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство /чл.4, ал.4 от КСО/. Осигуряването възниква от деня в който лицата започват да упражняват трудова дейност и продължава до прекратяването й /чл.10 отКСО/.
На основание чл.3, ал.3 от НООСЛБГРЧМЛ, осигурителни вноски не се внасят от самоосигуряващите се лица, когато са осигурени и за общо заболяване и майчинство за времето, през което са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете, и за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете, през което не са имали право на парично обезщетение.
Ако до настъпване на осигурения риск собственикът на едноличното дружество е избрал да се осигурява и за общо заболяване и майчинство, за периода на бременност и раждане и отглеждане на малко дете, той не дължи осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване. Въпреки това, за периодите на временна неработоспособност поради бременност и раждане и отглеждане на малко дете, се дължат вноски за здравно осигуряване на основание чл.40, ал.1, т.5 от Закона за здравно осигуряване/ЗЗО/.
В случай, че след периода на бременност и раждане, собственикът на едноличното дружество продължи да упражнява трудова дейност, за периода на отглеждане на малко дете дължи осигурителни вноски по съответния ред и за държавно обществено осигуряване. За да отпадне задължението му за осигуряване, прокуристът следва да бъде вписан в Търговския регистър в Агенцията по вписванията не по-късно от деня на изтичане на периода на временна неработоспособност.
Прокуристът може да бъде назначен по трудов договор и да се осигурява на основание на чл.4, ал. 1, т.1или по чл.4, ал.2 от КСО или по договор за управление и контрол като осигуряването се извършва по реда на чл.4, ал.1, т.7 от КСО .
В двата случая осигурителни вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималниямесечен осигурителен доход за основните икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със закона за бюджета на ДОО /чл.6,ал.3от КСО/.

Оценете статията

Вашият коментар