прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ и на Кодекса за социално осигуряване /КСО/ за изплатен доход през 2010 г., отнасящ се за извършена работа през 2009 г. и от

ДИРЕКЦИЯ„OБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО”
1_24/08.02.2011 г.
КСО, чл.6, ал.8
ЗДДФЛ, чл.29
относно: прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ и на Кодекса за социално осигуряване /КСО/ за изплатен доход през 2010 г., отнасящ се за извършена работа през 2009 г. и отразяването му в годишната данъчна декларация /ГДД/
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” – гр. ……. с вх.№……….2011 г., изразяваме следното становище:
В запитването сте посочили, че самоосигуряващо се физическо лице извършва патентна дейност, за която попълва Приложение № 7 към ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ. Същевременно, през годината извършва и услуги по граждански договор, които са извън постоянната му дейност, като предоставя на възложителя декларация, че е само-осигуряващо се лице, за да не му удържат осигуровки и данък по тези плащания. В края на годината лицето трябва да подаде ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ ведно със следните приложения: Приложение № 3 /за доходите от извънтрудови правоотношения/, Прило-жение № 7 /за доходи от патентна дейност/ и Справка за изравняване на осигурителния доход /Таблица 1 и 2/.
Въпросите, които се поставят са следните:
1. Ако лицето придобива през 2010 г. доход по граждански договор, който се отнася за извършена работа през м.12.2009 г., спазват ли се изискванията на чл.30 от ЗДДФЛ и в Приложение № 3 към ГДД по чл.50 за 2010 г. ще се включи ли и дохода получен през 2010 г. отнасящ се за 2009 г.?
2. Трябва ли да се включи този доход в Таблица 1 и 2 в колона 5.5?
3. Трябва ли да се направи корекция на Таблица 1 и 2, в колона 5.5 за 2009 г., съгласно чл.6 от КСО?
4. При подаване на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, трябва ли лицето да прилага някакви документи, доказващи придобития доход по граждански договор?
По приложението на ЗДДФЛ:
В чл.29 на ЗДДФЛ в редакция за 2010 г., са регламентирани облагаемите доходи от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон/ТЗ/, като съгласно т.3 на същата разпоредба, придобитият доход от възнаграждения по извънтрудови правоотношения и доходът от упражняване на свободна професия, се намалява с разходи за дейността в размер на 25 на сто.
Определението за „Извънтрудови правоотношения” е дадено в §1, т.30 от ДР на ЗДДФЛ – това са правоотношения извън тези по т.26, 28 и 29, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец.
На основание чл.43, ал.1 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона, действаща през 2010 г., лице придобило доход от стопанска дейност по чл.29 от закона, дължи авансово данък, върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Данъкът е в размер 10 на сто от придобития облагаем доход по чл.29 от ЗДДФЛ и съгласно чл.43, ал.4 от закона се определя и удържа от предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО – платци на доходи от стопанска дейност. Алинея 4 не се прилага, когато лицето, придобиващо дохода е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода.
Доходът се смята за придобит на датата на: плащането – при плащане в брой; заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека – при безналично плащане; получаването на престацията – за непаричен доход – чл.11, ал.1 от ЗДДФЛ. Следователно, доходите от възнаграждения по извънтрудови правоотношения за труд положен през м.12.2009 г., но изплатени след тази дата – през 2010 г., ще се включи при определянето на годишната данъчна основа за доходите от извънтрудови правоотношения в годината на придобиването им.
Съгласно чл.67, ал.1 от ЗДДФЛ, авансовите вноски се дължат до 15-то число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. В чл.67, ал.2 от закона е указано, че не се внася авансов данък за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година. Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на местното физическо лице.
Относно годишното облагане на доходите от друга стопанска дейност в чл.30 от ЗДДФЛ е регламентирано, че годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл.29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа – чл.50, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ. Документите които се прилагат към ГДД са регламентирани в чл.23, чл.50, ал.4, 5 и 6 и чл.51 от ЗДДФЛ. Съответно в утвърдената със заповед № ЗМФ-1882/22.12.2010 г. образец на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ за 2010 г. също са посочени документите които се прилагат към нея. Няма изрично изискване в ЗДДФЛ, към декларацията да се прилагат документи доказващи придобития доход по граждански договор, но в част ІІІ – Образци и документи към ГДД, на ред 22 е посочено „Други документи”, които данъчно задълженото лице извън регламентираните може да приложи към декларацията.
По приложението на КСО и ЗЗО:
Според реално получените доходи от трудова дейност, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход и годишен осигурителен доход за периодите на упражняване на трудова дейност в това им качество в рамкитена календарната година.
Съгласно чл.6, ал.8 от КСО окончателният размер на месечния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година. Коригиращата справка се подава в срока за подаване на данъчната декларация за предходната година.
Съгласно чл.3, ал.3, т.4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, при определяне на годишния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, подлежащи на облагане с окончателен годишен (патентен) данък по реда на Закона за местните данъци и такси – еднолични търговци или регистрирани като упражняващи свободна професия, или занаятчийска дейност се взема предвид дохода, получен от упражняването на съответната дейност, определен по условията на т.1 и 3 от същата разпоредба.
При изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение на самоосигуряващи се лица, осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. На основание чл.11 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/ дължимите осигурителни вноски върху получените доходи по извънтрудови правоотношения се внасят от самите лица по реда на чл.6, ал.8 от КСО като ги включват в Справката за определяне на окончателен размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация (ГДД) по чл.50, ал.1 от ЗДДФЛ.
Самоосигуряващо се лице, което с данъчна декларация за предходната годинадекларира доходи, получени за извършена трудова дейност през минала година, следва да формира с коригиращата справка по чл.6, ал.8 от Кодекса за социално осигуряване нов размер на окончателния осигурителен доход за съответната минала година. Коригиращата справка включва осигурителен доход, формиран като сбор от декларирания вече осигурителен доход за съответната минала година и дохода, получен и деклариран за календарната година, но отнасящ се за извършена трудова дейност през съответната минала година. Новоформираният окончателен месечен осигурителен доход не трябва да надвишава максималния месечен размер на осигурителния доход за съответната минала година. Самоосигуряващото се лице е задължено да определи отново окончателна осигурителна вноска за съответната минала година, за да изчисли вноската за довнасяне. Размерът на осигурителната вноска за довнасяне се получава като разлика между новоформираната окончателна осигурителна вноска и декларираните вече данни за окончателния размер на осигурителната вноска за съответната минала година. Тази вноска, както и окончателната вноска за предходната година се внасят в срока за подаване нагодишната данъчната декларация.
Във връзка с чл.3, ал.3, т.2, б.„б” от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. на МФ самоосигу-ряващите се лица подават декларация обр.6 еднократно до 30 април и за задължителните осигурителни вноскивърху осигурителен доход, формиран по реда на чл.6, ал.8 от КСО, от получените доходи за извършена дейност през минали години, различни от предходната. В декларацията обр.6 се попълва за всяка година отделна колона с месец 13.
С оглед изложеното във Вашия случай следва към годишната данъчна декларация за 2010 г. да попълнете 2 броя справки за окончателния размер на осигурителния доход – една коригираща за 2009 г. като в Таблица 1 и 2 в колона 5.5 се включи дохода от работа без трудово правоотношение, който се отнася за месец декември 2009 г. и друга редовна за 2010 г.катовТаблица 1 и 2се вписва самодоход за дейности от съответната година.

Оценете статията

Вашият коментар