КСО, чл.4, aл. 3, т. 2

1_130/19.06.2007г.
Чл.4,ал.3,т.2от КСО
фактическата обстановка : собственик на едноличен търговец работи по трудов договор където е осигурен от работодотеля за всички осигурени социални рискове съгласно чл.4,ал.1,т.1 от КСО.Чрез работодателя си получава обезщетение за отглеждане на малко дете, съгл. Чл.52а и 53, ал.1 от КСО. За периода на получаване на обезщетението Едноличния търговец не извършва дейност.Преди това собственикът на ЕТ се осигурява съгласно чл.4,ал.3,т.2от КСО – задължително за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смъртса поставени въпроси:
1.Може ли лице да извършва дейност чрез ЕТ-топри положение , че получава обезщетение за отглеждане на дете до 2 години?
2.Трябва лида назначи работник, който да извършва дейността или прокурист, за да можеда получава обезщетението си от фирмата, където се води на трудов договор?
3.Възможно ли е за периода, за койтолицето извършва дейността чрез ЕТ-то да получава 50% от обезщетението за отглеждане на малко дете от фирмата, където се води на трудов договор?
4.Възможно ли е лице, получаващо обезщетение за отглеждане на дете до 2 години, да извършва услуга по граждански договор/фирмата му ЕТ не извършва дейност/?
за които изразяваме следното становище:
По първи въпрос
Няма пречка според българското законодателство лице което е сключило трудово правоотношениес работодателда упражнява итрудова дейност като едноличен търговец.В случай че, лицето ползва отпуск по чл.164,ал.1 от КТ при работодателя си и когато повреме на този отпуск упражнява дейност като едноличен търговец следва да се осигурява като самоосигуряващо се лице на основание чл.4,ал.3,т.2 от КСО.Задължението за осигуряване възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установява с декларация, подаденадо компетентната териториална дирекцияна НАП от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството /чл.1, ал.1 и 2 от НООСЛБГРЧ /.
По четвърти въпрос
Освен по трудов договор, по време на отпуска по чл.164, ал.1 от КТ, майката може да започне работа и без трудово правоотношение -по т.нар. граждански договор.Кодексът на труда не предвижда ограничение работниците и служителите да работят едновременно по трудово правоотношение и по граждански договорс възложител.
По въпрос 2 и 3 следва да се обърнете към РУ „ СО „ гр…….. по компетентност за отговор.
Уведомяваме Ви, че съгласно чл.85 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс сте длъжни да посочите идентификацията си при последваща кореспонденция с Националната агенция по приходите.
Директор „ ОУИ „…………………..’

Оценете статията

Вашият коментар